Jak sformatować baterie?

Jak w temacie.

Jest taka wyszukiwarka poszukaj

G jak google

rozładowywujesz na full (Li-ION) i ładujesz…

i tak ze trzy razy .

P.s.

Są ładowarki które to robią (same lub z “nakazu” - naciśnięcia :wink: )

P.s - Ładowanie też na full

A bateria musi być nie używana? Bo już raz ją ładowałem.

Słyszałem że mówi się “formowanie baterii” a nie “formatowanie”. tak czy siak, rozładuj baterie full potem ładuj ją 14-16 godzin (mimo że wskaźniki ładowania pokażą wcześniej że jest naładowana, i tak 3x.

nie - to jest również sposób na “odratowywanie” starszych AKUMULATORKÓW ( ;-)) )

ważne aby nie przekraczać prądów rozładowywania i ładowania ( znaczy odpada sposób podłączenia żarówki 100W lub zwieranie końcówek drutem)…

Dokładnie tak jak piszesz- FORMOWANIE. Powszechnie używane słowo formatowanie jest błędnie używane.

FORMATOWANIE nie dotyczy baterii tylko nośników danych. Polega na tworzeniu ścieżek i sektorów (w skrócie).

FORMOWANIE akumulatorka zaś to określenie pochodzące od “bliźniaka” akumulatora- kondensatora. Proces formowania kondensatorów (które z punktu widzenia magazynowania pojemności są tym samym co akumulatory) to właśnie nadawanie im stałej, maksymalnej pojemności. Kondensatory elektrolityczne mają bowiem taką własność, iż po pewnym czasie nieużywania tracą swą pełną pojemność i należy je zaformować aby ją odzyskały.

Jeśli chodzi o sam proces formowania. Przyjmuje się 3 cykle rozładowania i naładowania. Należy tylko uważać na to by nie rozładować ich głęboko. Ale od tego są ładowarki.

Co to za fon i jaki rodzaj baterii? Powinno być napisane w instrukcji o eksploatacji baterii. W nowszych fonach się nie formuje już baterii.

  1. nie formuje (formatuje) się baterii polimerowych lub litejonowo-polimerowych

  2. formuje się baterie poprzez trzykrotny cykl rozładowania na maxa i ładowania 12-16 godzin na wyłączonym telefonie i jesłi jest to pierwsze ładowanie (przy kolejnych nie ma to sensu)