Jak przygotować partycje dysku pod instalację OpenSUSE?

Witam,

Chcę obok Win7 postawić system Linux. Nie wiem jednak czy przed instalacją (w tym przypadku OpenSUSE) muszę przygotować partycje dla systemu czy mogę wybrać partycje poprzez instalator? Chciałbym też mieć to wszystko uporządkowane. Mam 7 partycji i nie chciałbym, żeby system zainstalował się gdzieś w “po środku”.

Tak, możesz wybrać partycję podczas instalacji, możesz też ją wydzielić podczas instalacji. Jeśli jednak planujesz zmieniać rozmiar partycji systemowej, to najlepiej zrób to przed instalacją systemu, po zmniejszeniu uruchom Windows, niech system sobie sprawdzi system plików, a dopiero potem instaluj Linuksa.

Pozdrawiam!

OK. A ile partycji potrzebuje OpenSUSE i o jakiej wielkości? Czy można zrobić np. tak, że ostatnią partycję, np. 30GB zarezerwuje na system i w trakcie instalowania ją podzielę (na swapy i inne)?

Można wszystko ustawić podczas instalacji suse, na system wystarczy jedna partycja, podział na swap /home itd nie jest konieczny, ale ułatwia np. migrację z opensuse na inny system bez straty plików użytkownika.

Najpierw z poziomu Windows wykonaj czyszczenie dysku i potem defragmentację. Potem z jego poziomu wydziel obszar nie podzielony na partycje. W trakcie instalacji OpenSUSE wybierz ręczne partycjonowanie dysku (ręczny podział na partycje), utwórz partycję rozszerzoną, a w jej obrębie około 10 GB na system, reszta na /home i swap min. 512 MB lub jeśli korzystasz z hibernacji to tyle ile masz fizycznej pamięci RAM. Jak już będziesz miał partycje - wskażesz instalatorowi tylko punkty montowania, czyli:

  • / (system)

  • /home (katalog użytkownika)

  • swap zostanie wykryty automatycznie.

Bootloader, czyli program rozruchowy Grub zainstaluj w MBR dysku twardego, czyli w miejscu:

/dev/sda

bez cyfry.

To może ja dorzucę parę groszy z własnego doświadczenia:

  1. Dobrze jest najpierw z poziomu windowsa wydzielić wolne miejsce

  2. Instalator openSUSE sam zaproponuje partycjonowanie i zazwyczaj robi to dobrze (partycje /, /home i swap). Nie trzeba się przejmować tym gdzie zostanie zainstalowany grub. Nawet sam doda wpisy do gruba do uruchamiania windowsa.

  3. Ilość miejsca: U mnie partycja / ma aktualnie zajęte 9,7GB z 15. Na partycję home, to już kwestia tego, gdzie zamierzasz trzymać dane (dokumenty, filmy, muzyka, etc).

a więc partycje będzie podzielona (jak w Slackware)? Czy może w ramach partycji OpenSUSE zostanie wydzielone odpowiednie miejsce na swapy itp.?

Utworzy - musisz tylko uważać, żeby nie wybrać opcji użyj całego wolnego miejsca , bo wytniesz Windows.

Zapoznaj się jeszcze z tą prezentacją:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html .

System zainstalowany. Pytanie jak zrobić klasyczne menu wyboru systemów? Obecnie domyślnie uruchamia się zielona tapeta OpenSUSE, gdzie mogę wybrać Windows i dopiero wtedy mogę wybrać pozostałe systemy (Win7 i XP). Chciałbym jednak, aby odbywało się to w sposób klasyczny - czyli “dosowa” lista wyboru systemów po kolei Windows 7, XP i OpenSUSE… Da się?

Podaj wynik polecenia:

rpm -qa --last | grep grub

rpm -qa --last | grep splash

Jeśli to stary Grub - podaj też wynik:

cat /boot/grub/menu.lst

LUB:

cat /boot/grub/grub.cfg

Zasadniczo dobrze by było też podać wynik skryptu boot_ifno_script :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/

Trzeba dopisać pozostałe systemy, a ten skrypt da wiele konkretów co dopisać.

Zajrzyj też tutaj:

http://www.gnu.org/software/grub/manual/legacy/ .

Dla komendy: rpm -qa --last | grep grub:

grub-0.97-177.1.2 czw, 10 lis 2011, 17:15:23



Dla komendy: rpm -qa --last | grep splash

ksplashx-branding-openSUSE-12.1-15.3.9 nie, 8 kwi 2012, 12:51:08

bootsplash-branding-openSUSE-12.1-15.3.9 czw, 10 lis 2011, 17:16:56

splashy-branding-openSUSE-0.3.13-29.1.2 czw, 10 lis 2011, 17:16:55

bootsplash-3.3-174.1.2 czw, 10 lis 2011, 17:16:51

splashy-0.3.13-29.1.2 czw, 10 lis 2011, 17:16:50



Dla komendy: cat /boot/grub/menu.lst:

# Modified by YaST2. Last modification on nie kwi 8 13:51:46 CEST 2012

# THIS FILE WILL BE PARTIALLY OVERWRITTEN by perl-Bootloader

# For the new kernel it try to figure out old parameters. In case we are not able to recognize it (e.g. change of flavor or strange install order ) it it use as fallback installation parameters from /etc/sysconfig/bootloader


default 1

timeout 8

##YaST - generic_mbr

gfxmenu (hd0,11)/boot/message

##YaST - activate


###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: other###

title Windows

    rootnoverify (hd0,0)

    chainloader +1


###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###

title openSUSE 12.1

    root (hd0,11)

    kernel /boot/vmlinuz-3.1.0-1.2-desktop root=/dev/sda12 resume=/dev/disk/by-id/ata-ST31000528AS_5VP3QQGV-part13 splash=silent quiet showopts vga=0x365

    initrd /boot/initrd-3.1.0-1.2-desktop


###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###                                                                                                           

title Kernel-3.1.0-1.2-desktop                                                                                                                                                     

    root (hd0,11)                                                                                                                                                                  

    kernel /boot/vmlinuz-3.1.0-1.2-desktop root=/dev/sda12 resume=/dev/disk/by-id/ata-ST31000528AS_5VP3QQGV-part13 splash=silent quiet showopts vga=0x365                       

    initrd /boot/initrd-3.1.0-1.2-desktop

Nic mi nie mówią te informację. Jedyne co potrzebuję to klasyczny widok ekranu wyboru systemów - o ile można to ustawić w Grubie.

Co masz na myśli pod “klasyczny widok ekranu wyboru systemów”? Czy dodanie do GRUB wpisów z Win7 i WinXP wystarczy? Jeżeli tak, to musisz sprawdzić na których partycjach są te systemy i ustawić w YaST -> Program Rozruchowy.

Uwaga! W openSUSE ręczna edycja pliku /boot/grub/menu.lst zostanie nadpisana przy aktualizacji jądra. Trzeba albo edytować w YaST albo w pliku /etc/sysconfig/bootloader ustawić LOADER_TYPE na none. Wtedy /boot/grub/menu.lst nie będzie w ogóle aktualizowany, więc trzeba ustawić kernel /boot/vmlinuz i initrd /boot/initrd (to są symlinki do aktualnego jądra i initrd).

Udało mi się osiągnąć połowiczny sukces. Mam już quasi-dosowe boot menu (białe napisy na czarnym tle :slight_smile: ). W menu wyboru ustawiłem:

Windows

OpenSUSE

OpenSUSE-kernel.

Problem w tym, że aby wybrać któryś z Windowsów muszę najpierw wybrać “Windows” a dopiero potem mogę wybrać Windowsy. Chciałbym osiągnąć coś takiego:

Windows 7

Windows XP

OpenSUSE

OpenSUSE-kernel

Gdy dodałem partycję Windows XP nic to nie dało, oprócz pojawienia się na liście.

Podaj wynik skryptu boot_info_script - tam będą informacje co i gdzie dopisać - pisałem Ci o tym w poprzednim poście. Wynik umieść w tagach [Code]:

jakaś_tajemna_wiedza