Jak skanować obraz w oryginalnym rozmiarze?

Hej, mam do zeskanowania dość niewielkich rozmiarów dokument jakieś 10x6 cm i muszę go później wydrukować w tym samym rozmiarze. Jak skanuje zarówno na windowsie (tym windowsowym kreatorem - siódemka) czy linuksie (simple scan) to biorę tam 300 dpi albo 600 dpi i dokument wychodzi zbyt duży. Jak to ustawić prawidłowo żebym nie musiał później kombinodwać?

A może lepiej użyć jakiegoś programu specjalnego do skanowania np. pod windowsem, tylko nie za bardzo wiem jakiego. Czy np. w tym windowsowym kreatorze jest jakaś opcja żeby skanowało w oryginale? A może to coś ja źle rozumiem?

myślę że kwestią nie jest skanowanie tylko jak drukujesz? czy dajesz rozmiar oryginalny , czy dopasowanie do papieru, ja zwykle skanuje w 300 dpi i tak drukuje i jest ok

Aha czyli to kwestia drukarki i jak dam “rozmiar oryginalny” to będzie w rzeczywistym rozmiarze? Czyli rozdzielczość skanera czy to 300 dpi, 600dpi itp. nie ma znaczenia pod względem wymiarów wydruku tak?

Dzięki za info :slight_smile:

Wielkość fizyczna obrazka a jego rozdzielczość to dwie różne wartości. 10x6 cm to rozmiar Twojego obrazka, a jego rozdzielczość czyli zagęszczenie pikseli na danym obszarze może być dowolna. Skanujesz w różnych rozdzielczościach 600dpi, 300dpi, rozdzielczość to ilość punktów na jakąś jednostkę miary powierzchni - np cal. Na monitorze obraz wyświetlany jest z jakąś tam swoją stałą rozdzielczością, powiedzmy około 96dpi. Ten sam obraz o rozdzielczości 150dpi będzie więc wyświetlany jako mniejszy niż 300dpi a obrazek 600dpi będzie się wydawał ogromny względem oryginału ale wszystkie będą miały ten sam rozmiar różnić się będą jedynie jakością.