Jak się zabrać za tworzenie LAN-u?

Szukam jakichś artykułów i tym podobnych rzeczy, które oświeciłyby mnie w tematyce sieci domowej. Chodzi mi stworzenie LAN-u na 2 (w przyszłości może 3) komputery, ale w ogóle nie wiem, jak się za to zabrać. Chciałbym, aby LAN umożliwiał mi dzielenie łącza internetowego (Neostrady) między 2 komkputery i przesyłanie plików między nimi. W obu komputerach karte siecową mam (w jednym jakąś na PCI, a w drugim zintegrowaną).

Czy ktoś mógłby mi polecić warte uwagi strony w internecie?

Po pierwsze http://forum.dobreprogramy.pl/tematy-wazne-dla-uzytkownikow-sieci-t124500.html.

Najlepiej i najszybciej router adsl. Ewentualnie jeden kom jako router który chodzi non stop.

Gdzie szukałeś? Chyba nie w google, bo tam są setki stron opisujących jak to zrobić.

Właśnie - setki, a ja szukam artykułu, który wyjąśni mi w łopatologiczny sposób, jak założyć LAN.

Stron jest sporo… jednak pierwszy krok to budowa fizycznej sieci pomiędzy komputerami.

  1. Router - jako, że masz Neo najlepiej będzie jeśli wybierzesz model z modemem ADSL. Który wybrać? Niestety musisz sam siebie zapytać czy potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego czy prostego oraz przeglądnąć Google z hasłem “Router + ADSL”

  2. Zakupić kable RJ45 oraz podłączyć je do komputerów i switcha (zwykle zintegrowany z routerem)

Jeżeli chodzi o konfigurację routera bardzo szczegółowo wyjaśni to instrukcja obsługi, warto zwrócić na ten element uwagę, zwłaszcza jeśli słabo czujesz się w “sieciach”. Wiele modeli ma dołączanych polską instrukcję opisującą także konfigurację Neostardy.

Co do konfiguracji systemu operacyjnego, nie napisałeś jaki posiadasz, jednak zakładając, że najpopularniejszy, to wideo powinno Cie ucieszyć:

http://www.dobreprogramy.pl/Mala-siec-d … 11259.html

Na jednym komputerze mam Windowsa Xp a na drugim 7. :wink:

Router planuję w przysżłości kupić, ale co z przesyłaniem plików między komputerami?

Z linka, który podał Revolver0, doszedłem do:

http://forum.infojama.pl/default.aspx?g=posts&t=12707

Poległem na

Myślę, że nie powinieneś zbyto się martwić… Kabel krosowany kupisz w każdym sklepie komputerowym.

Następnym krokiem będzie ustawienie adresów IP - ręcznie tak aby komputery znajdowały się w jednej sieci, przykład:

Komputer 1:

IP: 192.168.2.1

Maska: 255.255.255.0

Komputer 2:

IP: 192.168.2.2

Maska: 255.255.255.0

Pozostałych rzeczy jak brama nie musisz wpisywać, nie są potrzebne w sieci bez routera… jednak w tym przypadku nie będzie dostępu do internetu.

W Linii Poleceń (cmd.exe) powinieneś sprawdzić:

Z Komputera2: ping 192.168.2.1

Z Komputera1: ping 192.168.2.2

Jeśli dostajesz odpowiedzi znaczy, że sieć już działa. Resztę - udostępnianie plików, drukarek, etc - zobacz w prezentacji z mojego postu.

Czyli, tak na chłopski rozum: wystarczy połączyć oba komputery kabelkiem i ustalić im adresy IP?

Właśnie tak.

Na mojej wyboistej drodze do założenia LAN-u pojawiła się kolejna przeszkoda. Okazało się, że w drugim komputerze nie ma w karcie sieciowej wtyczki na Crossovera ani też wolnego miejsca na płycie głównej. Pozostaje więc karta sieciowa na USB.

Czy Edimax EU-4206 będzie OK?

Jak to nie ma miejsca na kabel? :slight_smile:

Tak, taki adapter USB->Ethernet będzie działał OK

Nie ma. :smiley: Są tylko dwie wtyczki na zwykłe kable telefoniczne i jakieś dwie podobne do mini jacka.

Modem telefoniczny … pewnie na PCI? wywal i włóż na jego miejsce kartę sieciową (15-25 zł najtańsza), wynalazki na USB zostaw dla ludzi którzy naprawdę nie mogą używać innych metod.

Aha. Moglibyście mi polecić jakąś, która ma dobry stosunek ceny do jakości?