Jak shłodzić ATI Radeon HD 4550 za 23 zł?

:arrow: Mowa jest o Gigabyte ATI Radeon HD4550 ( GV-R455D3-512I ) GPU-600MHz i z DDR3-800MHz 512MB i chłodzeniem pasywnym.

foto:

9ad1a6cceee7cf5cm.jpg

8b370f7aee3533e4m.jpg

Mój problem polegał na tym że karta grzała się - w “spoczynku” ok 50 st.C przy obciążeniu ok 60 st.C a o podkręcaniu można było zapomnieć (szybko pojawiały się pasy). Dziwiło mnie też to że na tak duży radiator i masywny jak tylko pojawiało się obciążenie temp. wzrastała w jednej chwili o 5-7 st.C…

Pierwszy wniosek to brak pasty (radiator ruszał się względem reszty karty (i rusza się nadal :? ).

Więc za 13 zł kupiłem pastę “Arctic Silver 5”, za 10 zł zwykły wiatrak “AAB Fan9” (1400RPM, 34CFM) + (opcjonalne) “AAB C12”

* Co do wyboru pasty polecam przeczytać: http://pclab.pl/art24195.html (szczególnie 9 i 10 str.)

Jak to zrobić:

  1. Zaczynamy od odkręcenia 1 śrubki od osłonki (metaliczna owinięta wokół czarnego radiatora) - śrubka znajduje się przy wyjściu D-SUB najbardziej skrajna - na zdjęciu-1) najwyżej umiejscowiona. Osłonki niestety nie da się zdjąć a odkręcenie tej śrubki jest konieczne o tego aby osłonka nabrała luzów…

  2. Zwalniamy 2 zaczepy od radiatora - zdjęcie-2) - górny prawy i dolny lewy - UWAGA na elektronikę :stuck_out_tongue:

  3. Powoli i ostrożnie wyciągamy radiator - wzdłuż osi długiej karty graf. nie w poprzeg , jedynie delikatnie uginając osłonkę (nie deformując trwale jej).

  4. Oczyszczamy radiator i procek z pasty - ja użyłem do tego benzyny ekstrakcyjnej, inni chyba używali spirytusu salic.? (u mnie rzeczywiście brakowało pasty).

  5. Bierzemy paper ścierny (ja użyłem chyba 500 ale mógł być drobniejszy - im drobniejszy tym lepiej). Papier ścierny dobrze jest przykleić do równej deseczki - lepszy efekt. Ścieramy lakier aż pokaże się aluminium. Następnie bierzemy pastę do zębów - wybielającą (na właściwości ścierne) i pucujemy ok 10-20 min aż będzie świecić :smiley: lub (jeśli macie- lepszy sposób) użyć specjalnej pasty do polerowania aluminium i miedzi - efekt jest szybszy i lepszy. Ja pucowałam pastą do zębów i nie osiągałem całkowicie efektu lusterka ale i tak działa. Oczyszczamy radiator.

  6. Kładziemy pastę i tu i tu. Najpierw ją wetrzeć/rozprowadzić palcem, usunąć nadmiar “kartą kredytową” - im cieńszą warstwę uzyskasz tym lepiej :slight_smile:

  7. Ostrożnie wciskasz radiator - wzdłuż karty (jw.), uważasz na elektronikę!

  8. Przyciskasz radiator do procka pod lekkim kontem i na koniec przyciskasz jak procek i radiator równo do siebie przylegają. (można wykonać 1-2 małe kółka dociskając jednocześnie).

  9. Zapinasz mocowanie radiatora.

  10. Montujesz wiatrak nad prockiem - ja wykorzystałem do tego sznurek ale może ty znajdziesz lepszy pomysł :wink:

Koniec - teraz testy i podkręcanie :smiley:

Ja używam do podkręcania i monitoringu RivaTuner :wink:

Efektem mojej pracy jest spadek tem. do 39 st.C w spoczynku i temp. do 48-49 przy podkręceniu do 740 Hz i pamięci 880Hz - nie ma pasów, zdarzyła mi się niestabilność karty w podkręceniu ale wynikało to z niestabilności pracy pamięci - wskazywały na to wykresy…

Wykresy:

  1. po operacji bez obciążenia i z obciążeniem bez OC

96311cecbe850d32m.jpg

  1. po operacji z OC po 5 min gry

883247383afea78bm.jpg

Czyli efekt jest :smiley:

Jeśli w TrackMania ustawie wysokie wymagania to podkręcenie umożliwia mi dodanie AA na x2 lub x4 bez utraty płynności…

Sam jestem zadowolony z efektów, których się nie spodziewałem :slight_smile: i do tego mogę podkręcić tą kartę graficzną na fabrycznym radiatorze :smiley:

Co do samej karty to nie jest ona szczytem technologii, ale “Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma” :wink:

Nie wiem czy to norma ale często obraz traci płynność w trakcie gry (nawet jak nie jest podkręcona…) - tak jakby tracił klatki - nagle znajduje się w innym położeniu? dziwne :?

Stery: http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx (zawsze najnowsze są na AMD poza tym w skład sterów ze strony Gigabyte wchodzą stery ze strony AMD…)

Przepraszam za ewentualne błędy w tekście i pozdrawiam :slight_smile:

To raczej powinno być w dziale sprawdzone porady :slight_smile:

zastanawiałem się tam dać, ale więcej wypowiedzi o kartach graf. było tu? :slight_smile:

jeśli moderator uzna że trzeba przenieść - nie mam nic przeciwko :wink:

pozdrawiam

Dodane 17.05.2010 (Pn) 17:21

posiłkując się informacjami ze strony: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Powercolor_Radeon_HD4550_512MB-1383/strona/3912.html

wynika że maksymalny overclocking dla HD4550 to dla procka 708MHz a dla pamięci 945MHz :wink:

Dodane 25.05.2010 (Wt) 21:46

od kilku dni testowałem ustawienia dla procka 700MHz i pamięci 940MHz - i nic się nie wiesza a temp poniżej 47C (z obciążeniem) (temp w domu 21C)