Jak przełączyć IDE na AHCI dla SATA?


(Laszjwrz) #1

Witam serdecznie,

Poskładałem ostatnio kompa do kupy i pracuję na płycie ASUS P5K-SE. Chciałbym w biosie ustawić konfigurację SATA na AHCI lecz nie mam takiej możliwości do wyboru. Asus nie wspiera oficjalnie modelu P5K-SE dla Windowsa 7 (x86) więc sterowniki muszę pozbierać z supportu Intela. Jak na razie zainstalowałem tylko chipset:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... 4〈=eng

ale niestety nie wiem jak się sprawa ma z Intel Storage - Rapid czy Martix... Próba instalacji:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... 9〈=eng

Kończy się fiaskiem. Mniej więcej brzmi to tak, że sprzęt nie spełnia minimalnych wymagać do instalacji. Proszę o pomoc w konfiguracji AHCI dla mojego sprzętu. Dajcie znać jakich jeszcze informacji potrzebujecie to dopiszę.

Pozdrawiam!

___

Zaznaczę jeszcze, że komputer pracuje w trybie offline, więc wszystko muszę pobrać z innego źródła i skopiować, więc nie wchodzi w grę żadna opcja typu ppm i "zaktualizuj sterownik".


(Xparanienormalnyx) #2

Tutaj masz coś: http://forums.mydigitallife.info/thread ... nable-AHCI


(Laszjwrz) #3

Hm... Trochę tego jest i najwyraźniej działa, ale pytanie z innej beczki: warto? Teoretycznie jest jakiś przyrost wydajności, ale co o tym sądzicie?

No i posty z linku mają już 2 lata, może się coś zmieniło od tego czasu? :slight_smile:


(Łukash) #4

laszjwrz , najwyraźniej działa ,ale......potwierdzone na Vista ,kto wie co będzie pod 7.....


(Laszjwrz) #5

Hm... Widocznie mało rozpowszechniony temat. Szczerze mówiąc nie chcę za bardzo kombinować. Czy w takim razie SATA skonfigurowane na IDE jest ok? A dlaczego soft Intela (matrix, etc) nie chce się zainstalować?


(Łukash) #6

Poczytaj ten temat http://www.frazpc.pl/b/220937 ,podobne rozważania