Jak sensownie podzielić dwa dyski?

Mam dwa dyski:

SSD - 64GB

HDD - 120GB

 

Chcę postawić elementary OS. Jak sensownie założyć partycje ? Co będę instalował:

  • STEAM (CS1.6/CS:GO)

  • Wine (Insurgency, Quake Live, Americas Army Proving Grounds)

  • trzymał trochę zdjęć i dokumentów

 

Ile masz pamięci RAM i czy zamierzasz używać hibernacji?

Co tu dzielić ? SSD - system i programy , HDD - dane . Bieda z nędzą .

mozesz sobie zainstalować system “/” i swap na SSD a na HDD folder użytkowników z danymi “/home”

6GB RAM / I7-920, STEAM+WINE nie zmieszczą się na SSD. Tak myślałem o /home na talerzowym, ale gdzie WINE trzyma pliki ? w /home czy na / ? Hibernacji nie używam.

Proponuję wykorzystać partycjonowanie LVM w Twoim przypadku. Będziesz miał większe pole manewru z partycjami, a oba dyski będziesz mógł spiąć w jeden wolumen fizyczny, np. w przyszłości.

łaczenie SSD z HDD pod LVM jest bez sensu

Akurat Steam nie musi być wcale na partycji/dysku systemowym. Są dwie możliwości: po pierwsze przenieś żywcem cały folder Steam na dysk HDD, ewentualnie instaluj na nim gry, wystarczy wybrać odpowiednie opcje w ustawieniach bibliotek Steama. 

…Co ja bredzę? Sorry.

Domyślnie trzyma w katalogu urzytkownika (/home)

 

Partycjonuj przez LVM. Na SSD umieść cały system.

 

Na HDD umieść /home i /var. I właśnie na /home trzymaj wszystkie dane :slight_smile:

Może i bez sensu, ale w przyszłości może zechcieć. Poza tym LVM bardzo ułatwia życie, jeśli chodzi o partycjonowanie. Zresztą większość dystrybucji desktopowych domyślnie oferuje partycjonowanie w LVM (automat). Ubuntu z tego co pamiętam też, a w końcu eOS bazuje na Ubuntu.

można zainstalować całość na SSD a dysk HDD zamontować jako folder w którym steam instaluje gry i po kłopocie