Jak sformatować dysk na NTFS

Jak mam sformatować twardy dysk pod system plików NTFS

Bo ponoć wtedy windows się szybciej uruchamia :slight_smile:

Najlepiej z pod płyty Window XP, a jaki masz system i czy chodzi ci o cały dysk czy tylko partycje :?

Mam Windowsa XP Professional i chcę sformatować partycję. :slight_smile:

Więc kilkasz na nia PPM-Formatuj i tam wybierasz NFTS i ona się formatuje z poziomu windowsa. Bardzo prosto napewno sobie poradzisz.

ale na systemowej to chyba sie nie da tak :mrgreen: chcesz sformatowac ta partycje na ktorej zawsze instalujesz windowsa?? to mozesz zrobic z instalatora wybierajac formatuj uzywajac NTFS

i jeszcze mozna przekonwertowac FAT32na NTFS bez formata

A kto mówi ze to ma być systemowa :roll:

Jezeli nie uzyjemy programu Partition Magic ( pełna wersja dokonuje tylko zmian) to konwertowanie moze być niebepieczne dla danych, w sczególności jezeli mamy wazne dane.

Ale Obi-Wan Kenobi i tak chce formatowac dysk pod NTFS

Jesli dla tego powodu to powiem ci że to bzdura. Uruchamia sie tak samo.

Uruchamia się tak samo, ale przyjęto, że jest bezpieczniej dla danych posiadać partycje w NTFS.

Pozostaje jeszcze:

convert X: /fs:NTFS

gdzie X to litera partycji. Komenda ta wpisana do wiersza poleceń spowoduje przekonwertowanie po ponownym uruchomieniu systemu dowolnej partycji z systemu plików FAT na NTFS (operacja jest obarczona niewielkim ryzykiem zaistnienia błędów w przypadku partycji systemowej).

Zdania są podzielone i niektórzy mówią że na NTFS system pracuje wolniej.

Przed konwertowaniem partycji systemowej wyczyść śmietniki systemowe,usuń szkodniki,wykonaj chkdsk i defragmentację partycji systemowej.

Zrób kopie ważnych danych.

I jak kolega Pawek pisze nie powinno być problemu,no chyba że będziesz miał pecha.

Uruchamianie a praca systemu to dwie odrebne sprawy. Pod NTFS system musi wolniej pracowac bo pliki maja więcej opcji. Ale ja nie wyobrazam sobie ze mozna używać jeszcze Fat.

Wyobraz się ze mogą :slight_smile:

Jezeli chodzi o partycje gdzie mam gry to mam Fat32, bo jednak jest lekko odczuwalna większa wydajnośc.

ale mój koleś ma dysk pod NTFS i Windows XP uruchamia mu się szybciej a już ma rok zainstalowany :slight_smile: tylko że on miał instalowany przy kupieniu komputera :o .

Obi-Wan Kenobi uruchamianie nie jest uwarunkowane od ntfa ale od ilości usług które wraz z systemem staruja.

Tu mowa o Windowsie postawionym na NTFS i o to mi chodziło.

Racja! O tym zapomniałem. Kolega JNJN dobrze przypomina!

Co do tego uruchamiania, to jest tak jak pisze Kolega Lazikar. To zależy od ilości usług, co jest w autostarcie, itp. rzeczy.

Moje zdanie jest takie, że ja nigdy nie zaobserwowałem różnicy :slight_smile: A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać :wink:

Sformatowałem dysk na NTFS i zainstalowałem Windowsa XP

uruchamiał się szybko.

Ale jak zainstalowałem sterowniki to płyty głównej to zaczął uruchamiać się jeszcze wolniej niż na FAT32.

A jakie stery zainstalowałes do jakiej płyty.

Zrzut z programu AIDA32

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 62-P150-001368-00101111-040201-VIA$P4VT8150P4VT8+ BIOS P1.50

Nazwa płyty głównej Nieznane

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel NetBurst

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 130 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 519 MHz

Przepustowość 4153 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali DDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 162 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 324 MHz

Przepustowość 2596 MB/sek

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

Typ magistrali VIA V-Link

Szerokość magistrali 8-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 65 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 260 MHz

Przepustowość 260 MB/sek