Jak sformatować dysk, na którym znajduję się system?

Witam!

Sprawa wygląda następująco. Zakupiłem niedawno nową płytę główną oraz procesor. Planuję je niebawem zamontować. Wiemy, że w tego typu operacjach najlepiej stawiać od nowa system. Mam 2 dyski twarde, jeden już sformatowałem (przez menadżer dysków Windowsa Vista). Był to dysk do danych, programów i gier, więc nie było problemu. Większy problem jest, a raczej będzie z formatem dysku, na którym mam system. Są tam 2 partycje. Chcę je usunąć i wszystko sformatować, tak aby po zamontowaniu nowych podzespołów mieć 2, nowiutkie i świeże dyski. Wiadomo, że z poziomu systemu się nie da. Trudno by było podcinać gałąź, na której się siedzi :lol: Więc, jak to zrobić?

uruchom system z płyty instalacyjnej - gdzieś przed instalacją powinna być opcja formatowania

jest taka opcja w menu partycjonowania instalatora Visty, ale jak zaznaczam dysk i daje formatuj to trwa kilka sekund… myślisz, że to właśnie ten format? Jak poznać, że dysk został poprawnie sformatowany przez instalator?

jest to tzw. szybkie formatowanie

jeśli chcesz wykonać pełne, użyj np. programu gparted

a poprawność formatowania sprawdzisz po ilości wolnego miejsca :slight_smile:

P.S. nie było potrzeby formatowania obu dysków, wystarczyłby format partycji systemowej