Jak przenieść folder "użytkownicy" na inny dysk i ustawić go jako domyślny?

Mam windows 10, chciałbym przenieść lokalizacje folderu użytkownicy dla przykładu z dysku C: na dysk G: i ustawić go jako domyślny, chodzi mi o to, żeby np. gdy pobieram coś i to leci do folderu C:\Users\Mateusz\Downloads (w moim przypadku), to chciałbym aby leciało do G:\Users\Mateusz\Downloads i wszystkie inne pliki które by miały lecieć na C:\Users\Mateusz: to by leciały na G:\Users\Mateusz.

Takie proste rzeczy jak miejsce docelowe ustawisz przecież w preferencjach programu (przeglądarki internetowej itd.). Foldery domowe definiowane są przez ścieżki środowiska (path): zobacz sobie w linii komend wpisz: set i popatrz na zmiennie HOMEPATH, PATH.

Jakbyś chciał przenieść cały ‘users’ na inny dysk, to pewnie najłatwiej by było zabotować jakiś Windows ‘live’ z płytki/pendrive, przenieść ‘Users’ i dowiązać symbolicznie na ‘twardo’. No ale czy ma to sens?

Może to pomoże

Jak najbardziej ma. Załóżmy, że system padł raz na zawsze i nie chce wstać. Można go przeinstalować i nie trzeba się martwić o robienie kopii zapasowej plików konfiguracyjnych użytkowników na inny nośnik danych. Raz mi to uratowało skórę. Albo przynajmniej pozwoliło zaoszczędzić sporo czasu.
Ewentualnie mieć dual/triple/…-boot i niech katalog użytkowników będzie zupełnie niezależny od używanego systemu Windows.

Uwaga: jeśli pominąłem jakiś bardzo ważny szczegół i ta wypowiedź nie ma sensu, to proszę mi to wygarnąć - już trochę zmęczony jestem. :stuck_out_tongue:


Zmieniłem i teraz nie mogę się na swoje konto zalogować?

A której opcji użyłeś ?

Dobra, usunąłem w rejestrze Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\S-1-5-21-2722246405-4194757752-1491570960-1001 ProfileImagePath,
żeby wszystko się zresetowało ( świeży system, więc prawie żadnych opcji nie miałem dostosowanych ),
więc jeśli zmienię Path w zmiennej środowiskowej to te wszystkie pliki które by leciały do tego C:\Users\Mateusz będą leciały do G:\Users\Mateusz?

Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem, to wystarczy docelowy dysk (lokalizację) wpisać we właściwościach danego elementu, np. “Dokumenty”, “Pulpit”, “Zdjęcia” czy “Pobrane”:

image

Można to zrobić dla każdego istniejącego użytkownika (ale to trochę zabawy).

1 polubienie

tylko o to mi chodziło, dzięki

A rejestr Windows takie coś ogarnie?

Nie testowałem, więc nie powinienem się wypowiadać, ale myślę, że powinno tak samo jak na różnych dystrybucjach mogę mieć zamontowaną tą samą partycję /home i przy założeniu, że nazwy użytkowników się zgadzają (uproszczenie - można przecież mieć folder w innej lokalizacji i o innej nazwie), to działa.