Jak robi się serwisy dla aplikacji mobilnych?

Hej
Mam pytanko w jaki sposób tworzy się web serwisy dla aplikacji używanych w codzienności. Chodzi mi o to co jest najpopularniejsze czy są to jakieś własne aplikacje w PHP, JavieEE, Firebase od Google czy np: bezpośrednie walenie do bazy danych mySQL
(Tak, tak nawet ja wiem że to ostatnie to chyba zamach na własną aplikację)
Chodzi mi o takie odpowiedzi "z doświadczenia"
Pozdrawiam :slight_smile:

Android nie pozwala bezpośrednio komunikować się z serwerem baz danych, wyjątkiem jest firebase, ale ta baza działa troszkę inaczej.

Zawsze stawia się serwer na backendzie jeśli aplikacja ma się komunikować z serwerem zewnętrznym co jest raczej oczywiste. To w czym go napiszesz zależy od Ciebie, w czym wolisz i co umiesz, oraz od tego jaki protokół komunikacyjny zamierzasz wykorzystać we własnej aplikacji bo nie każdy protokół tak samo łatwo zaimplementować w wymienionych przez Ciebie technologiach.

Osobiście z Firebase bym nie skorzystał bo danych nie trzymasz u siebie, tylko u kogoś. Jednak jeśli nie potrzebujesz za dużego zaplecza w formie jakiś paneli administracyjnych czy wykonywania na danych ciągłych operacji przez własny serwer to firebase może być bardzo duży uproszczeniem i ułatwieniem bo nie potrzebujesz w ogóle swojego serwera (chyba że o czymś nie wiem, co jest możliwe bo FireBase nie znam za bardzo).

2 polubienia