Jak przywrócić prawowitego właściciela plików?

 

Mój zdolny braciszek znowu namieszał.

Wyrzucił wszystkich innych właścicieli obiektów NTFS (w tym sam system) ze wszystkich plików na dysku laptopa (w tym systemowych) i przejął je na swoją wyłączną własność.

Nie muszę chyba dodawać, że po zamknięciu system XP już nie wstaje (bo nie może jako, że nie ma uprawnień do niezbędnych mu po temu plików).

Jak można by przywrócić w laptopie właściwe atrybuty własności plików NTFS, jeśli system na nim nie wstaje?

 

Nie wiem czy http://www.dobreprogramy.pl/Parted-Magic-5.7,System,Linux,18724.html ma taką funkcjonalność, ale zawsze można spróbować. Chciałem sprawdzić nawet czy da się coś takiego zrobić przy pomocy tej dystrubucji, ale ani strona dystybucji, ani wiki nie działają:(

AFAIK nie ma.

Jakieś inne sprawdzone i działające pomysły?

 

Może to pomoże: http://helpc.eu/topic/1586-instalacja-nakladkowa. Jeżeli nic to nie da, to po mojemu trzeba będzie sformatować dysk i wgrać system od nowa.

Właśnie o to chodzi, żeby nie instalować nakładki XP ani XP od nowa, bo system działał cacy i był perfect poustawiany oraz zaktualizowany. Zachciało się braciszkowi eksperymentów. On zawsze coś nawywija, a później tylko męczy siostra pomóż, bo ja znacznie lepiej się na tym znam.

 

Zawsze możesz z Linuxa wykonać kopie ustawień i plików i potem to przywrócić. Bo ustawiać system od nowa to dość dużo roboty, a innego rozwiązania chyba nie ma.

Tym się nie przejmuj, bo nakładka ingeruje wyłącznie w pliki systemowe, tak więc wszystkie zapisane przez Ciebie pliki, wgrane programy, aktualizacje, sterowniki oraz ustawienia, które sobie wprowadziłaś do systemu będą zachowane i wszystko będzie działać tak jak wcześniej. Tak na przyszłość, to radziłbym Ci żebyś założyła sobie hasło na swoje konto i bratu utworzyła konto z ograniczonymi uprawnieniami, wtedy nie da rady już namieszać w plikach systemowych. Dodatkowo możesz mu zablokowac dostęp do ustawień ekranu, panelu sterowania, dysku systemowego. Możesz to zrobić poprzez edycję rejestru, co i jak znajdziesz na googlach.

Nie do końca, gdyż wszystkie łatki systemowe wydane od czasu wydania płytki zostaną cofnięte.

Do tego dochodzi również SP3, więc instalacja nakładkowa mimo wszystko ingeruje znacząco w tak naprawiany system.

Hmm, nie wiedziałem. W takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd.

 

Znalazłam sposób!

Nie ma to, jak się człowiek dobrze prześpi z problemem :wink: naje do syta, pogada z rodziną, wypakuje prezenty…

Wróciłam specjalnie i dla wszystkich, którzy będę mieli podobny problem i znajdą ten post, a nie chcą podobnie jak ja psuć (nakładkować/stawiać na nowo) swojego systemu. W prezencie świątecznym ode mnie sprawdzona recepta w dość dużym skrócie, ale działa doskonale:

  1. Ze strony http://hirensbootcd.org zaciągamy obraz CD/DVD/Pen i wypalamy/instalujemy na odpowiednim nośniku

  2. Odpalamy komp z CD/DVD/Pena i z menu odpalamy system mini Windows XP

  3. Wskazujemy w nim właściwy dysk, a następnie w jego Właściwości --> Zabezpieczenia --> Zaawansowane --> Właściciel i dodajemy instancję SYSTEM (mozna też i inne jeśli koniecznie chcemy np. Wszyscy)

  4. Zaptaszamy tam też “Zmień właściciela dla wszystkich podkontenerów i obiektów”

  5. Zapodajemy po tym OK i czekamy cierpliwie aż komp przemieli wszystkie obiekty na tym dysku

  6. Odpalamy kompa normalnie z dysku i cieszymy się zaoszczędzonym czasem oraz sprawnym systemem

Wesołych, zdrowych, spokojnych, udanych…!