Jak przygotować serwer linuksowy do pracy bez monitora?

Witam

Chciałbym postawić serwer na linuxie. Utrudnienie polega na tym iż ma być on bez monitora. Cała instalacja i konfiguracja odbędzie się raz na monitorze i później chciałbym już wszystkie operacje wykonywać bez użycia monitora z wykorzystaniem terminala z laptopa podłączonego do serwera. I teraz pytania:

  1. Czy da sie takie coś zrealizować?

  2. Jeśli tak to przez jaki kabel(rs232, ethernet czy możne jeszcze jakiś)?

  3. Jakie oprogramowanie wchodzi w gre(na serwerze i na linuxie)?

  1. Kabel

Obojętnie co. Może być nawet USB2USB, COM, itd. Wystarczy, byś mógł go podłączyć do karty sieciowej lub bezpośrednio do płyty głównej(przez kartę muzyczną chyba komunikacja nie jest możliwa).

  1. Oprogramowanie

Po stronie klienta należy zainstalować serwer X i ssh(klienta).

Po stronie serwera należy zainstalować i uruchomić sshd, a także zainstalować graficzne aplikacje użytkowe.

Jeżeli chcesz jedynie łączyć się z konsolą, to wystarczy usunąć z powyższego serwer X, a graficzne aplikacje użytkowe zastąpić tekstowymi aplikacjami użytkowymi.

Tzn. że mogę z poziomu laptopa uruchamiać środowisko graficzne i na laptopie będę widział to co normalnie bym widział na podłączonym monitorze?

Dokładnie tak. Niestety, to wpierw musisz włączyć możliwość zdalnego logowania się na maszynie serwerowej(tzn. nic ze zmianami w Biosie, a jedynie instalacja sshd i jego uruchomienie/skonfigurowanie). Być może są dystrybucje LiveCD, które od razu startują w takim trybie(musiałbyś poszukać). Plusem jest to, że wtedy do maszynki serwerowej w ogóle nie potrzebowałbyś monitora, a jeżeli byłby Ci nagle potrzebny, to wystarczy się zalogować.

Proszę jednak zwrócić uwagę, że aplikacje graficzne na serwerze nie będą Ci zbytnio potrzebne. Jeżeli poradziłbyś sobie z konfiguracją serwera z poziomiu konsoli(raczej nie widzę konfiguracji z poziomu graficznego), to tryb graficzny nie jest Ci potrzebny.

Dodatkowo, m.in SLES pozala na szybką konfigurację serwera(wystarczy skorzystać z odpowiedniego modułu Yast-a). Na OpenSUSE chyba też możesz zainstalować (Yast http), a następnie wszystko sobie wyklikać, by uruchomić serwer Apache/Mysql.

Dodane 08.12.2009 (Wt) 21:15

Jestem prawie w 100%(czyli gdzieś 97%) przekonany, że istnieją dystrybucje, które udostępniają twardy dysk na zewnątrz - jakiś system na innym komputerze w tej samej sieci lokalnej może wydawać polecenia zapisu/odczytu odpowiednich sektorów na zdalnym dysku komputera. Pozwoliłoby Ci to zainstalować system na serwerze bez użycia monitora(wkładasz tam LiveCD, a na swoim komputerze jakoś podpinasz tamten twardy dysk - następnie używasz instalatora trybu Live, by zainstalować system na serwerze). Jednak chyba się troszeczkę odrywamy od tematu.

Nie no problemu na początku z monitorem nie ma. Chce sobie wszystko zainstalować i skonfigurować na początku z monitorem tak abym już mógł pracować później bez monitora tylko przez terminal. Tryb graficzny nie musi pracować.

W sumie to co chcesz konfigurować graficznie, jak praktycznie serwer www, poczty czy ftp konfiguruje się przez edycję plików konfiguracyjnych, choć są tam w sumie jakieś graficzne konfiguratory ale czy warto tachać tylko po to monitor? Serwerem możesz zarządzać zdalnie przez SSH przy pomocy, np. Putty :slight_smile:

Pozdrawiam!

I dlatego napisałem że tryb graficzny nie musi działać:)