Jak przenieść system z pendriva na dysk twardy?

Witam!

Mam taki problem: otóż załóżmy, że mam komputer bez napędów, dysku twardego nie mogę wyjąć a ów dysk jest sformatowany na czysto, dysponuję jedynie pendrivem z instalką systemu (np. WIN ME) na nim. Problem polega na tym, żeby zainstalować go na dysku. Gdy włącze komputer z pendriva widzi go jako dysk c:, natomiast dysk twardy jako d:, e: i t.d. Przy próbie włączenia setup.exe z instalacją systemu ekran robi się czarny i nic więcej nie da się zrobić, dlatego wymyśliłem, że przeniosę system z pendriva na dysk twardy i skopiuję instalkę systemu na niego. Tu pojawia się ów problem, ponieważ nie da rady PRZENIEŚĆ systemu tak, aby po wyjęciu pędraka komputer uruchomił się z dysku. Przy próbie przeniesienia pojawia się albo niegodność wersji, albo też odmowa z powodu niemożności przeniesienia systemu na inny dysk niż C:. A teraz pytanie: czy, a jeśli tak to w jaki sposób PRZENIEŚĆ SYSTEM na dysk twardy tak by można z niego było ruszyć i uruchomić instalację windowsa? Od razu zaznaczam, że nie chcę szukać innej metody np. podłączając drugi komputer albo jeszcze inaczej, zależy mi właśnie na rozwiązaniu tego oto problemu. Z góry dziękuję za ewentualne zainteresowanie się tematem.

Pozdrawiam

Na pendraku Masz system, czy instalkę systemu Win ME? Po drugie, jaki Masz obecnie system operacyjny i system plików?

Na pendraku jest system plików fat32 i system któy służy do uruchomienia czyli te trzy pliki dosowe, których nazw teraz nie pamiętam. Na nim jest także instalka WIN ME. Na dysku, na który chcę przenieść nie ma systemu, jest po formacie na facie 32.

Skopiuj instalkę do jakiegoś nowego katalogu na dysku (np. WinMeSetup). Potem zrób dyskietkę startową w Panelu sterowania->dodaj usuń programy->dysk startowy. Uruchamiasz system z dyskietki, wchodzisz do katalogu, gdzie jest plik startowy i go uruchamiasz/

Oczywiście, jeśli znasz komendy DOS-u. Nie znam dokładnie WinMe, więc nic innego nie wymyślę.

Źle mnie zrozumiałeś, chodzi o sposób bez użycia dyskietki, dysponuję jedynie pendrivem, dyskiem twardym i instalką systemu, niczym więcej. Tylko takie rozwiązanie i żadne inne.

Podstawowe pytanie… Czy po uruchomieniu komputera i przejściu sekwencji startowych biosu wyświetla ci się na ekranie jakikolwiek komunikat ewentualnie czy mruga Ci znak zachęty (taka pozioma kreska) np.C:_

Jeśli nie, to bez dyskietki startowej lub CD-romu z zapisanym bootsectorem (płytka bootowalna) nic nie zrobisz

Proponuje zajrzeć tu: http://www.bootdisk.com/ ,pobrać i wypalić płytkę,a potem dopiero zabrać się za instalację.

Wskazane jest też skopiowanie katalogu z systemem z pendriva na twardy dysk i nazwanie go choćby win98 lub winme

Po operacji kopiowania usunąć pendriva i w biosie ustawić sekwencję startową dla napędów w kolejności: CD-ROM ,HDD,FLOPPY DISC.

Windows zawsze instaluje się na C: i modyfikuje bootsector dysku i podejrzewam że na pendrivie się nie zainstaluje jeśli ten będzie wykrywany przez komputer jako C:

Jeśli nie znasz dobrze poleceń DOS-a to pomocnym przy kopiowaniu może być program VOLKOV COMMANDER np stąd: http://www.idg.pl/ftp/pc_1261/Volkov.Co … .4.05.html

Po wcześniejszym rozpakowaniu można go dorzucić na dysk na którym będzie instalowany windows np.do katalogu VC (niestety DOS ma katalogi a windows foldery ,ale to tylko nazewnictwo ,istota rzeczy pozostaje dalej taka sama)

Jeśli nie masz możliwości podpięcia napędu CD-ROM to raczej zapomnij o instalacji

Przykre ale prawdziwe

Chyba że jest inny sposób to proszę mnie poprawić

Pozdrawiam

JP

Próbowałeś może zainstalować system na pendrive, a potem skopiować go na dysk i odłączyć pendrive?

Na pendrive jest możliwe utworzenie dysku startowego( w większości nowszych komputerów), więc możesz spróbować w ten sposób. Gdybyś odpalił z niego instalator to powinno wpaść.

ps. Jeszcze nie słyszałem żeby udało się komuś skopiować system, na którym pracuje.

Więc tak: przy pomocy programu z strony HP sformatowałem pendriva i przeniosłem system z dyskietki startowej WIN ME na niego. Następnie uruchomiłem komputer z tego pendriva i wszystko wyglądało tak samo jakbym uruchamiał z dyskietki, z tą różnicą, że zamiast wyświetlać się A:\ wyświetla się C:. Z tego poziomu jestem w stanie sformatować dysk i utworzyć na nim partycję, ale przy wydaniu polecenia sys c: d: pisze mi, że nie może przenieść systemu na inny dysk niż c: ewentualnie pojawia się też napis “za dużo parametrów d:”.

W takim razie dlaczego po uruchomieniu systemu z dyskietki i wpisaniu sys a: c: system się przenosi?

Ja bym raczej próbował komendę copy c:/*.* d:/*.*

o ile wszystkie pliki instalatora masz w głównym katalogu pendrive (tutaj c:), a dysk twardy to d:

po skopiowaniu odłączyłbym pendrive i uruchomił setup z HDD

jeśli masz pliki systemowe na penie to zapodaj tam jeszcze plik format.com , odpal kompa z pena , sformatuj dysk (bodajże d: ?) format d: /s, skopiuj instalke, zbootuj z dysku, odpal instalke…i jedziesz…nieprawdaż? czy może coś pominąłem ??

Owszem, poleceniem copy mogę przenieść katalog z instalką windowsa, ale nie system z dyskietki/pendriva, ten trzeba przenieść poleceniem sys co właśnie do tej pory mi się nie udało i cały problem polega na tym, żeby sprawić, by dysk twardy był samouruchamialny, tak jak teraz jest pendrive. Formatowanie próbowałem, ale bez parametru /s, może to jest klucz do sukcesu :idea:

parametr /s kopiuje pliki systemowe (pozwala odpalić z danego dysku)

Udało się przenieść system dzięki temu paramatrowi /s, dziękuję za tą radę! :slight_smile: Jest jednak jeszcze jeden problem, otóż po skopiowaniu instalki windows me na dysk, uruchomieniu komputera już normalnie z dysku i wpisaniu setup.exe pojawił się pusty, czarny ekran i nic sie kompletnie nie działo. Na to też znajdzie się rada?

Mam takie wrażenie, jakby Dysk Twardy nie miał uaktywnionej partycji. Kiedyś miałem taki przypadek, ale stosując WindowsMe startowany zamiast z dysku twardego - z karty CF 8GB - teraz te karty są niezwykle tanie, a spora pojemność.

Dokładnie tak samo się działo - brak możliwości uruchomienia systemu mimo, że niby wszystko było OK. Dopiero aktywacja partycji spowodowała, że przeniesione pliki systemowe (nawet te 3 dosowe) - i zadziałalo. Oczywiście piszę o aktywacji partycji dysku czy karty CF, nie tylko utworzeniu partycji czy jej sformatowaniu.

JS

Partycja jest aktywna, ale okazuje się, że może mieć to związek z zarządzaniem pamięcią przez sterownik himem.sys. Instalacja udała się, ale dopiero po uruchomieniu setupcor.exe. No tak, a co w przypadku systemów, w których nie ma setupcor.exe?

tzn jakich systemow ?

np. Windows 95.