Jak przenieść partycję rozruchową i BCD

witam,

przeczytałem sporo wątków tu i na innych forach i nie znalazłem rozwiązania swojego problemu

otóż chodzi o to, że mam dwa dyski

na 1. windowsa 7 64 bity

  1. partycję rozruchową i dane

chciałbym przenieść partycję rozruchową (boot, nie mylić z aktywną) na pierwszy dysk, żebym drugi mógł odłączyć

chyba muszę ręcznie postawić BCD (menedżera uruchamiania systemu), ale nigdzie nie znalazłem pomocy

płyta Windowsa nie pomaga - nie chce instalować systemu, jeśli nie znajduje drugiego dysku z BCD

z góry dziękuję za pomoc, rady czy linki :slight_smile:

Odłączasz Dysk z Danymi , wkładasz płytkę z Windows 7 bootujesz, klikasz na napraw komputer. Wybierasz pierwszą opcję - wyszukiwanie problemów :wink: Automagicznie windows utworzy sobie nowy bootsetor na tym dysku.

nic z tego właśnie

instalator z płytki odmawia wszelkiej współpracy, jeśli nie znajduje drugiego dysku

nie chce instalować Windowsa na tym dysku (mówi, że nie znajduje partycji systemowej)

te naprawianie pada z tekstem, że potrzebuje /devices/HardDisk2 (czyli to samo)

już sam nie wiem, co wymyślić :confused:

Nie chodzi o instalację ponowną tylko naprawę :slight_smile: po lewej stronie na dole masz link do Napraw Komputer, tam są narzędzia (przywracanie systemu z kopii zapaspwej, wyszukiwanie problemów, konsola i memtest)

hmmm

zrób tak:

zachowaj wszelkie ważne dane z dysku z Windows’em na dysku USB.

Pobierz Gparted

Wypal na płytce cd lub zrób za pomocą unetbootin bootowalny klucz usb :slight_smile:

Za pomocą Gparted Usuń całą zawartość dysku.

Włóż płytę z Windowsem, stwórz nową partycję Windowsową, i drugą na dane.

Innego rozwiązania nie widzę, bo chyba nie można przenieść Bootsectora z dysku na dysk (fizyczny), ewentualnie kopia dysku 1:1 dałaby taką możliwość, ale w tym wypadku nie daje rozwiązania.

troszkę się nie dogadaliśmy

ta naprawa z płytki nie działa - wyskakuje takie okienko ponów próbę/kontynuuj/ignoruj, że nie ma /device/HardDisk2 i to wszystko

z konsoli też niczego nie uzyskałem (ale to chociaż działa)

jeszcze jedno: nie odpalam Windowsa przez MBR (bootsector) tylko przez partycję rozruchową (taką małą na początku dysku z danymi)

boję się, że jeżeli skasuję całą zawartość dysku z systemem i zainstaluję tam od nowa system, to już w ogóle go nie uruchomię, bo BCD będzie się odwoływał do starego

zrobiłem kopię tego systemu na drugi dysk, ale nie potrafię go uruchomić :confused:

nie wiem czemu (czy wszystkie nowe windowsy już tak mają), ale system nie startuję, nawet gdy ustawię partycję z windowsem jako aktywną… wyskakuje “not boot manager”

kiedyś to działało…

i ostatnie: nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale dysk z Windowsem (nazwijmy go umownie pierwszym) mam na szynie IDE, a z danymi i partycją rozruchową (drugi) na SATA

Dodane 19.06.2010 (So) 13:49

w każdym razie dzięki za pomoć :slight_smile:

Dodane 19.06.2010 (So) 19:14

ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

BCD odwołuje sie do konkretnej partycji systemowej i rozruchowej - jeżeli zainstalujesz na systemowej od nowa Windowsa, to BCD zostanie uaktualnione i komputer będzie startował z dysku C korzystając z katalogu rozruchowego i bootmenagera na tej rozruchowej partycji.