Jak przygotować się do instalacji systemu na nowym dysku

(shocco) #1

Witam.
Jedzie do mnie Iridium Pro 240GB. Chcę wyjąć stary HDD z Lenovo B50-80 i zamienić nowym SSDkiem.
Czytałem jednak, że mogą pojawić się różne problemy po drodze przy stawianiu sysyemu. Dlatego chciałbym zapytać jak przygotować się do instalacji na nowym dysku, aby nic po drodze mnie nie zaskoczyło?

(Od siebie dodam, że zaktualizowałem BIOS lapka do ostatniej wersji)

(januszek) #2

Koszulę odprasuj, buty wypastuj :wink:

(DewX) #4

Ale Ty dużo wnosisz do tematów :open_mouth:

Nie wydaje mi się aby coś mogło się nie udać. Pierwsze słyszę taką obawę.

(Astor44) #5

Tak, jak do instalacji na każdym dysku. To, że to SSD nie robi różnicy.

(januszek) #6

Autor posta pytał, o to: „jak przygotować się” :wink:

ps. Wiele rzeczy może po drodze się wydarzyć, raz się system zainstaluje od razu a innym razem będą chocki i klocki. Nie ma reguły.

(KAZDAN63) #7

System ? Jaki ?

Instaluj przede wszystkim z pendrive-a, a nie DVD :slight_smile: bo szybciej się zainstaluje :slight_smile:

Majtki też wyprasuj, żeby nie uwierało bo myśli się ciężko :stuck_out_tongue:

(Leszek2204) #10

Po pierwsze podziel sobie nowy dysk na patrycje co najmniej 3 ,a po drugie chcesz wgrać nowy system ? a był wcześniej używany

(shocco) #11

@januszek @Garoz bardzo śmieszne… :wink:
@KAZDAN63 a w jakim dziale jesteśmy?
@Leszek2204 dzielić na partycje? Docelowo chciałem wykorzystać stary dysk w kieszeni DVD, ale nawet nie wiem czy będzie mi potrzebny bo 240GB to sporo jak na moje laptokowe wymagania. A dziesiątkę stawiam na czysto, ale używałem już do tej pory.
@Dewix wolałem zapytać. W sieci sporo tematów, gdzie ktoś po instalacji systemu otrzymywał błędy i doradzano mu np. kombinowanie w BIOSie… Chciałem być przygotowany na różne dziwne sytuacje, ale panowie z tematu woleli pożartować.

(Astor44) #12

Nawet jeśli tak zamierzasz zrobić, to podczas instalacji systemu na dysku głównym nie podłączaj nigdzie w laptopie drugiego dysku! Zrób to ewentualnie PO pomyślnej instalacji.

(Astor44) #13

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie i system działa normalnie, to doradzanie grzebania w BIOSie po fakcie jest spóźnione! To się ewentualnie robi PRZED rozpoczęciem instalacji systemu.

Czy Wy nie widzicie, że temat utworzony w poddziale Windows 10??

(januszek) #15

Odradzam podział na partycje. Na ssd lepiej, moim zdaniem, trzymać wszystko na jednej. Takie rzeczy przychodzą mi do głowy:

• sprawdz pendrive, którego zamierzasz użyć, czy lapek potrafi z niego zabootować.
  • sprawdz czy masz aktualne iso systemu.
  • sprawdz na stronie suportu czy do tego modelu są sterowniki do win10.
  • zanim zaczniesz, ustal gdzie znajdziesz potrzebny klucz do aktywacji systemu (jeśli nie ma go w uefi). To bardzo ważne jeśli masz win10 upgradowany z win7.

(marky.wolfheart) #16

Ja bym zamówił pizzę i kupił piwo :sweat_smile::grinning:

(ak6) #17

Nie ma takiej potrzeby. Zwłaszcza jak ma być użyty stary HDD

I wszystko w temacie. Resztę możemy pomóc na bieżąco.

Ja jak stawiam system to patrze tylko na jedno - ściągam sobie sterownik od karty sieciowej albo lanowej na stronie producenta - bo czasami tak się zdarza, że w puli systemowej akurat windows nie może znaleźć odpowiedniego sterownika, jak już taki znajdziemy reszta już raczej z górki dla tak zaawansowanego użytkownika komputera którym zapewne jesteś.