Jak przekonwertować obraz do CMYK bez fotoszopa?

Straciłem dzisiaj na to cały dzień i praktycznie 0 efektu.

Gimp niby ma jakiś plugin Separate+, ale nie chce mi to działać jak instaluję zgodnie z instrukcjami w necie, do tego readme jest tam dla mnie nie do przebrnięcia. Oprócz tego znalazłem programik rgb2cmyk, ale nigdzie nie mogę potem sprawdzić czy on w ogóle działa, czy plik rzeczywiście jest w cmyk’u i jak to się mu odbiło na kolorach.

W necie nie mogę znaleźć nic konkretnego. Rozpisują się o tym, ze to są 4 kolory, nakładane na siebie itd., a potem albo, że ‘wystarczy przekonwertować’, albo ‘przygotowanie do druku jest bardzo skomplikowane, więc jak nie stać CIe na fotoszopa to sobie daruj’ i żadnych konkretów.

Czy jest jakiś przystępny, darmowy sposób na zmianę RGB->CMYK? Na prawdę cudów w jakości nie oczekuję, prosty plakat muszę wydrukować.

edit: sprawa juz nie jest taka pilna, ściągnąłem triala fotoszopa, tam zajęło mi to 0,5 min. Na 30 dni problem rozwiązany, ale potem miłoby było mieć jakiś ‘dobryprogram’ do tego :slight_smile:

Sprawa wygląda następująco. Po pierwsze z pewnością to co zrobiłeś, zrobiłeś źle :wink: Prosta konwersja z RGB do CMYK zwykle nie wystarcza aby uzyskać to o co chodzi w takim formacie. A chodzi głównie o to, aby czarne teksty były z K (czyli Black) a nie także z innych rozbarwień. Czarny ze składowych może się “roleźć” przy drukowaniu, ponieważ nie da się idealnie pokryć każdej powierzchni równomiernie.

Po drugie, to nie ma najprawdopodobniej znaczenia, ponieważ małe nakłady i tak idą z cyfrówek przez RGB :wink:

Sama kiedyś szukałam takiego programu i w Gimpie on występuje. Problem w tym, że aby poprawnie stworzyć plik do druku, trzeba go właściwie przygotować już na etapie projektowania. A więc - pracować w CMYK w przypadku plakatu.

Przygotowanie do druku nie jest tak skomplikowane jak piszą, ale niestety trzeba mieć do tego odpowiednie oprogramowanie. Z programów darmowych Scribus pracuje w CMYK.

Pozostaje mi sie cieszyć, że nie mam praktycznie czarnego koloru. Mam nadzieję, że nic mi się nie rozejdzie, najmniejsze czcionki to literki mające po 5-7 cm wysokości. Nie spodziewałem się wcześniej, że z konwersją RGB->CMYK są aż takie cyrki.

O nakładzie ciężko tu mówić, będzie to 1 sztuka, ale mająca kilka m2 :wink:

Scribusa sobie zapamiętam, dzięki.

Xanthia dzięki za kolejne cenne info na temat przygotowania do druku.Co prawda jeszcze nie próbowałem ale mam zamiar dać do druku kilka moich obrazków.

Ależ nie ma za co :slight_smile: Spróbuję pomagać gdy orły takie jak Ty nie mają czasu z powodu natłoku obowiązków :lol:

lith Nie ma za co :slight_smile:

Aha, jeszcze się dopytam, jak już sie bawię od początku kolorami w cmyku to starać się najlepiej wybierać tak, żeby jak najmniej barwników stosować do osiągnięcia koloru?

To znaczy jak mogę praktycznie ten sam kolor mieć z C i M, albo z C, M i Y to lepiej z mniejszej ilości, czy bez różnicy?

lith , nie koniecznie. Ważne aby teksty, które są czarne były z K (blacK) 100% i z żadnych innych. W niektórych przypadkach wymaga się aby kolory (w tym kolory na zdjęciach) nie miały więcej niż 300% CMYK, a więc sumarycznie, żeby nie było tego więcej niż po ok 75 max. Inaczej sprawa ma się z gazetami, tam progiem jest 220% Czasem mniej, zależy od gazety, papieru itd. O takie rzeczy najlepiej pytać drukarnię. Jak i o profil ICC (w Photoshopie taki dorzucisz, Scribus dorzuca jakąś Fogrę, do której nie jestem przekonana). Tak z ciekawości spytam, zrobiłeś spady? :stuck_out_tongue:

Coś w tym stylu :wink: To znaczy nie przysuwałem nigdzie elementów do samej krawędzi, tylko jest nieco miejsca. Spady się jakoś zaznacza? W każdym razie akurat ta drukarnia nic o spadach nie wspominała, projekt zatwierdzili, zobaczymy co przyjdzie :wink:

Skoro tak powiedzieli :slight_smile:

Wyszło świetnie :lol:

Baner wisi, teraz zostaje czekać na efekty.