Jak sformatować dysk

Siemano mam takie pytanko jak sformatować dysk tak żeby był puściutki wiem że to trochę głupie pytanie ale nie jestem oblatany w tych sprawach. Mam narazie Xp i chce sobie coś innego zainstalować. Czy dało by się to zrobić w biosie??

wystarczy dyskietka startowa z Windowsa98 albo Millennium i tylko polecenie

format [litera dysku] (np.) C:

enter, dwa razy T i po sprawie :slight_smile:

Poczytaj.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=953

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … hl=delpart

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 8442#98442

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/prin … 69716.html

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 694#231694

Nie odpowiedziałeś :roll: .

Nie

A załóżmy że mam pysty komp i chce sobie na nim zainstalować Xp i Linuxa auroxa. I wtedy w jaki sposób mam to podzielić na parycje jakm programem ?

Nieśmiertelnym FDISK

Partycjonowanie dysku za pomocą FDISK

Jeżeli używamy systemu operacyjnego Windows, to zapewne już dłuższy okres zauważyliśmy spadek wydajności pracy całego systemu. Jego uruchomienie trwa bardzo długo, okna otwierają się “jak by chciały, a nie mogły”, nasze ulubione gierki ładują się znacznie dłużej (oczywiście wyłączając Sapera i Pasjansa). Folder “Windows” wygląda, jak wysypisko śmieci, zresztą cały dysk to jeden wielki kosz. Pewnie przechodziła Ci przez głowę niemiła (?) myśl - FORMATOWANIE. Tak - znów ożywić komputer! Tak, aby chodził jak nowy! Ale formatowanie ma moim zdaniem jedną wielką, lecz oczywistą wadę - utrata wszystkich danych. Tak więc jeśli masz jakieś ważne dane na dysku (prace magisterskie itp.), to zrób kopię zapasową na dyskietce lub płycie CD-R. Kiedy zrobiłeś już wszystko, co trzeba i jesteś gotowy na formatowanie, no to ZACZYNAMY !!

NIE PONOSZĘ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TO, CO ZROBISZ SOBIE Z DYSKIEM. JEŻELI BĘDZIESZ POSTĘPOWAŁ ZGODNIE Z UMIESZCZONYMI TUTAJ WSKAZÓWKAMI, POWINNO CI TO PÓJŚĆ GŁADKO I SZYBKO. POWODZENIA !!

W tym akapicie przedstawię co Ci będzie potrzebne i jak będzie wyglądał twój dysk po zabiegu formatowania. Jeżeli używasz systemu z rodziny Windows, wówczas razem z nim nabyłeś świetny program o nazwie “fdisk”. Jeżeli chcesz zobaczyć, co to takiego, w polu “Uruchom” wystarczy wpisać fdisk. Samo polecenie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Powinno ukazać ci się okienko. Możesz czytać, co tam pisze lub od razu wcisnąć ENTER. To jest właśnie Fdisk. Naciśnij klawisz “4” i poczytaj sobie informacje o aktualnie istniejących partycjach. Jeżeli zaznajomiłeś się już troszkę z fdiskiem, wciśnij ESC, aby opuścić program. Jeśli twój dysk został już podzielony na partycje (a tak pewnie jest), wówczas C: jest partycją podstawową (zazwyczaj jest na niej zainstalowany system), zaś na partycji rozszerzonej znajdują się dyski D:, E: itd. Zauważ, że jest to podział logiczny - fizycznie i tak masz jeden dysk.

W celu sformatowania niepodzielonego dysku najpierw zastanów się, jak chcesz go podzielić. Najlepiej na C: zainstaluj system Windows i pozostałe programy użytkowe, na D: gry, na E: filmy i piosenki. Pierwsza partycja powinna mieć rozmiar do 4GB. Dzięki temu częsta defragmentacja partycji systemowej będzie mniej uciążliwa. Drugą partycję możesz defragmentować raz na parę miesięcy, zaś trzecią - tylko raz. Takie podzielenie dysku zapewni odpowiednio wysoką wydajność. Potem musisz jeszcze sformatować wszystkie partycje, o czym będzie mowa później.

Po prostu sformatować tylko C:, czyli partycję systemową. to stracisz tylko dane na dysku C ,przede wszystkim system.Jeżeli masz tylko dysk C to stracisz wszyściuśkie dane na twardzielu.Jeżeli masz jeszcze inne dyski to potem tylko po ponownej instalacji wprowadzisz sobie te programy do rejestru ponownie je instalując z dysku twardego.Ten sposób jest najprostrzy. Poprostu uruchamiasz komputer z dyskietki startowej i w wierszu polecenia wpisujesz: ‘format x:’ lecz zamiast x wstaw literę dysku w twoim przypadku C.Polecenie powinno wyglądać tak: ‘format c:’ (oczywiście bez apostrofów).Na pytanie odpowiadasz twierdząco (t) i zatwierdzasz słynnym klawiszem ENTER. Nie pozostaje ci nic innego jak zainstalować system.To już chyba wiesz jak nie to “mail me” a może wrzucę jakiś artykuł o instalacji windows.Zauwarz że nie używałeś fdiska Smile. Masz nowy system,szybszy system !!

ps. jest na dyskietce startowej.

_Puma_ ale żeś się rospisał (za co bardzo ci dziękuję) a mógłbyś coś niecoś napisać jak podzielić partycje programem Partition Magic i w jaki sposób zainstalować LINUXA

Dawno nie używałem PM, nie pamiętam ale jest to proste a linux … kiedyś miałem ale nic nie chcę mówić, mam za małe doświadczenie w tym temacie.

ps. dyskietkie startową masz tu : http://1gighost.net/ohioman/boot98se.exe , ściągasz plik, wkładasz dyskietke a potem klikasz na pliczek i nagra Ci się na dyskietke to co trzeba.

Jak ma partycję systemową na NTFS to zda mu się to tyle co psu na buty :stuck_out_tongue:

hehe a ja formatuje dysk troszeczke inaczej… troche sobie komplikuje sprawe :stuck_out_tongue: po pierwsze ustawiam w biosie zeby bootowalo z CD. wkladam plytke z XP do napedu i przy bootowaniu naciskam dowolny klawisz. pojawia sie instalator windows. USUWAM cala partycje C: :twisted: , tworze ja na nowo i potem jest automatyczne formatowanie. nastepnie restart kompa. gdy bootuje nic nie naciskam pojawia sie inny instalator windows (taki kolorowszy juz ^^) i wtedy instaluje windoze…

Robisz to najprościej jak można przy pomocy instalatora XP,tylko wskazane nie dawaj szybkiego formatowania tylko normalne(pełne).

no tak ale w porownaniu do fdiska to troche trudniejsze :stuck_out_tongue:

a jaka jest roznica miedzy szybkim formatowaniem a pelnym?

Ja robie tak samo wkładam płytkę zmieniam w bisie no i jak zaczyna się bootować to z 5 sekund sie zatrzyma i przeskakuje tzn. niewłącza się instalator!! A klikałem różne klawisze co jest grane??

wlacza sie taki dosowy instalator czy taki bardziej bajerancki? :stuck_out_tongue: jesli ten bajerancki to po uruchomieniu kompa powinien pojawic sie napis nastapi teraz uruchomienie z cd lub cos takiego… i takie kropeczki beda isc. jak bedzie ten komunikat to nacisnij cos… chyba tak to sie robilo juz tego nie robilem troche to niepamietam

UpDate:

fiesta

igorenek nie cytuj całego posta tylko ten jego fragment do którego się odnosisz :!: :!: :!:

Ad1

Według mnie dla prostego użytkownika kompa instalator XP jest prostszy w obsłudze niż Fdisk.

Ad2

Szybkie formatowanie

Szybkie formatowanie tworzy na dysku strukturę systemu plików bez sprawdzania integralności wszystkich sektorów. Tę metodę można wybrać w przypadku dysku, który nie ma uszkodzonych sektorów, i wówczas, gdy podczas jego wcześniejszej eksploatacji nie odnotowano żadnych problemów z uszkodzeniami plików, których przyczyną mogłyby być uszkodzone sektory.

Pełne formatowanie

Pełne formatowanie identyfikuje i śledzi uszkodzone sektory, tak aby nie były one używane do przechowywania danych. Tę metodę należy wybrać w przypadku dysku, który ma uszkodzone sektory, lub wówczas, gdy w czasie jego wcześniejszej eksploatacji występowały problemy z uszkodzeniami plików, których przyczyną mogły być uszkodzone sektory.

Poczytaj - cytaty z linków poniżej.

http://www.microsoft.com/

http://www.microsoft.com/

Sęk w tym że się nic niewyświetla!! :?

A bootowanie w biosie ustawiłeś jako pierwsze na napęd CD,zapisz bios Save i start.

Masz płytę XP bootowalną.

Jak masz dwa napędy płytę z XP wrzuć do drugiego,restart i czytaj komunikaty przy starcie - naciśnij dowolny klawisz nastąpi uruchomienie z napędu CD lub podobnie.

Jeżeli system plików ma FAT, FAT32 to sformatuje ale widze ze ma winXP więc najprawdopodobne posiada system pliów NTFS wiec rczej dyskietka startowa nie pomoze

Możesz sformatować dysk za pomoca płyty instalacyjnej tak jak koledzy radza (zainteresuj sie Konsolą Odzyskiwania)