Jak przesunąć przyimki z końca linii w Wordzie

Jak w Wordzie zmienić tekst tak by wszystkie przyimki (np w, z, a) przesunąć z końca linii do następnej, by nie było przyimków na końcach linii?

należało używać twardej spacji czy można jakoś to ustawić w opcjach??? (niestety nie wiem)

Od wersji XP albo 2003 istnieje w opcji akapit coś takiego jak “sprawdzaj sieroty i wdowy” albo “kontrola bękartów i wdów” (dosłowny cytat :|) i na opcja stosowana przeze mnie to Shift+Enter przed przyimkiem. Wciśniecie znaczka “¶” pokarze koniec linii ugięta strzałką. :slight_smile:

:idea: DigitalWalker pisze … ale o to nie chodzi chyba

:arrow: ja też stosuję jak DigitalWalker kombinację [Shift + Enter]

ale gdzieś słyszałem koszalek że w polskiej pisowni dopuszczono przyimki na końcu wiersza i nie jest to już błędem

Czym sie różni SHIFT+ENTER od zwykłego ENTERa? bo nie widzę różnicy- jeśli nacisnę ENTER to wiadomo że przejdzie do następnej linii i tak samo z tego co widzę przechodzi jak gdy wcisnę SHIFT+ENTER, ale gdy dopiszemy coś później lub zmienimy np szerokość strony to będzie źle ułożony tekst.

Kontrola bękartów i wdów - nie pozostawać powinien jeden wiersz na wcześniejszej stronie akapitu który jest na następnej w większości ale coś to nie działa bo bez zaznaczonej tej opcji też przenosi jeden wiersz do następnej strony jak na poprzedniej on został sam.

Niezbyt ładnie wygląda jak na końcu linii pozostaje np “i”.

tym się rożni od samego enter, że nie kończy bloku a jedynie linie :slight_smile: działa zawsze a zaznaczenie tego w akapicie … musisz zaznaczyć wpierw cały tekst :wink:

A jaka jest różnica między tym? Może głupie pytanie ale ja nie potrafie tego pojąć bo nic nie widać by sie zmieniało.

Chodzi o kontrolę wdów i bękartów? Zaznaczam tekst lub całą stronę i zmieniam- nic sie nie zmienia…

:idea: koszalek [Enter] kończy i rozpoczyna akapit, a [Shift+ Enter] wymusza przełamanie akapitu nie rozpoczynając nowego … czyli wyśrodkowanie i inne podobne działają dalej na całym akapicie mimo ze jest przełamany

witam, mam problem podobnej natury, tylko że… nie działa mi kombinacja shift+enter :shock:

troche sie zdziwilem - zainstalowany mam Office 2003 Professional Edition na Viscie Home Basic. Pisze prace i musze zachowac podstawowe wymogi edytorskie.

Ktoś się orientuje z czego to wynika i czy mozna to z powrotem “włączyć” ?

dzieki za zainteresowanie,

pozdr.

icx

EDIT:

moze jeszcze cos dodam - po klepnieciu shift+enter - tekst zachowuje sie identycznie jak po zwyklym enterze- nie ma żadnego justowania do obu, choć znacznik z "Pi’ zmienia się na złamaną strzałkę “taką jaka symbolizuje enter”.

:idea: “klepnięcie” shift+enter tak właśnie ma działać wymusza ona tylko przełamanie wiersza

… i taki połamany wiersz jest traktowany jak jeden akapit

aby wyjustować “klepiemy” ctrl+J

ustawiasz się na końcu lini tuż za spójnikiem naciskasz backspace, a następnie kombinacje klawiszy ctrl+shift+spacja.

Ludzie… Nie znacie się w ogóle na formatowaniu tekstu ;p (wiem że temat stary, aczkolwiek nie zamknięty i nie rozwiązany).

Aby nie pojawiały się wam literki typu w, i, z etc. czyli tzw sieroty, MS Office Word ma taką funkcję zwaną bodajże spacją nierozdzielającą lub twardą spacją, przy ukrytych znakach niedrukowalnych ("¶" odznaczone) widzimy spację, ale wyrazy np “z daleka” są traktowane jako jeden wyraz.

Aby wstawić spację nierozdzielającą używamy Shift+Ctrl+Space.

Nie polecam używania twardych enterów (Shift+Enter), gdyż jest to niewygodne w późniejszej edycji pliku.

Można sobie zrobić makro do takiej czynności, albo skorzystać z gotowca

Sub Usuwanie_zwisa()

'

' Usuwanie_zwisa Makro

' Makro zapisane 2011-12-14 przez Bander Zwierz

'

    Selection.TypeText Text:=" "

    Selection.HomeKey Unit:=wdLine

    Selection.TypeBackspace

    Selection.EndKey Unit:=wdLine

End Sub

Po przetestowaniu warto je przyczepić do przycisku w poręcznym miejscu paska narzędziowego