Jak sformatować pendrive na Ext2 w Linuxie


(Shark13) #1

Witam

Potrzebuję sformatować pod linuxem pedrive na system plików Ext2. Na razie ściągnąłem sobie najnowszego Ubuntu i zrobiłem bootowalnego pendrive z którego ten system mi startuje. Na tym kończy się moja wiedza, kompletnie nie znam się na obsłudze linuxa, nigdy nie miałem z nim do czynienia. Proszę więc o jasną instrukcję co mam po kolei robić. Z góry dziękuję za pomoc.


(GBM) #2

Google Twoim przyjacielem: http://www.tldp.org/HOWTO/Partition/formatting.html


(dragon321) #3

@GBM Serio instnieje pendrive oznaczany jako hdx? Z tego co wiem, to pendrive’wy od zawsze, albo przynajmniej od zawsze w większości dystrybucji miały oznaczenie sdx


(GBM) #4

Meh… po prostu przekleiłem z podlinkowanego przykładu i zmieniłem na x. Lenistwo nie chciało mi zmieniać hd na sd ;]


(Shark13) #5

Tylko na tak sformatowanego pena mogę przenieść i wgrać nowy system operacyjny do mojego tunera sat.


(bart86) #6

z nemu uruchom gparted w nim przejdź na pendrive i formatuj do woli


(Shark13) #7

Program gparted będzie już w menu w ściągniętym linuxie?


(bart86) #8

tak


(Amaterasu) #9

Yup.

Albo uruchom Terminal i wpisz w nim komendy, które podał kolega @GBM, oczywiście zamieniając hdx1 na odpowiednie urządzenie uzyskiwane za pomocą komendy:

sudo fdisk -l

(Shark13) #10

Spróbuję za pomocą komend w Terminalu. Jak włożyłem pena do gniazda USB to w menu linuxa pojawiły mi się cztery pendrajwy o nazwach: MINI1, MINI2, MINI3 i Wolumin o rozmiarze 1,0 GB. Co w tym przypadku wpisać w komendzie zamiast hdx1?


#11

Przeczytaj posta wyżej.


(Shark13) #12

Wpisywałem w terminal komendy z zakończeniem sdx1 oraz komendę sudo fdisk -1. To mi pisze że nie ma takiego katalogu albo błędna komenda.


(Pan Tadeusz) #13

W sdx1 musisz zamienić x na ostatnią literę w nazwie pendrive. Na forum zawsze będą pisać sdx bo ostatnaia litera jest zależna od ilości dysków w komputerze. Polecam ci jednak na początek gparted.


(Shark13) #14

Sformatowałem pena programem GParted i niby jest o.k. pokazuje system plików Ext2. Tylko że nie mogę nic na tego pena skopiować. Wybieram plik do skopiowania i komendę Skopiuj, następnie wchodzę na pena a tu opcja Wklej jest nieaktywna.


(Amaterasu) #15

Czy z innymi penami się tak dzieje?

Próbowałeś skopiować pliki za pomocą komendy “cp” w Terminalu, poprzedzając ją dopiskiem “sudo” (poczytaj sobie tutaj o tym)?

Czy na innych komputerach z Linuksem pendrive jest wczytywany normalnie? Tzn., da się na nim zapisywać i usuwać pliki?

W ostateczności ponownie sformatuj pendrive’a.


(tomi001) #16

Sprawdź uprawnienia na tym pendrawie muszą być 777 bo jak sformatowałeś pod ext2 to do poszczególnych katalogów mogą być inne uprawnienia.


(Shark13) #17

Z innymi penami jest to samo, więc nie tu problem. Na penie uprawnienie są “root”. Może powinienem się zalogować do linuxa jako root? Czy mogę to zrobić jak korzystam z próbnego linuxa z butowalnego pendriva?


(tomi001) #18

No to wpisz w konsoli sudo bash i zalogujesz się jako root i wtedy sprawdź i pod rootem sprawdź.


(Shark13) #19

Wpisałem sudo bash w konsoli i jak dalej postąpić?


(flecht) #20
mc

i tu powinieneś sobie już poradzić. Względnie:

cp 'co' 'gdzie'

Patrząc ile problemów sprawia ci szukanie informacji o partycjonowaniu i kopiowaniu plików, słabo widzę twoje instalowanie i konfigurowanie na tym penie Enigmy/Neutrino/… .

 

Bynajmniej nie do środowiska graficznego.

Edit: