Jak rozdzielić sygnał? Switch + Router

Witam.

Mam pewien problem natury technicznej. Nie do końca wiem jak rozwiązać rozdział sygnału internetowego w moim domu.

Poniżej przedstawiam schemat budynku. Reszta w opisie.

http://i.imgur.com/yNAoq.png

Jak widać na schematycznym rysunku kabel od dostawcy internetowego wchodzi do domu do rozdzielni. Na chwilę obecną bezpośrednio do kabla jest podłączony router. W ścianach biegną 3 skrętki UTP (przerywane linie).

Docelowo chciałbym aby sygnał internetowy dochodził do gniazd RJ45 w gabinecie i salonie. W gabinecie podłączony będzie PC, a w salonie router WiFi. Kabel internetowy mogę połączyć z niebieskim poprzez beczułkę w rozdzielni. W tym momencie sygnał dociera na poddasze. I tu zaczyna się cały mój problem. Jakim urządzeniem mam sparować 3 kable na poddaszu (niebieski, żółty, i zielony), switchem? Dodatkowym problemem jest to iż mój dostawca internetu udostępnia sygnał z kabla dla jednego adresu MAC tj. na chwilę obecną jest to adres routera. Tak więc kabel internetowy musi być podłączony do urządzenia o konkretnym adresie MAC (który będę mógł zgłosić u dostawcy). Następnie może już być rozdzielony. Tak więc czy switch posiada swój własny adres MAC? Jeżeli nie to jakie inne urządzenie? Czy jest taka możliwość że w sieci będą pracowały 2 urządzenia o tym samym adresie MAC, tj. sklonuje adres z PC to routera?

Najprościej:

http://i.imgur.com/Q48ba.png

Do komputer w gabinecie też można zamontować WiFi i uniknąć plątaniny kabli.

Niestety, taka opcja nie wchodzi w grę. Router musi być w salonie (ze względu na urządzenia które będą podłączone do niego kablem.). W rozdzielni generowane są bardzo duże zakłócenia.

Opisz obrazek dokładnie bo G z tego rozumiem.

Co to jest rozdzielnia ? jakiś generator prądowy czy co ?

I co to jest ? ten znak zapytania ?

Rozdzielnia to rozdzielnia gdzie masz bezpieczniki i miks wszystkich kabli z całego domu, i na chwilę obecną jest niezabezpieczona tj. otwarta ponieważ wystaje z niej router. Nie może to tak wyglądać. Więc router musi stamtąd zniknąć, mogę połączyć kabel od dostawcy z kablem niebieskim, i zamknąć rozdzielnie. Znak zapytania oznacza czysto hipotetyczne urządzenie którym muszę spiąć 3 kable. A moim największym problemem nie jest szukanie innych rozwiązań bo już ich nie ma, tylko znalezienie odpowiedzi na to jakie mam zamontować urządzenie w miejscu “?”.

Nie czytałem całości, ale switch nie ma adresu MAC, no chyba że zarządzany, ale to i tak nie przeszkadza. W jednej sieci nie mogą pracować 2 urządzenia o tym samym adresie MAC, ale router dzieli sieci i już może mieć na 1 interface taki sam MAC, jak komputer w sieci podłączonej do drugiego interface.

Rozumem że teraz kabel od dostawcy będzie wchodził do salonu i tam będzie router, a od tego routera chcesz pociągnąć kabel do gabinetu.

Jeżeli są tam jakieś korytka kablowe, to proponuję pospinać kable w puszkach czy co tam jest, tak żeby w gniazdku w salonie było połączenie od dostawcy. Dodał bym jeszcze drugi kabel biegnący do gabinetu przez te korytka (jeśli są).

Dodane 13.10.2012 (So) 20:22

Jeśli zapniesz je switchem to router dostanie neta, ale PC w gabinecie już nie, bo dostawca przydziela jedno IP (chyba że dokupisz).

Może w miejscu ? dać router kablowy bez wifi, a w drugi do salonu, ustawiony jako samo AP?

Odłącz w rozdzielni router i zepnij kable na krótko.

W miejscu zapytania daj switch.

Ze switch’a dwa kable do salonu i gabinetu.

W salonie wepnij w kabel w router i masz WiFi.

Może tak być ?

Unga Unga, a net w gabinecie?

Albo pociągnąć kabel od dostawcy bezpośrednio do salonu i podpiąć router i od tego routera pociągnąć kabel do kompa w gabinecie.

Tak chciałbym zrobić ale obawiam się iż jest to niemożliwe, ponieważ:

Nie mogę już ciągnąć nic dodatkowo. Bazuje wyłącznie na już istniejącej instalacji.

Czyli opcja “?” to switch. A PC w gabinecie ma ten sam MAC adres co w salonie definitywnie odpada?

dnnowak , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Nie mogą być 2 adresy MAC w tej samej sieci, to odpada.

Musisz kupić zwykły tani kablowy router (ze switchem) i wstawić go na poddaszu. On rozdzieli internet na 2 gniazdka.

Później w salonie podłączasz drugi router/ew. jak znajdziesz to przeźroczysty access point, który ci to roześle po WiFi. Jeśli kupisz routert to lepiej ustawić go jako AP żeby nie zrobić 3 osobnych sieci. Może się to przydać np. do udostępniania drukarek, plików itp.

Więc:

W miejsce “?” wstawiasz router kablowy, a w salonie coś co roześle po WiFi.

Więc w miejsce ? daj ten router co masz i wyłącz WiFi.

Z niego jeden kabel do salonu i drugi do gabinetu.

W salonie podpinasz drugi router (AP) z WiFi … tak jak napisał kolega okokok

Dodano:

Jaki masz obecnie router w tej rozdzielni ?

Dziękuję. Tak właśnie zrobię.

Można to jeszcze rozwiązać w taki sposób, podłączasz kabel od internetu do przełącznika, a przełącznik łączysz tylko z routerem, z niczym więcej, router uzyskuje adres IP od dostawcy, a resztę komputerów podłączasz do routera kablem bądź bezprzewodowo.