Jak sformatować dysk na NTFS

(Obi-Wan Kenobi) #1

Jak mam sformatować twardy dysk pod system plików NTFS

Bo ponoć wtedy windows się szybciej uruchamia :slight_smile:

(El Presidento) #2

Najlepiej z pod płyty Window XP, a jaki masz system i czy chodzi ci o cały dysk czy tylko partycje :?

(Obi-Wan Kenobi) #3

Mam Windowsa XP Professional i chcę sformatować partycję. :slight_smile:

(El Presidento) #4

Więc kilkasz na nia PPM-Formatuj i tam wybierasz NFTS i ona się formatuje z poziomu windowsa. Bardzo prosto napewno sobie poradzisz.

(system) #5

ale na systemowej to chyba sie nie da tak :mrgreen: chcesz sformatowac ta partycje na ktorej zawsze instalujesz windowsa?? to mozesz zrobic z instalatora wybierajac formatuj uzywajac NTFS

i jeszcze mozna przekonwertowac FAT32na NTFS bez formata

(El Presidento) #6

A kto mówi ze to ma być systemowa :roll:

Jezeli nie uzyjemy programu Partition Magic ( pełna wersja dokonuje tylko zmian) to konwertowanie moze być niebepieczne dla danych, w sczególności jezeli mamy wazne dane.

(system) #7

Ale Obi-Wan Kenobi i tak chce formatowac dysk pod NTFS

(lazikar) #8

Jesli dla tego powodu to powiem ci że to bzdura. Uruchamia sie tak samo.

(system) #9

Uruchamia się tak samo, ale przyjęto, że jest bezpieczniej dla danych posiadać partycje w NTFS.

Pozostaje jeszcze:

convert X: /fs:NTFS

gdzie X to litera partycji. Komenda ta wpisana do wiersza poleceń spowoduje przekonwertowanie po ponownym uruchomieniu systemu dowolnej partycji z systemu plików FAT na NTFS (operacja jest obarczona niewielkim ryzykiem zaistnienia błędów w przypadku partycji systemowej).

(JNJN) #10

Zdania są podzielone i niektórzy mówią że na NTFS system pracuje wolniej.

Przed konwertowaniem partycji systemowej wyczyść śmietniki systemowe,usuń szkodniki,wykonaj chkdsk i defragmentację partycji systemowej.

Zrób kopie ważnych danych.

I jak kolega Pawek pisze nie powinno być problemu,no chyba że będziesz miał pecha.

(lazikar) #11

Uruchamianie a praca systemu to dwie odrebne sprawy. Pod NTFS system musi wolniej pracowac bo pliki maja więcej opcji. Ale ja nie wyobrazam sobie ze mozna używać jeszcze Fat.

(El Presidento) #12

Wyobraz się ze mogą :slight_smile:

Jezeli chodzi o partycje gdzie mam gry to mam Fat32, bo jednak jest lekko odczuwalna większa wydajnośc.

(Obi-Wan Kenobi) #13

ale mój koleś ma dysk pod NTFS i Windows XP uruchamia mu się szybciej a już ma rok zainstalowany :slight_smile: tylko że on miał instalowany przy kupieniu komputera :o .

(lazikar) #14

Obi-Wan Kenobi uruchamianie nie jest uwarunkowane od ntfa ale od ilości usług które wraz z systemem staruja.

Tu mowa o Windowsie postawionym na NTFS i o to mi chodziło.

(system) #15

Racja! O tym zapomniałem. Kolega JNJN dobrze przypomina!

Co do tego uruchamiania, to jest tak jak pisze Kolega Lazikar. To zależy od ilości usług, co jest w autostarcie, itp. rzeczy.

Moje zdanie jest takie, że ja nigdy nie zaobserwowałem różnicy :slight_smile: A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać :wink:

(Obi-Wan Kenobi) #16

Sformatowałem dysk na NTFS i zainstalowałem Windowsa XP

uruchamiał się szybko.

Ale jak zainstalowałem sterowniki to płyty głównej to zaczął uruchamiać się jeszcze wolniej niż na FAT32.

(lazikar) #17

A jakie stery zainstalowałes do jakiej płyty.

(Obi-Wan Kenobi) #18

Zrzut z programu AIDA32

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 62-P150-001368-00101111-040201-VIA$P4VT8150P4VT8+ BIOS P1.50

Nazwa płyty głównej Nieznane

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel NetBurst

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 130 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 519 MHz

Przepustowość 4153 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali DDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 162 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 324 MHz

Przepustowość 2596 MB/sek

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

Typ magistrali VIA V-Link

Szerokość magistrali 8-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 65 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 260 MHz

Przepustowość 260 MB/sek