Jak sformatować partycje dla systemu Mandriva?

Rozwiązałem Quiz który jest w temacie o wyborze dystrybucji. Wyszła mandriwa

Ale mam kilka pytań chcę zainstalowac to na laptopa który formatuje sie za pomoca płyty recovery. Ktoś mi objaśni jak mam to zainstalować ?

Posiadam dwa dyski podczas recovery tylko c się formatuje a D zostaje bez zmian. Czyli po recovery windowsa poprostu odpalić instalowanie linuxa i zaznaczyć partycje D żeby na niej instalował. A tak w ogóle co ze sterownikami ? czy da rade znaleść ?

Mandriva sama Ci wykroi partycję dla siebie. Zformatuje ją ( Linux nie używa NTFS ) i założy system plików.

A co do sterowników to są one zawarte w jądrze linuksa. Wszystko zależy jaki masz sprzęt i jakie jest jego wsparcie pod system.

Tak całkowicie sama też sobie nie sporcjuje. Odpal tą Mandrivę, rozpocznie się instalacja, sprawdzanie sprzętu, łącza internetowego aż dojdzie w pewnym momencie do podziału dysku, zapewne będzie opcja aby z wolnego miejsca podzielić dysk na partycję dla Mandrivy oraz opcja ręcznego podziału, proponowałbym wybrać podział ręczny, gdyż ten “automatyczny” nie zawsze jest zadowalający :slight_smile: Musisz stworzyć minimum 2 partycje:

  1. Główną;

  2. Partycję wymiany Swap.

Dodatkowo możesz zrobić 3, np. na dane typu: dokumenty, muzyka itp.

Na wolnym obszarze tworzysz partycję główną ok. 10GB możesz jej spokojnie dać i zamontować jako /, partycja swap w zależności od ilości pamięci RAM, powiedzmy 512MB możesz spokojnie na nią przeznaczyć, resztę wolnego miejsca możesz przeznaczyć na kolejną partycję, którą możesz zamontować jako /home.

Podsumowując:

  1. / = 10GB - partycja główna;

  2. swap = 512MB - partycja wymiany;

3 /home - partycja na dane (opcjonalnie).

Pozdrawiam!

Pamiętaj, że podstawowe mogą być max 4. Nie wiemy jakiej używa Windows. Bardzo często fabrycznie instalowane Wndowsy mają skopany układ partcji ( np. jedna rozszerzona ).

Dysk można podzielić na setki sposobów. Nie polecam początkującemu ruszanie ręczne partycji, chyba że chce się czegoś nauczyć. U mnie na 120 G dysku na system mam 3,5 G ( i dla mnie wystarczy ) / , później SWAP 512 M ( i tak używana w 10 % ) i reszta to katalog /home na swoje rzeczy.

Windowsa nie mam.

Pozdrawiam również

Chodzi o to że ja chcę pozostawić windowsa

Zobacz tą demostrację, dotyczy wszystkich dystrybucji linuksa http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu