Jak rozdzielić Partycje?

Hejka.

Słuchajcie jak najlepiej rozdzielić partycje?

System jakoś osobno i programy jakoś osobno?

Mam 201 gb danych i tego nie ruszam

I mam jeszcze 170 GB po za tym i jak to właśnie rozdzielić?

System i programy razem czy jak?

:slight_smile:

Tak naprawdę nic konkretnego nie napisałeś…

201 GB jakich danych?

System + programy na c: - chyba, że wolisz instalować na drugiej partycji,

do tego zapasu ok 15-20GB - reszta na drugą partycję.

Danych takich jak muzyka filmy.

Czyli system + programy+ instalowane gry= na c?

To taki standard, chyba że chcesz przerzucić instalowane programy i gry na drugą partycję. Magazyn filmów, muzyki - obowiązkowo na drugiej.

W razie formatowania c: tracisz system, programy, gry (dokładniej zapisy stanu).

Na c: możesz zdefiniować dodatkowo stały rozmiar pliku stronicowania.

1.jak robię 2 partycje to dzielę tak: system + programy na jedną ,gry i wszytko inne(filmy, zdjęcia, dokumenty,instalki) na drugą

2.jak robię 3 partycje system + programy na jedną,gry na drugą ,reszta trzecia

(gier nie wgrywam na c dlatego że pochodzą z netu - głównie płatne MMO- duże pojemności , i nie chce mi się ich ponownie pobierać w razie formatu- jak masz instalki to możesz na c )

3.to mój przykłada- jak najlepiej to musisz już sam wiedzieć

U mnie wygląda to następująco:

  • jedna partycja na system, na tej partycji tylko sterowniki oraz Avast i Google Chrome

-druga partycja ma wszystkie inne programy i gry

-trzecia partycja na zdjęcia/filmy/muzykę

Ja mam jeszcze inny patent:

C - system (50GB)

D - programy (5-10GB - w moim wypadku to i tak dużo bo wiele programów to ja nie używam a największy z nich to OFFCIE i to w dodatku Word, Excel, PP)

E - gry (50-75GB - World of Warcraft + Diablo 3 + Starcraft 2 i lekko 50GB zajęte :slight_smile: )

F - reszta (zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty, książki)

taki układ jest o tyle dobry że przy padnięciu systemu nie tracę nic, programy są na oddzielnym dysku i dzięki temu bez sensu nie fragmentują mi się pliki kiedy gram w gry czy je instaluje/usuwam - po formacie wszystkie programy instaluje jak trzeba i uważam ten dysk za zamknięty. Gry oddzielnie to wiadomo - ratuje mi to zapisy z gier tam gdzie one są, w dodatku łatwiej zdefragmentować dysk po instalacji patchy/poprawek/modów itd. No i dysk na dane czyli nietykalny bastion na pliki :slight_smile: Mam dysk 250GB i podział ten sprawdza się bardzo dobrze.

ja bym rozbił te 70 i 100

jeśli masz windows 7 to daj na system plus sterowniki,program biurowy itp.te 70GB

jeśli masz xp to daj 20 na system reszta 150

Dysk o takiej wielkości rozbijany na tyle partycji traci sens - trzeba znaleźć złoty środek, ale nie wpadać w paranoję zabezpieczania wszystkiego na oddzielnych partycjach. 2 maksymalnie 3 partycje nie więcej - z czasem, któraś z tych mikro partycji stanie się za mała a przesuwanie danych (nawet zdefragmentowanych) poprzez zmiany rozmiaru partycji jest czasochłonne i potencjalnie niebezpieczne (jest ryzyko utraty danych).

Nie napisałeś, jak duży jest ten Twój dysk. Generalnie ja stosuję dwie partycje: pierwsza - systemowa, system i programy razem, druga - “magazynowa”, folderami podzielona na instalki, kopie, fotki, filmy, myzykę i dokumenty. W zależności od gustu i wielkości dysku, “magazynowa” to 1/4 do 1/2 dysku.