Jak przyśpieszyć ten PC bez inwestycji w części


(Sata Nek) #1

Witam. Mam stary komputer, co na nim zainstalować i jak go maksymalnie usprawnić. Obecnie działam na windows 7 i przy uruchomieniu opery + winamp i np 4 karty zacina go jak cholera. Programy do obróbki video nei chodzą. Chciałbym czasem coś prostego zrobić w gimpie (który zacina się podczas ładowania)  i dodać do filmu video ścieżkę dźwiękową, jakość video 640;480, bez żadnych bajerów

 

PC :

1 GB RAM

256 mb Radeon 9600

dyski 2x80 GB Sata i Ata

Windows 7 


(przemek7525) #2

Jeżeli masz dobry, markowy zasilacz (nie z czarnej listy) z zapasem mocy + wydajne chłodzenie, to możesz trochę podkręcić procesor. To chyba wszystko, co da się zrobić tutaj bez odchudzania portfela.

Instalowanie dodatkowych programów (niby do przyśpieszania) tylko go spowolni - dodatkowe usługi i procesy w tle. Możesz posprawdzać, czy jakieś zbędne usługi i procesy nie wiszą Ci w tle i nie zamulają kompa.

Możesz wgrać mu jakiś lżejszy system - może jakiś linux, jeżeli byś chciał. Jak Windows, to na takiego kompa najlepiej XP.

Ulepszanie tego kompa może się okazać, że będzie nieopłacalne, bo do wymiany byłoby praktycznie wszystko. Grafika, procesor (co wiąże się z wymianą płyty głównej - inna podstawka), dołożenie pamięci RAM, większe dyski też się mogą przydać, no i coś musi mieć siłę to napędzić - zasilacz.

Możesz wsadzić do tego kompa 4GB RAM (pod warunkiem, że system 64 bitowy, inaczej to nie ma sensu, bo 32 bity obsłużą ~3,5GB RAM), więcej miejsca będzie w pamięci dla programów. Chociaż pozostałe podzespoły (procesor) będą kompa i tak zamulać.

 

No niestety, bez inwestycji się tutaj nie obędzie raczej i wiele z tego kompa już nie wyciśniesz - nawet inwestując w niego.


(JeyJey) #3

Wróć do XP


(bart86) #4

podaj producenta i model płyty głównej

 

proponuje dołożyć ramu na 3GB to wydatek kilku złoty a zauważysz spore przyspieszanie w działaniu sprzętu

jeśli koniecznie chcesz zostawić Win7 to niezbędne będzie dołożenie ramu oraz wyłączenie wszystkich efektów wizualnych

ze względu jednak na procesor bym proponował zmianę na XP

używaj lżejszych zamienników dla swoich programów

winamp można zastąpić aimp, który potrzebuje znacznie mniej ramu, procesora oraz dysku do działania niż ten pierwszy, a dysków za wydajnych to nie masz i każda taka zmiana jest ważna i powinna się przełożyć na zauważalny efekt


(Bowjan) #5

Przejdź na XP,dołóż 1giga ramu.Przed każdą edycją video obowiązkowa defragmentacja dysku systemowego i czyszczenie np ccleanerem.Sam czasami pracuje w takim układzie na Pinnacle 12 i nic się nie zacina.


(Sata Nek) #6

Przejdę na XP,. a co powiecie o tych windowsach MX czy coś na ten styl?


(system) #7
  • przeczytaj regulamin forum! Faktycznie na tym sprzęcie Windows XP to jest maks!

  • Jak odłączysz ten dysk z “siódemką”, to nie będzie problemów z instalacją na ten pozostawiony XP-ka. Przed tym jednak podziel ten dysk chociaż na dwie partycje tak, abyś nie stracił tych plików muzycznych, lub przekopiuj je np. na pendrajwa bądź inny nośnik. Chyba, że Ci na nich nie zależy? Jeśli nie, to śmiało możesz instalować XP-ka na całym tym dysku lub podzielić go na nowe partycje podczas instalacji systemu.


(Sata Nek) #8

Znaczy , zrobię pewnie tak że zainstaluje xp (muszę się przejść na strych i poszukać, bo gdzieś mam) na czysty dysk, a pliki skopiuję na ten z 7. Potem po formacie podłacze obydwa dyski, dam bootowanie na ten z XP i z poziomu pc sformatuje dysk z siódemką wpierw przekopiowując pliki potrzebne mi do funkcjonowania. 


(bart86) #9

czego byś nie zrobił to do konwertowania wideo masz za słaby sprzęt musiał byś kupić całkowicie nowy