Jak przygotować komputer do instalacji Windowsa 10 Home?

Dzień dobry! Zwracam się z serdeczną prośbą o instrukcje (po polsku prostym językiem dla pół-laika) co trzeba ustawić żeby poprawnie i bez problemu zainstalować tutaj system Windows 10?

Sprawa wygląda tak. Na laptopie działał Windows 7, ale już dawno był zainstalowany (poprzedni właściciel nawet) więc komputer zaczął mulić. Z tego co wiem były na nim dwie partycje C (na system) i jakaś 100 MB, która również była wyświetlana w eksploratorze Windows. Pod ręką miałem Linuxa Mint więc go zainstalowałem (na początku nie chciał przejść instalacji w trybie UEFI z moimi ustawieniami partycji, więc za drugim podejściem nie wymuszałem instalacji UEFI (jak zapytał tylko kliknąłem zrezygnuj), pozwoliłem mu na full auto się zainstalować i działa.

Wszystko wygląda ładnie pięknie, ale no niezbyt odpowiada brak pakietu Office (pliki docx i pptx). Dlatego mam zamiar w wolnym czasie zmienić system na Windows 10 Home. Pragnę uniknąć problemów i cyrków dlatego już teraz pytam:
co trzeba ustawić w BIOS/UEFI i jak nagrać bootowalny pendrive rufusem? (w rufusie jest do wyboru MBR dla BIOS lub UEFI, GPT dla UEFI itd.) Jako że dokładnie nie znam się na tych pojęciach to proszę Was o pomoc w zrozumiałych słowach - co ustawić żeby bez problemu i większej ilości zapytań na forum zainstalować tego Windę.

Mam nadzieję, że ktoś przeczyta całość i odpowie
link do zdjęć z komputera: https://drive.google.com/drive/folders/1G1Xvb3eNdBBOUulV7zxsaCmmVU32FLf6?usp=sharing

Nagrałem na jeden pendrive Windowsa 7 i nie chciało mi go zainstalować, pokzało że ustawienia dysku/uefi są inne niż nagranego pendrive
Dlatego pytam jak ustawić w UEFI oraz jakie parametry dać przy nagrywaniu obrazu na pena.

ISO mam już pobranie ze strony Microsoftu.

Pokaż wynik dwóch poleceń z konsoli - rozumiem, że Mint nadal działa:

sudo fdisk -l
sudo parted -l
Dysk /dev/sda: 465,8 GiB, bajtów: 500107862016, sektorów: 976773168
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x37e4d3e9

Urządzenie Rozruch Początek    Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sda1  *           2048 976771071 976769024  465,8G 83 Linux


Model: ATA HGST HTS545050A7 (scsi)
Dysk /dev/sda: 500GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: msdos
Flagi dysku: 

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ      System plików  Flaga
 1     1049kB    500GB   500GB    primary  ext4           ładowalna

Możesz spokojnie wybrać to w takim razie: MBR dla BIOS.

O ile dobrze przypuszczam instalator zaprotestuje, bo nie wykryje kodu MBR - teraz tam siedzi Grub. Najpierw sprawdź czy ruszy instalator W10, itd.

Zaprotestuje i co dalej?

Powinno działać coś takiego:

Zależy czy jest w repozytorium dystrybucji, ale można też spróbować programem ms-sys (nie wiem czy to wystarczy instalatorowi Windows 10):
https://www.google.com/search?q=ms-sys+packages+ubuntu&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab .

Ale tego linuxa chcę wywalić
Czyli trzeba odbudować mbr i potem instalować?

czy serio mamy tutaj rozmowę jak zainstalować windowsa z pendrive na komputerze? w czym jest problem

  1. ustawić w bios UEFI, bądź legacy boot
  2. stworzyć pendrive z windows 10
  3. włożyć usb do komputera i odpalić?

:llama: technologiczna?

Gdzie jest opcja zamiany na legacy lub uefi? Nie widzę jakos więc pytam. Od tego jest forum.

@marcin82 a co dokładnie robią te komendy które podałeś i dlaczego Windows nie robi tego sam?

Ten laptop (Asus X550c?) ma zwykły BIOS, nie UEFI. W BIOSie (wejście klawiszem F2) sprawdź zakładkę Advanced > pozycja SATA Configuration. Tę pozycje rozwiń i podaj tu co tam jest do ustawienia.

1 polubienie

Tu masz opisane:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/927392/use-bootrec-exe-in-the-windows-re-to-troubleshoot-startup-issues

Tam jest zaznaczone AHCI

Dziękuję za rzetelne odpowiedzi. Czyli pendrive nagrany w MBR dla BIOS i wsadzony w USB 2.0 powinien ruszyć?

Tak! Jednak w przypadku instalowania Windowsa 7, radzę przy tworzeniu pendrajwa z pliku ISO użyć instalatora “siódemki” zintegrowanego z Service Packiem 1, ponieważ nie jest pewne czy instalacja przebiegnie pomyślnie, jeśli w BIOSie ustawiony jest tryb pracy dysku AHCI.
W przypadku instalacji Windowsa 10 takich problemów nie ma. Szkoda, że z niego rezygnujesz.

1 polubienie

Pendrive się odpalił, usunąłem wszystkie partycje Linuxa, dysk sam przekonwertował się na MBR (bo był komunikat że jest GPT) i instalacja poszła automatycznie. Nie musiałem “naprawiać MBR”