Jak przekonwertować .png do pliku .cdr lub .ai?

Jak w temacie. Mam dość prostą grafikę - jednokolorową, jednak jest ona w formacje png, a potrzebuję mieć ją w formacie wektorowym. Jak napirosttszym sposobem przekonwertować tą grafikę rastrową do wektorowej?

Teoretycznie jest kilka konwerterów, np. Inkscape ma wbudowaną odpowiednią funkcję, ale takie rozwiązanie rzadko się sprawdza. Osobiście zwykle rysuję od nowa podkładając raster w spodniej warstwie, polecam Inkscape.

Jeśli chodzi o płatne rozwiązania, to w programie Adobe Illustrator jest opcja “Aktywny obrys” - możesz skorzystać z ustawień predefiniowanych, albo wybrać ostatnią pozycję z listy (“Opcje obrysowania”) i samemu dobrać wszystkie parametry konwersji z podglądem na żywo.

Da się też to zrobić używając Corel PowerTrace, który wchodzi w skład CorelDraw Graphics Suite, ale tego jeszcze nie próbowałem, bardzo rzadko używam tego programu.

Za darmo można popróbować w Inkscape, jak napisał kolega wyżej, ale chyba lepiej byłoby zastosować jego poradę, tj. narysować od nowa. Zwłaszcza jeśli, jak piszesz, jest to prosta grafika to nie powinno być z tym problemu. Oczywiście Inkscape się świetnie sprawdzi, a jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych opcji i pracy np. w CMYK-u to polecam niedawno zaprezentowany na łamach vortalu program DrawPlus SE.

Witam.

Zgadzam się z opiniami przedmówców.

Prostą grafikę najlepiej odrysować; bitmapę wstawić do najniższej warstwy, na kolejnej warstwie odrysowywać.

Automatyczna konwersja np. programem Corel PowerTrace (CorelDraw) w efekcie nie daje takich rezultatów jak odrysowanie.

Wszystko zależy od jakości bitmapy (np. czy jest to skan i jakiej jakości, rozdzielczości)

Grafikę wykonałem w formacie A3, czyli 4960 x 3508 px. Nie jestem specem od grafiki wektorowej, a właściwie to jestem z nią trochę na bakier. W konwersji pomógł mi Saeros i jestem mu za to bardzo wdzięczny.

Swoją drogą musiałbym przysiąść trochę przy jakimś programie do grafiki wektorowej. Jak znajdę trochę czasu to posprawdzam jakieś programy. Zainteresował mnie Inkscape, ale okazało się, że nie współpracuje z moim tabletem więc odpada. ;/