Jak sformatowac windowsa xp

jestem laikiem,ale nie az takim,poprostu mam informacje ze nalezy to zrobic przy uzyciu dyskietki z windowsem,i podazac tak przy instalacji windowsa

lecz nie wiem w ktorym momecie zrobic ten format?

nawet nie wyskakuje mi info odnosnie robienia poartycji

jesli ktos moglby mi pomoc to z gory dziekuje

a po co ci dyskietka do xp z tego co wiem wszystkie xp sa butujace.ja robiac formata ustawiam start z cd no i momencie jak windows wyswietli istniejace partycje czyli to jest po tym jak nacisniesz ze chcesz instalowac nowego windowsa usuwam partycje c i tworze ja na nowo instaluje na nia system i po problemie

no wlasnie jak robie polecenie instaluj windows to nigdie mi sie nie pokazuje jakie mam partycje,a czy moglbys mi pokolei powiedziec co i gdzie,bo juz dostaje bialej goraczki

Wkladasz plytke do napedu i resecik,czekasz az pojawi sie zapytanie czy uruchomic z CD dajesz dowolnym klawiszem ,za chwile musisz wdusic F6 jezeli masz dodatkowe stery do plyty gl lub do HDD,dalej postepujesz wedlug opis trzeba tylko czytac co ci pokazuje.A to ze nie widzisz partycji moze byc przez to ze nie instalowales (F6)dodatkowych sterów do HDD.

Do instalacji Win Xp nie potrzebujesz dyskietki. Wkladajać płyte, po zrestartowaniu masz cos typu " Nacisnij dowolny klawisz, aby rozpoczac rozruch z płyty " Naciskasz jaki kolwiek klawisz i dalej instalacja jest dziecinnie prosta.

jest dziecinnie prosta _instalacja) a mi chodzi o sformatowanie

on usuwa tylko to co mam na pulpicie ale to co mam na c zostalo wszystko,i dlatego nie wiem jak sformatowac,robie to co piszecie ale nie pojawia mi sie nigdzie komunikat o formatowaniu czy zmian w partycjach?

Użyj forumowej szukajki. Temat poruszany wielkokrotnie.

Jeszcze raz,wkladasz plyte do napedu i resetujesz komputer,zaraz po zaladowaniu biosu pojawi sie na kilka sekund pytanie czy uruchomic z CD (lewy gorny rog)walisz wtedy w dowolny klawisz i za chwile pokazuje sie na dole czy chcesz np zainstalowac dodatkowe stery(HDD czy plyta gl)jezeli masz dyskietke klikasz F6 i dalej postepujesz wedlug info na ekranie jak dojdziesz do partycji zaznaczasz c na klawiaturze dajesz D potem enter i dokladnie wedlug opisu a za nim zacznie ci instalowac system sformatuje ci partycje.Instalacja naprawde jest prosta wystarczy tylko uwaznie czytac komunikaty ktore cie prowadza przez cala instalacje.

  1. W setupie musisz zmienić ustawienia aby botował sie płytka znajdująca sie w napedzie.

  2. jak wzucisz płytke z windą i zestartujesz kompa ruszy instalacja z plyty

  3. W pewnym momencie system sam sie zapyta na ktorej partycji chcesz zainstalowac nowy system

  4. potem zapyta sie czy chcesz fotmatowac partycje na format plikow FAT czy NTFS

wybierasz odpowiednią opcję i leci aż sie kurzy z napedu :slight_smile:

Z tego co mi wiadomo (przynajmniej tak mnie uczyli) to formatuje się dysk bądź partycję na której zainstalowany jest OS a nie system operacyjny 8)

No masz rację, ale po temacie wiadomo o co chodzi … 8)

Płytka z Windą w kompie>restart kompa>podczas bootowania pacniemy F8 lub F11 (zależy od Biosu)> wyskakuje okienko>wybieramy CD-Rom.

Dalej już nie trzeba tłumaczyć??