Jak przywrócić odwrotne działanie klawisza FN? - Toshiba, Win 8.1

Od początku na lapku takie funkcje jak rozjaśnianie ekranu czy regulacja głośności działały bez użycia klawisza FN, a te drugie funkcje (F1-F12) wymagały jego użycia. Coś źle poprzyciskałam na klawiaturze i teraz działa to zupełnie odwrotnie. Żeby regulować głośność albo np. wyłączyć touchpada muszę przyciskać klawisz FN. To trochę niewygodne, patrzyłam już w ustawieniach klawiatury, próbowałam kombinacji klawiszy FN + num lock/caps lock i nic. W Toshiba System Settings w ustawieniach klawiatury wszystko jest ustawione poprawnie - mam zaznaczoną opcję “Tryb funkcji specjalnych”, a mimo to klawisze funkcyjne działają tylko z wciśniętym klawiszem FN.

 

Czy ktoś wie jak przywrócić poprzedni sposób działania klawiszy funkcyjnych? Będę wdzięczna za pomoc.

Pewnie brak sterownika lub coś uwaliło z nim, zainstaluj to:

http://support1.toshiba-tro.de/tedd-files2/0/tfnkeyu-20140611161759.zip

Zanim będziesz cokolwiek instalował pamiętaj, że w konfiguracji twojego lapka Toshiba jest możliwość wyboru pracy dla klawisza “Fn”.

Wejdź w ustawienia i zmień na jedną z dwóch opcji do wyboru:

  1. klawisze F1, F2…- jako samodzielne a funkcje “mediów” z klawiszem Fn

  2. klawisze dla mediów jako samodzielne, a F1, F2… z klawiszem Fn.

 

Czy jeżeli zainstaluję tę wersję sterownika, będę mogła w razie czego wrócić do poprzedniej?

 

 

Mam ustawiony tryb klawiszy dla mediów jako samodzielne, a F1-F12 z klawiszem FN i mimo to klawisze mediów działają tylko z wciśniętym FN.

 

Oczywiście że tak. Wystarczy ze wejdziesz w Panel Sterowania>Programy>Odinstaluj program i wybierzesz ten program z listy i odinstaluj.

Przeinstalowanie sterownika nie pomogło - jest bez zmian. Jednak zauważyłam, że po wejściu w opcje tego sterownika i przełączeniu opcji powiadomień (niezależnie czy z wł -> wył, czy z wył -> wł; screen: http://i60.tinypic.com/w0gzdz.jpg ) działanie klawiszy funkcyjnych wraca chwilowo do stanu pierwotnego, czyli pierwszeństwo dla funkcji mediów. Jednak po przeładowaniu komputera wszystko wraca do stanu poprzedniego - czyli pierwszeństwo dla klawiszy F1-F12…

Wejdź do biosu i ustaw w nim działanie klawisza Fn. Prawdopodobnie masz możliwość zmiany działania tego klwaisza pod Windowsem (tak mają desktopy i notebooki Lenovo w programie AccuType), ale istnieje również możliwość ustawienia go w biosie. Spróbuj :slight_smile:

wchodzisz na support toshiby,

wyszykujesz swoj model, zaznaczasz keyboard i sciagasz program

 

Toshiba Function Key

 

http://support.toshiba.com/support/modelHome?freeText=1200005515

Niektóre modele laptopów mają przełączanie tej funkcji poprzez dwuklik klawisza FN. A nie  masz klawisza FN Lock? Może spróbuj jeszcze tak, wejdź do konfiguracji systemu, wybierz zakładkę Ogólne, wybór uruchamiania i wybierz nie selektywny a normalny.

WIĘKSZOŚĆ LAPTOPÓW ma przycisk esc jako lockFN wystarczy że klikniejsz FN + ESC Z poziomu FN na klawiaturze

1 polubienie

mi pomogło dzięki

U mnie także problem Toshiba Satellite c55 fn+vol- lub vol+ działało ściszanie lub poogłaszanie a teraz nie wiem co się stało ale nie działa.