Jak rozgryźć zestawienie Ubuntu 12.04 LTS, Win7 oraz Win8?

Witam serdecznie,

Chciałbym się poradzić ws. problemu.

Obecnie posiadam zainstalowany Windows 7 HP x64 oraz Windows 8 Pro x64 ( w formacie VHD). Bootloader jest skonfigurowany by odpalać także ten Windows 8 x64 będący w formacie VHD.

Chcę wgrać Ubuntu 12.04 LTS, ale jest problem z GRUB-em. Nie wiem czy on obsługuje bootowanie systemu będącego na VHD.

Czemu mam Windows 8 na VHD? Z paru powodów bezpieczeństwa (nie zaskoczy mnie ingerencją w ukrytą systemową partycję win7), chęcią potestowania go.

Chcę po prostu mieć:

  1. Ubuntu 12.04LTS

  2. Windows 7

  3. Windows 8 (VHD)

Systemy Linuks mam zainstalowane na obrazach VHD i tak na nich pracuję. Dlatego jeden z nich chcę mieć domyślnie.

Macie jakieś pomysły/rady ?

Pobierz sobie Super Grub Disk 2, obraz zajmuje kilka megabajtów, jeśli wykryje Windows 8 i go uruchomi, to znaczy, że możesz zainstalować Ubuntu razem z Grubem. Innym wyjściem jest uruchomienie Gruba przez bootloader Windowsa. Instalujesz Ubuntu normalnie, ale Gruba nie instalujesz w MBR, tylko na partycji, gdzie instalujesz Ubuntu, w Windows XP wystarczyło zrobić obraz Gruba dodać wpis do boot.ini, w przypadku Windows 7 i 8 prawdopodobnie wystarczy użyć programy EasyBCD.

Dziękuję za przydatne wskazówki. Udało się zrealizować założenie :).

Mógłbyś napisać w jaki sposób?