Jak się objawia awaria RAID 1?


(Hubgab2) #1

Witam, mam zainstalowany Windows Serwer 2003 na dwóch dyskach RAID 1 i z tego co wiem to jeżeli jeden dysk padnie to dane się nie skasują i Windows dalej będzie działał. Ale załóżmy że taka sytuacja się zdarzyła i jeden dysk nie działa to Windows będzie sobie działał jakby nigdy nic czy w jakiś sposób mnie o tym poinformuje?


(Dimatheus) #2

HubGab , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus


(bart86) #3

zainstaluj intel rapid, program instaluje się przy macierzach raid na chipsetach intela, nie napisałeś co masz kompie dokładnie to strzelam, program kontroluje prace dysków sprawdza spójność danych i ma ustawienia do macierzy oraz informuje o awariach, znajdziesz go na stronie intela, pomoc->pliki i sterowniki do pobrania


(Hubgab2) #4

Ok dzięki akurat mam dyski Intela już sobie instaluje.


(Revolver0) #5

A jeżeli np. kontroler raid padnie co wtedy? Bez problemu będzie można przepiać dysk do innej płyty/kontrolera raid? Może warto by było mieć w zapasie identyczny kontroler/płytę główną z raid?


(bart86) #6

w zapasie można mieć nawet cały drugi komputer ale czy jest sens ?

starczy przeglądać dane SMART dysku można z nich odczytać że coś zaczyna się źle dziać zanim dojdzie do awarii, spora ilość błędów CRC wskazuje na psującą się elektronikę dysku, kabel lub kontroler w płycie głównej jeśli takie odczyty w SMART zobaczysz to sprawdzasz co jest nie tak

więcej o danych SMART znajdziesz w google

a tak z ciekawości jakie masz dyski? bo sam czegoś szukam pod macierz RAID


(Revolver0) #7

Smart smartem, ale co jak wyniki smartu będą OK ( o ile kontroler, oprogramowanie pozwoli odczytać dane smart) i bum padnie co wtedy... Przy raidzie 1 dane są zapisywane na dwa dyski naraz, czy takie dane można bez problemu odczytać na innym kontrolerze/płycie głównej (odczyt danych z jednego dysku/ z dwóch)?


(bart86) #8

mało prawdopodobne takiej opcji w sumie nie biorę pod uwagę, płyta sama z siebie się nie popsuje trzeba by samemu przy niej grzebać a mój zasilacz ma odpowiednie zabezpieczania, ale zakładając że coś takiego się stanie bo załóżmy płyta byłą wadliwa to z gwarancji dostaniesz taką samą to wtedy po wymianie płyty wszystko będzie normalnie działać, nie wiem jak to wygląda kiedy wymienił byś płytę na inną


(Revolver0) #9

Zakładam po prostu najczarniejszy z możliwych przykładów, złośliwość rzeczy martwych. Dobra mam ta płytę na gwarancji, ale to jest serwer który musi chodzić 24/7, co wtedy xD Czekam na nową płytę... A co jak np. danej płyty już nie produkują, skończyły się na magazynie xD Czy da radę taki dysk/dyski odczytać na innym kontrolerze/płycie.


(Hubgab2) #10

Nie jestem ekspertem wiec nie wiem czy dobre dyski zakupiłem ale jako tako będę trzymał rękę na pulsie. Mam dwa "Intel 2.5'' SSD/330 MLC 240GB SATA3 BOX"


(mktos) #11

Przy sprzętowym RAID odczytanie danych na innym kontrolerze/komputerze może być niemożliwe. Czasami się jednak udaje. Ogólnie jednak należy próbować odczytu na identycznym kontrolerze (co i tak nie zawsze gwarantuje sukces!).

Przy programowym RAID jest prościej, bo wystarczy poinstruować inny system o parametrach macierzy.

Istnieje jeszcze jedna rzecz - oprócz oczywistej duplikacji serwerów. Istnieją kopie zapasowe. Jeśli nie ma możliwości odczytania danych, to się odczyta z kopii.


(Revolver0) #12

Takiej odpowiedzi oczekiwałem, a backup to swoją drogą. Z programowym wiedziałem, bo się bawiłem kiedyś mdadm, ale fizycznie kontrolera RAID nie miałem w ręku, no po za tym dostarczonym przez wraz z płytą główną, co jest określanym jako fake RAID.