Jak przygotować grafikę do druku?

Jak przygotować grafikę do druku, żeby po wydrukowaniu miała takie same odcienie kolorów itp. itd?? Co trzeba zrobić??

Zależy co to ma być, ogólnie 100% pewności daje próbnik i proof. Wszystko zależy od profilu koloru (CMYK), drukarni (oraz typu wydruku) oraz rodzaju i gramatury papieru (lub materiału) na jakim ma to być drukowane.

czyli lepiej sobie tym głowy nie zawracać??

innymi słowy

Zobacz tutaj: http://www.cuddruk.pl/

Jak wejdziesz, to kliknij na FAQ. Tam dowiesz się znjważniejszych rzeczy

Przypadkiem znam tą drukarnie i nie całkiem to tak wygląda :smiley: a więc :

spady po 3mm z każdej strony jak już (bezpieczniej) + info o pracy po 5mm z każdej strony z liniami cięcia (w wypadku tej drukarni zbędne), w niektórych drukarniach trzeba samemu zrobić składkę, pamiętając o wszelkiego rodzaju wycinkach, kostkach CMYKa po dłuższym boku i paserach, bigach i ew opisie.

margines wewnętrzny robiłbym po 10mm, ale i po 5mm czasem mi wyszło

czarna apla najlepiej po 20% cyjanu i magenty,

fonty dlatego robią impozycję po ripowaniu, którą trzeba zatwierdzić do druku, na to jednak trzeba uważać w innych drukarniach i w miarę możliwość fonty zamieniać na krzywe (czyli czystą wektorówkę a nie tekst w italicu :P)

nadruk czarnego czasami się może okazać że trzeba fizycznie wycinać tekst w apli np jakiegoś pantonu (choć ostatnio wykpiłem się symulacją nadruku czarnego :P)

model koloru tak CMYK ale najlepiej Euroscale Couted v2, bo jak się puści w FOGRze, może się coś pochrzanić (teoretycznie drukarnia powinna podmienić profil koloru, ale nie wszystkie to robią),

rozdzielczość zdjęć Windows standardowo potrzebuje nie 100 a 96DPI, 260DPI do druku wystarczy, ale zwykle stosuje się 300DPI do wydruków mniejszych, na banery, wydruki wielkoformatowe wystarczy 150DPI a czasem i 120DPI

korekcja tonalna tak jak napisali, poza tym zdjęcie nie powinno mieć więcej niż 300% CMYKa, ponieważ może się zdarzyć, że wyjdzie coś zupełnie innego (zdjęcia oczywiście korygujemy w RGB z podglądem na CMYK, wtedy dostępne są wszystkie efekty Photoshopa, a zdjęcie mniej waży, nawet nie trzeba go zmieniać na CMYK, jeżeli jest bezpiecznie nie wycięte na tle z CMYKa np),

proof cyfrowy i tak nie daje 100% pewności a poza tym mało kto się godzi na dodatkowe koszty, ale pozwala wyłapać niektóre błędy

czarny tekst 100% czarnego i tylko czarnego (w CMYKu) oczywiście, efekt? tekst w RGB albo z pełnego CMYKA na pewno widzieliście w niektórych gazetach albo ulotkach jak tekst się rozbarwiał na niebiesko różowo i żółto? :slight_smile:

kolory dodatkowe nie zawsze, wystarczy podać numer pantone, pan drukarz powinien sobie poradzić, a jak sobie nie radzi to dzwoni do nas i my się martwimy :stuck_out_tongue: po właściwym wydruku z PSa powinien być bardzo łatwo separowalny

maska na lakier - inaczej lakier wybiórczy, najprościej robi się dodatkowy obszar roboczy i tam wszystko z czarnego

Odniosłem się tu tylko do najważniejszych rzeczy, tak naprawdę trzeba wiele nauki aby poznać wszelkie knify w tej branży.

Trzeba dodać że CUD jest niezłą drukarnią jeśli chodzi o jakość wydruków. Co nie znaczy, że jeśli ten sam plik puści się do jakiejś drukarni cyfrowej oba wyjdą tak samo, nie ma takiej opcji :slight_smile:

warto było? :stuck_out_tongue:

izipower czy ja cię przypadkiem nie znam? :smiley:

Hmm… a ja ciebie:?: To dwa słowa o mnie - mieszkam w Świętochłowicach, a wołaja na mnie iżi :slight_smile:

Co do drukarni

Linka podałem ponieważ swego czasu sam korzystałem z usług tej drukarni kiedy chodziło o zaprojektowanie i wydrukowanie kilku rodzajów ulotek w liczbie ok. 80tys. szt. Pan z drukarni zwrócił mi wtedy uwagę na kilka moich małych błędów i odesłał właśnie do tej stronki. Później wszystko było już idealnie :slight_smile:

Aha :smiley: wziąłem cię za kogoś znajomego :slight_smile: W tej branży wiele osób się zna :smiley:

Ok zrobiłem grafikę o wymiarach A3 wysokość 3508px i szerokość 4961px o rozdzielczości 300DPI. Zapisałem ją do dwóch plików. Jeden .psd a drugi .pdf . Jak zapisywało mi do PDF to wybrałem w ustawieniach “Drukowanie w wysokiej jakości” i Zgodność z Acrobat 5 (PDF 1.4). Dobrze wszystko zrobiłem??

Aha jak robiłem tą grafikę to na początku wziąłem jeszcze Tryb Koloru: CMYK i 16 bitów na kanał. Skończona grafa waży 297 MB.

Obraz wydrukuję u fotografa. Za A4 kumpel zapłacił prawie 7 zł to myślę że A3 nie powinno być takie drogie.

A3 jest dwa razy większe od A4 :slight_smile:

liczę się z kosztem tak około 15 zł. Phenom , specjalisto, powiedz czy wszystko dobrze poustawiałem :slight_smile:

Dobrze, ale do druku może być też plik w formacie tiff (oczywiście spłaszczony) z kompresją lzw. Podejrzewam jednak, że fotograf ma na pewno PSa więc da sobie radę.

ok teraz muszę znaleźć dobrego fotografa, który mi to dobrze wydrukuje ( w Olsztynie niestety o to trudno).

Dzięki za pomoc