Jak przekopiować pliki z ntfs za pomocą live cd?


(radiator) #1

Jak i jakiej distro uzyć aby po uruchomieniu z płyty live (obecnie mam dostęp do kubuntu) móc przekopiować pliki które mam na kompie z systemem plików ntfs? Jakich komend użyć co i jak podmontować. Muszę przekopiować pliki w ten właśnie sposób.

dzięki


(Kynski) #2

@radiator: z tego, co kojarzę to możesz bez problemu w Ubuntu czy Kubuntu zamontować "klikiem" partycję NTFS. Potem pendrive podłączyć i skopiować. Wszystko klikając..


(byron_wolf) #3

Możesz użyć np. Knoppixa albo CdLinux. Po uruchomieniu systemu z płyty sprawdzasz układ partycji poleceniami "fdisk -l" i "df -h". Następnie montujesz partycje poleceniem "mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/win_c" gdzie przykładowo sda1 to partycja ntfs z której chcesz kopiować a win_c to katalog utworzony na potrzeby podmontowania, w którym będzie wyświetlona zwartość dysku. Aby podmontować dysk z systemem plików fat używamy polecenia mount /dev/sda1 /mnt/win_c. Pliki pomiędzy dyskami przekopiujesz za pomocą np. aplikacji "mc"


(Elkanguro) #4

Ubuntu LiveCD bezproblemowo pozwala montować partycję NTFS dwuklikiem, chyba że system Windows był nieprawidłowo zamknięty to wówczas aby zamontować partycję sda1 (C:\ w Windows) pojawi się komunikat że trzeba użyć do montowania opcji -force i to działa. Kopiujesz nawet normalnie przy użyciu myszki:)