Jak się objawia awaria RAID 1?

Witam, mam zainstalowany Windows Serwer 2003 na dwóch dyskach RAID 1 i z tego co wiem to jeżeli jeden dysk padnie to dane się nie skasują i Windows dalej będzie działał. Ale załóżmy że taka sytuacja się zdarzyła i jeden dysk nie działa to Windows będzie sobie działał jakby nigdy nic czy w jakiś sposób mnie o tym poinformuje?

HubGab , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus

zainstaluj intel rapid, program instaluje się przy macierzach raid na chipsetach intela, nie napisałeś co masz kompie dokładnie to strzelam, program kontroluje prace dysków sprawdza spójność danych i ma ustawienia do macierzy oraz informuje o awariach, znajdziesz go na stronie intela, pomoc->pliki i sterowniki do pobrania

Ok dzięki akurat mam dyski Intela już sobie instaluje.

A jeżeli np. kontroler raid padnie co wtedy? Bez problemu będzie można przepiać dysk do innej płyty/kontrolera raid? Może warto by było mieć w zapasie identyczny kontroler/płytę główną z raid?

w zapasie można mieć nawet cały drugi komputer ale czy jest sens ?

starczy przeglądać dane SMART dysku można z nich odczytać że coś zaczyna się źle dziać zanim dojdzie do awarii, spora ilość błędów CRC wskazuje na psującą się elektronikę dysku, kabel lub kontroler w płycie głównej jeśli takie odczyty w SMART zobaczysz to sprawdzasz co jest nie tak

więcej o danych SMART znajdziesz w google

a tak z ciekawości jakie masz dyski? bo sam czegoś szukam pod macierz RAID

Smart smartem, ale co jak wyniki smartu będą OK ( o ile kontroler, oprogramowanie pozwoli odczytać dane smart) i bum padnie co wtedy… Przy raidzie 1 dane są zapisywane na dwa dyski naraz, czy takie dane można bez problemu odczytać na innym kontrolerze/płycie głównej (odczyt danych z jednego dysku/ z dwóch)?

mało prawdopodobne takiej opcji w sumie nie biorę pod uwagę, płyta sama z siebie się nie popsuje trzeba by samemu przy niej grzebać a mój zasilacz ma odpowiednie zabezpieczania, ale zakładając że coś takiego się stanie bo załóżmy płyta byłą wadliwa to z gwarancji dostaniesz taką samą to wtedy po wymianie płyty wszystko będzie normalnie działać, nie wiem jak to wygląda kiedy wymienił byś płytę na inną

Zakładam po prostu najczarniejszy z możliwych przykładów, złośliwość rzeczy martwych. Dobra mam ta płytę na gwarancji, ale to jest serwer który musi chodzić 24/7, co wtedy xD Czekam na nową płytę… A co jak np. danej płyty już nie produkują, skończyły się na magazynie xD Czy da radę taki dysk/dyski odczytać na innym kontrolerze/płycie.

Nie jestem ekspertem wiec nie wiem czy dobre dyski zakupiłem ale jako tako będę trzymał rękę na pulsie. Mam dwa “Intel 2.5’’ SSD/330 MLC 240GB SATA3 BOX”

Przy sprzętowym RAID odczytanie danych na innym kontrolerze/komputerze może być niemożliwe. Czasami się jednak udaje. Ogólnie jednak należy próbować odczytu na identycznym kontrolerze (co i tak nie zawsze gwarantuje sukces!).

Przy programowym RAID jest prościej, bo wystarczy poinstruować inny system o parametrach macierzy.

Istnieje jeszcze jedna rzecz - oprócz oczywistej duplikacji serwerów. Istnieją kopie zapasowe. Jeśli nie ma możliwości odczytania danych, to się odczyta z kopii.

Takiej odpowiedzi oczekiwałem, a backup to swoją drogą. Z programowym wiedziałem, bo się bawiłem kiedyś mdadm, ale fizycznie kontrolera RAID nie miałem w ręku, no po za tym dostarczonym przez wraz z płytą główną, co jest określanym jako fake RAID.