Jak sformatować dysk?

Witam!

Przed sprzedażą mojego starego laptopa na Win Vista chce go wyczyścić tak żeby nowy użytkownik nie mógł zobaczyć żadnych pozostałości po moim użytkowaniu (np. to że ściągałem porno itp). Nie chcę się bawić w jakieś programy do czyszczenia itp. Interesuje mnie całkowite usunięcie wszystkiego i ponowna instalacja systemu, czyli to się chyba nazywa reinstalacja z formatowaniem. Jak to zrobić?

Będę wdzięczny za pomoc.

Polecam: http://forum.dobreprogramy.pl/wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html

Po tym możesz spokojnie sprzedać, bo niczego nie będzie na dysku lub na wybranej partycji/partycjach. Rzecz jasna, można też zainstalować “czysty” system.

a nie ma takiej opcji w systemie żeby zrobić reinstalcję połączoną z formatowaniem dysku (czyli całkowitym wyczyszczeniem) - bez uzycia jakiś specjalnych programów?

Podczas instalacji systemu możesz sformatować partycje lub usunąć wszystkie i założyć ponownie.

Sformatowanie partycji nie oznacza całkowitego i bezpowrotnego usunięcia danych. Najpewniejsza opcja to wymazanie całego dysku i ponowna instalacja systemu. Ja do usunięcia wszystkich danych korzystam z narzędzia dban: http://www.dban.org/

Jeśli chcesz uniemożliwić odzyskanie czegokolwiek z dysku nadpisz zawartość dysku losowymi danymi jak-zniszczyc-wszystkie-dane-komutera-t520123.html#p3259160

marektu ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.