Jak się nauczyć php - o co chodzi?

witam, umiem już html teraz chciałbym się nauczyć php no i mam problemy.

  1. jak się nauczyć php zna ktoś dobry i łatwy kurs … sprawdzałem na googlach kursy i one są dla mnie trudne…

  2. skopiowałem kilka kodów php do mojego edytora (edhtml) i dałem na podgląd i nic … był to kod odnośnie komentarzy

Tak ogólnie na czym polega php ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/PHP

PHP to jest dynamiczne generowanie strony.

Strony napisane wyłącznie przy użyciu HTML można jedynie czytać (wiesz, o co chodzi). Natomiast strony napisane z użyciem PHP są jakby zależne od tego, co zrobi na niej użytkownik. Jeżeli np. kliknie w “dodaj do obserwowanych wątków”, to ten wątek zostanie dodany. (to był tylko przykład). Jednak PHP daje o wiele więcej możliwości, w szczególności z wykorzystaniem baz danych, np. MySQL.

polecam książke z Helionu: PHPi MySQL, Vademecum profesjonalisty wydanie III

do tego manula php http://pl.php.net/manual/pl/index.php

W kwestii tego, że jak wyświetliłeś podgląd pliku .php i nic się nie zmieniło, mianowicie, aby strony oparte o php działały jest do tego potrzebne środowisko serwerowe, jeżeli chcesz uczyć się php, polecam na początek program krasnal, który tworzy Ci na dysku środowisko serwerowe umożliwiające działanie skryptów php. Poczytaj na ten temat, a na pewno sobie poradzisz :wink:

czyli najlepiej Krasnal Serv :]

do tego pozycje te które podałem i po przeczytaniu jakiegoś działu lub poznaniu nowej funkcji napisz coś z jej wykrozystaniem, odpal Krasnala i testuj, testuj i ucz sie.

praktyka czyni mistrza

privand od pewnego czasu zamierzam zacząć naukę php, kursy online na początek odpadają, moim zdaniem nie ma to jak dobra książka, obecnie studiuję CSS nieoficjalny podręcznik, z heliona, myślałem że znam nieźle CSS-a jednak teraz wiem że się myliłem, chciałem kupić książkę o php ale najpierw chce stworzyć bardzo dobry grunt pod tą dziedzinę, tak, żeby później nie tracić czasu na szukanie informacji odnośnie CSS-a czy HTML-a. Jednak już niedługo planuję zakupić pozycję odnośnie PHP, orientacyjnie rozglądałem się w dostępnych pozycjach, moim zdaniem najlepiej zacząć od tej, którą wskazałeś, czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tej książce? :wink: Jak jest to wszystko opisane? Czy może na początek lepiej zacząć od czegoś innego?

Ja jeszcze polecę od siebie "PHP , MySQL , Księga przykładów " Ellie Quigley & Marko Gargenta.

Świetna książka , wszystko krok po kroku od samego początku , mnóstwo przykładów , listingów. Od totalnego noob’a po pro :smiley: .

http://helion.pl/ksiazki/phmskp.htm

Jeszcze to :

http://helion.pl/ksiazki/apach3.htm

I możesz brać się za LAMP. :smiley:

A ja ze swojej strony raz jeszcze odradzę Krasnala, ze względu na znane problemy ze stabilnością działania, oraz ze względu na nietypową i czasem niebezpieczną konfigurację.

krasnal jak na początek jest wystarczający, moje początki z php to własnie na krasnalu

do tej pory go używam ale jeśli jest to tylko php

jak dojdzie do tego mysql jeszcze to na krasnalu nie ma sensu robić wg mnie tylko odrazu na serwerze

każdy ma swoje upodobania wiec jak Ci wygodnie tak się ucz (też jestem zdania że ksiażkowy kurs nie zastąpi kursu online - wole wydać te xx lub xxx zł na dobrą książke niz godzinami szperać po necie).

a co myślicie o WebServie ? ja go obecnie mam i jestem zadowolny :]

Mam kilka pytań

  • czy przez kursy online mogę nauczyć się dobrze php ??

  • jak łączyć html z php ?

Webserw jest w miarę ok, choć dawno nie było porządnej aktualizacji,

a co z tym idzie - nie ma wielu potrzebnych rzeczy (cURL etc.),

zresztą to samo w stronę krasnala.

Nauka php przez kursy online nie jest dobrym wyjściem, chyba że mówimy o manualu php,

do którego wcześniej podano link.

Dlaczego? Wiele z nich jest archiwalnych, przez co uczą złych nawyków,

narażając na podatność przyszłych aplikacji ucznia.

Ważnym argumentem jest to, że polak zapłaci, to będzie się uczył.

Nie rozumiem o co chodzi z tym “łączeniem” php z html…

Generalnie są dwie funkcje - print oraz echo(Więcej na ich temat w manualu php).

Kod PHP wstawiasz między <?php a ?>. Są chyba jeszcze dwa sposoby na wstawianie kodu PHP do HTML, ale ten jest najbardziej poprawny.

W ten sposób nie wstawisz kodu php do html, a co najwyżej oznaczysz w pliku php które jego części mają być parsowane

No w sumie masz racje… plik musi być .php, żeby skrypty zadziałały. Jedyne w czym to pomaga, to w bardzo dużym echo itp.

mam problem z webservem pisze że apache nie został uruchomiony… wyłączyłem gg, firefoxa i antywira i dalej tak samo… może jest jakiś osobny plik w sieci z apache do zainstalowania

\WebServ\apache2\logs\error.log tam możesz poszukać rozwiązania, ale to raczej temat na osobny topic