Jak przekonwertować obraz do CMYK bez fotoszopa?

(lith) #1

Straciłem dzisiaj na to cały dzień i praktycznie 0 efektu.

Gimp niby ma jakiś plugin Separate+, ale nie chce mi to działać jak instaluję zgodnie z instrukcjami w necie, do tego readme jest tam dla mnie nie do przebrnięcia. Oprócz tego znalazłem programik rgb2cmyk, ale nigdzie nie mogę potem sprawdzić czy on w ogóle działa, czy plik rzeczywiście jest w cmyk'u i jak to się mu odbiło na kolorach.

W necie nie mogę znaleźć nic konkretnego. Rozpisują się o tym, ze to są 4 kolory, nakładane na siebie itd., a potem albo, że 'wystarczy przekonwertować', albo 'przygotowanie do druku jest bardzo skomplikowane, więc jak nie stać CIe na fotoszopa to sobie daruj' i żadnych konkretów.

Czy jest jakiś przystępny, darmowy sposób na zmianę RGB->CMYK? Na prawdę cudów w jakości nie oczekuję, prosty plakat muszę wydrukować.

edit: sprawa juz nie jest taka pilna, ściągnąłem triala fotoszopa, tam zajęło mi to 0,5 min. Na 30 dni problem rozwiązany, ale potem miłoby było mieć jakiś 'dobryprogram' do tego :slight_smile:

(Xanthia) #2

Sprawa wygląda następująco. Po pierwsze z pewnością to co zrobiłeś, zrobiłeś źle :wink: Prosta konwersja z RGB do CMYK zwykle nie wystarcza aby uzyskać to o co chodzi w takim formacie. A chodzi głównie o to, aby czarne teksty były z K (czyli Black) a nie także z innych rozbarwień. Czarny ze składowych może się "roleźć" przy drukowaniu, ponieważ nie da się idealnie pokryć każdej powierzchni równomiernie.

Po drugie, to nie ma najprawdopodobniej znaczenia, ponieważ małe nakłady i tak idą z cyfrówek przez RGB :wink:

Sama kiedyś szukałam takiego programu i w Gimpie on występuje. Problem w tym, że aby poprawnie stworzyć plik do druku, trzeba go właściwie przygotować już na etapie projektowania. A więc - pracować w CMYK w przypadku plakatu.

Przygotowanie do druku nie jest tak skomplikowane jak piszą, ale niestety trzeba mieć do tego odpowiednie oprogramowanie. Z programów darmowych Scribus pracuje w CMYK.

(lith) #3

Pozostaje mi sie cieszyć, że nie mam praktycznie czarnego koloru. Mam nadzieję, że nic mi się nie rozejdzie, najmniejsze czcionki to literki mające po 5-7 cm wysokości. Nie spodziewałem się wcześniej, że z konwersją RGB->CMYK są aż takie cyrki.

O nakładzie ciężko tu mówić, będzie to 1 sztuka, ale mająca kilka m2 :wink:

Scribusa sobie zapamiętam, dzięki.

(grandpajanek) #4

Xanthia dzięki za kolejne cenne info na temat przygotowania do druku.Co prawda jeszcze nie próbowałem ale mam zamiar dać do druku kilka moich obrazków.

(Xanthia) #5

Ależ nie ma za co :slight_smile: Spróbuję pomagać gdy orły takie jak Ty nie mają czasu z powodu natłoku obowiązków :lol:

lith Nie ma za co :slight_smile:

(lith) #6

Aha, jeszcze się dopytam, jak już sie bawię od początku kolorami w cmyku to starać się najlepiej wybierać tak, żeby jak najmniej barwników stosować do osiągnięcia koloru?

To znaczy jak mogę praktycznie ten sam kolor mieć z C i M, albo z C, M i Y to lepiej z mniejszej ilości, czy bez różnicy?

(Xanthia) #7

lith , nie koniecznie. Ważne aby teksty, które są czarne były z K (blacK) 100% i z żadnych innych. W niektórych przypadkach wymaga się aby kolory (w tym kolory na zdjęciach) nie miały więcej niż 300% CMYK, a więc sumarycznie, żeby nie było tego więcej niż po ok 75 max. Inaczej sprawa ma się z gazetami, tam progiem jest 220% Czasem mniej, zależy od gazety, papieru itd. O takie rzeczy najlepiej pytać drukarnię. Jak i o profil ICC (w Photoshopie taki dorzucisz, Scribus dorzuca jakąś Fogrę, do której nie jestem przekonana). Tak z ciekawości spytam, zrobiłeś spady? :stuck_out_tongue:

(lith) #8

Coś w tym stylu :wink: To znaczy nie przysuwałem nigdzie elementów do samej krawędzi, tylko jest nieco miejsca. Spady się jakoś zaznacza? W każdym razie akurat ta drukarnia nic o spadach nie wspominała, projekt zatwierdzili, zobaczymy co przyjdzie :wink:

(Xanthia) #9

Skoro tak powiedzieli :slight_smile:

(lith) #10

Wyszło świetnie :lol:

Baner wisi, teraz zostaje czekać na efekty.