Jak sformatować dysk przed instalacją Wina 7?


(system) #1

Jak w tytule, obecnie mam Vistę (dysk jest zapełniony) nie za bardzo mam na nim dane które chce przetrzymać na świeży system, którym będzie 90 dniowa wersja testowa Win 7 Enterprise. I teraz mam taki problemik, mam oryginalny komputer Packard bella gdzie na dysku widnieje jakaś osobna partycja której nie moglem usunąć nawet GParted, jest ona dość mała i jest z brzegu dysku < z lewej strony. Ja bym chciał sformatować dysk kompletnie i zrobić sobie jedna partycje na dokumenty (jakieś 200 GB) i reszta 90 Gb na system. Jaki program do tego użyć? I czy po usunieciu tego czegos od Packard bella na dysku będę mógł zainstalować Vistę z powrotem jak mi się Win 7 nie spodoba?

Nie za bardzo się znam na tych rzeczach, wiec rzetelnie proszę :smiley:

-- Dodane 26.11.2009 (Cz) 16:40 --

Wypaliłem sobie już obraz ISO jak wkładam płytkę i idę dalej pokazuje mi Wina 7 nie może być zainstalowany na tej partycji bo zajął ja sobie ten co zrobił komputer, Pacardbell.

(Taaa, po niemiecku. Komputer kupiony przez wujka, w sumie to ładuje na niego muzykę z torrentow, wypalam itd. wiec język nie przeszkadza.)

cotod.png


(Kylek) #2

Windows 7 powinieneś instalować na drugą partycję, ponieważ ta pierwsza (8 GB) jest partycją systemową - zapewne jest tam kopia Visty i sterowników.


(system) #3

Mogę ja usunąć?


(rgabrysiak) #4

Raczej nie, wydaje mi się że może to być partycja recovery z Vista, więc dla spokoju instaluj system na osobnej partycji.


(Wojteko10) #5

Po za tym nawet jakbyś chciał to byś na tej partycji 7 nie zainstalował. Chyba, że byś tą 8 gb powiększył, bo na tak małej Windows Se7en napewno się nie smieści


(system) #6

No to jak sformatować partycje z Vista?


(Kylek) #7

Ja bym zostawił w spokoju tę partycję. Przecież dodatkowe 8 GB przy dysku ponad 200 GB i tak nic ci nie da.


(system) #8

Chodzi mi o ta co teraz na niej jest Vista, nie ta 8 gb :@ Bo jak wkaldam Win 7 to podczas wyboru partycji nie mogę sformatować jej i zainstalować Vistę.

-- Dodane 26.11.2009 (Cz) 22:37 --

Jakiego programu użyć do tego i jak to zrobić?

Proszę o pomoc.


(rgabrysiak) #9

Jeśli nie możesz sformatować partycji z poziomu instalatora pobierz narzędzie GParted dostępne na vortalu wypal na płytę i za jego pomocą dokonaj fomaru partycji.


(Sklep Ogrodnik) #10

prościej i szybciej będzie jak zrobisz to programem EASEUS do pobrania >http://www.dobreprogramy.pl/Szukaj.html?q=Easeus

w parę minut zmieniłem wielkość 4 partycji , powiększyłem systemową , bez uszkodzenia czegokolwiek i przygotowałem kolejną pod drugi system . Program niewiarygodnie łatwy

i prosty w obsłudze pozdro...


(Wojteko10) #11

Mi systemowy też się sprawdził.


(Dritone) #12

A nie można po prostu z użyciem nieśmiertnelnego polecenia format c:? Najpierw jednak podczas wyboru dysków klawisze Shift + F10 :wink: