Jak rozdzielić system i aplikacje (przeniesienie systemu)

Jeśli taki temat istnieje to przepraszam ale nie mogłem znaleźć DOKŁADNIE tego co chciałem, gdyż takie tytuły istnieją.

Mój problem jest taki iż: posiadam tylko partycje C:, na niej jest system i aplikacje, wcześniej mi to nie przeszkadzało jednak chciałbym przenieść mój system na nową partycje.
W grę nie wchodzi re-instalacja gdyż posiadam ważne dane na komputerze (dla mnie) i zajmują dość sporo miejsca.
Więc o przeniesieniu przez nośnik nie ma mowy.

Wiem że przy instalacji systemu powinienem to zrobić no, ale cóż stało się to stało.
Proszę o szybką reakcje i konkretne odpowiedzi z dokładnym wytłumaczeniem.

Ja nadal nie rozumiem co jest celem. Napisz jeszcze raz co chcesz uzyskać. Z racji tego, że masz problem z tłumaczeniem jeszcze raz:

  • stan obecny,
  • stan docelowy,
  • powód,
  • cel.

Dzielenie na partycje jest, z wyjątkiem bardzo specyficznych przypadków, całkowicie pozbawione sensu. Od porządkowania masz foldery.
Partycje nic ci nie dają, z wyjątkiem nieuniknionej sytuacji kiedy na jednej kończy się miejsce, a na drugiej jest go w brud … i masz jedynie sztucznie stworzony problem.

Nie za bardzo za to rozumiem problem przeniesieniem danych. Potrafię kopiować po 500GB … i nie ma z tym żadnego problemu, prócz tego, że zajmuje parę godzin (po sieci LAN). Lokalnie z dysku na dysk to paręnaście minut.

Po 1. Czyli brak 2 partycji w niczym nie przeszkadza?

Kolega @kowgli gada od rzeczy. Jest wiele korzyści posiadania partycji przeznaczonej tylko na system. Pytanie, czy chcesz z nich korzystać:

  • Łatwe wykonanie backupu systemu poprzez kopię partycji systemowej
  • Zmniejszona fragmentacja danych na partycji systemowej
  • Łatwe sformatowanie systemu w przyszłości z zachowaniem danych z drugiej (lub wielu innych) partycji z aplikacjami i danymi

Jeśli masz co najmniej terabajt, to polecam utworzenie partycji: systemowej, z danymi (dokumenty, pliki z roboty, projekty), z multimediami (zdjęcia, muzyka) i z programami. Każdy rodzaj danych w inny sposób się fragmentuje, dzięki czemu łatwiej je później zdefragmentować.

Na Twoim miejscu stworzyłbym teraz nową partycję na system i tam zainstalował go jeszcze raz. Tylko żeby potem odzyskać miejsce po starym systemie, będziesz i tak musiał sformatować całą partycję… Dlatego właśnie robi się partycje, żeby dane i system sobie nie przeszkadzały :stuck_out_tongue_winking_eye:
Ważne dane musiałbyś na czas takiej operacji przegrać na jakiś inny dysk…
Chyba, że ktoś ma jakiś lepszy pomysł :wink: