Jak przyspieszyc czas bootwania systemu

Witajcie,

zastanwiam się co muszę zrobić aby przyspieszyć czas bootowania systemu Windows 7.

Przeczyściłem system Ccleanerem Defragmentacja itp itd. usunięcie niepotrzebnych programów oraz wyłączenie programów które startują wraz z rozruchem windows. Wszystkie te oczywiste czynności wykonałem a system nadal bootuje się 50 sekund.

jest to wręcz niemożliwe bo naprawdę dbam o swój komputer i staram się utrzymać wszystko w najlepszym porządku lecz za każdym razem tylko czekam i czekam aż windows się uruchomi i potem się zaloguje i potem się połączy z internetem. Naprawde nie da się tego jakoś przyspieszyć, jakimś edytem w rejestrze bądź coś w tym stylu?

Mój laptop to Asus X52F z 3GB Ramu DDRIII

zrób autologowanie

zmień a najlepiej zablokuj bootowanie żeby został tylko dysk i napęd

w menadżerze urządzeń wyłącz urządzenia z których nie korzystasz(panel sterowania->system->menadzer urządzeń

odinstaluj programy których nie używasz

przeczyść komputer programem ccleaner i oczyść autostart z nieużywanych programów

pawcio1212 co dokładnie masz na myśli ? Nie do końca rozumiem, jak “zablokować bootowanie” ?

Może jeszcze skorzystasz z tych porad

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -2905.html

W urządzeniach bootujących w BIOS zostaw tylko HDD, resztę przełącz na Disabled. Dysk HDD ustaw oczywiście na pierwszym miejscu. Sprawdź też coś takiego:

http://windows7forum.pl/windows-7-dlugi … l#pid15294 .

A na jakim sprzęcie chces przyspieszyć to logowanie Windowsa?

A tu kolega podał:

:wink:

To czego spodziewasz się po dysku z obrotami 5400?? Kup dysk SSD to będziesz miał bootowanie w 20 - 30 sekund

Ta porada działa tylko na samopoczucie jej używającego a nie na start systemu:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /9687.html

ubawiłes mnie z tym ustawianiem procesorów…:slight_smile:

to bezsens,wez sie lepiej za usługi

Hibernacja?

:roll:

Nie wprowadzałbym żadnych zmian odnośnie wywalania napędów z bootowania…w przypadku awarii żaden program ratunkowy nie wystartuje z USB czy CD/DVD.

W autostarcie wyhaczyć wszystkie dodatkowe bajery typu komunikatory, optymizery, panele ustawienia dźwięku czy grafiki…to wszystko można włączać ręcznie. Podobnie z automatycznymi aktualizacjami poza tymi od systemu i zabezpieczeń.

W zaporze ustawić blokowanie połączeń dla tych aplikacji, które wcale nie muszą sprawdzać automatycznie aktualizacji na stronie producenta…dotyczy to również Javy, Adobe Readera.

System to pewnie XP, więc z foldery Windows/Prefetch usunąć jednorazowo wszystko poza plikiem, który ma w nazwie NTOSBOOT.pf…Layout.ini też wywalić, potem otworzyć Notatnik i stworzyć pusty plik tekstowy, który należy zapisać w w folderze prefetch jako nowy Layout.ini. i restart.

Pobrać PageDefrag od Sysinternals i sprawdzić defragmentację plików systemowych…jeśli będzie więcej niż 1 fragment w kilku pozycjach wykonać defragmentację przy następnym rozruchu.

Pobrać ERUNTgui (wersję bez instalatora), zrobić kopię rejestru…na razie tylko tyle tym programem.

Zrobić przeszukanie rejestru Regseekerem po nazwach ostatnio wywalanych softów (zaznaczyć wszystkie gałęzie)…to co na pewno jest z nimi związane wywalić. Dalej pobrać Eusing Registry Cleaner i wyczyścić wszystko, co pokaże…CCleaner czyści tylko klucze uzytkownika.

Znów odpalić ERUNTgui i zdefragmentować rejestr…proces ten wykona się przed następnym startem systemu.

W opcjach systemu najpierw przenieść plik wymiany z dysku systemowego na następny wolny (wszystko zatwierdzić), a potem znów ustawić plik wymiany na dysku systemowym, ale na sztywno (ten sam rozmiar minimalny i maksymalny…powinno wystarczyć ok. 1,5 giga.

Na koniec defragmentacja dysku…i tu pytanie ile jest wolnej przestrzeni dyskowej? Bo im mniej tym gorzej dla pracy systemu, a wielkość w okolicach 10% już może mieć niekorzystny wpływ na wydajność…5% jest wielkością krytyczną.

Nie znam efektów…ale z reguły taka “odnowa” pomaga.

po pierwsze zobacz w jakiej kategorii się znajdujesz :roll:

po 2 lepiej tego nie robić jak się nie umie bo to umie zwolnić system na tydzień

czasami znajdują się instalki najlepszym sposobem co do tego(który nie zwolni a tylko przyspieszy system) to usunąć wszystko z tamtąd czego się nie usuwa

bo np jeśli byś usunął plik layout to on by do ramu nie wkładał już czcionek przeglądarki i innych rzeczy które są często otwierane

ja tam znalazłem 3 instalki programów

PS to jest praco chłonne

Pawcio…masz rację, nie zauważyłem :slight_smile: Ale tak naprawdę nie rozumiem za wiele z tego, co napisałeś. Nie rozumiem też fragmentu na temat Layout.ini…możliwe, że na W7 jest jak piszesz, ale na XP u mnie nic takiego się nie objawiało. To metoda, którą stosuję od lat i zawsze się sprawdzała nie na jednym komputerze.

Nikt nie napisał, że nie będzie pracochłonne…nie ma uniwersalnego narzędzia na takie przypadłości, bo każdy system to inna maszyna i całe wnętrze, programy, historia, konflikty i wszystko co z tym związane.

z plikiem Layout.ini chodzi o to że on ładuje często od razu po uruchomieniu systemu pewne pliki do ramu i większość to pliki systemowe np czcionki, directx a z programów np office przeglądarka

system będzie szybciej się uruchamiał ale całkowita prędkość systemu spadnie np komputer uruchamia się 70s a program 3s po zrobieniu tego system uruchamia się 50s a program 7s-nie sprawdzałem ile trwają te operacje-ale jeśli programów uruchamiamy więcej to ten czas rośnie

może lekturka

http://www.centrumxp.pl/SkrzynkaPytan/1853,1,Czym_jest_folder_Prefetch.aspx

xp ma gorszą wersje tego a nawet bez tego chodzi niewiele gorzej(wyłączyłem sobie w ogóle plik Layout.ini-nawet nie wiem jak)

PS wyjątkiem tej operacji jest dysk ssd

Fajna lekturka, ale nie chodziło mi o stałe wykasowanie Layout.ini, ale o jego zbudowanie od nowa bez niepotrzebnych wpisów…napisałem przecież o tworzeniu nowego za pomocą Notatnika.

Na W7 nie próbowałem takiego manewru.

więc mówię czasami szybciej jest ręcznie go przeczyścić niż skasować go

ale sprawdzałem ręczne czyszczenie przyśpieszył go o 5 s ale na 2 uruchomienia po tym wrócił do normy

tak jest w win7

w xp to gorzej działa