Jak skasować płytę dvd-rw pod ubuntu

mam problem z skasowaniem płyty dvd-rw pod ubuntu nie bardzo wiem jak kasować próbowałem wpisywać komendę:

cdrecord dev=/dev/cdrom blank=fast

ale to nic nie dało

płyta byłą normalnie nagrana i sesja zamknięta pod windowsem

ale mam padniętego windowsa i muszę parę rzeczy nagrać zanim wyczyszczę dysk i od nowa zainstaluje winde

posiadam ubuntu 8.04 i korzystam z niego jako livecd

Ja to robię w NERO LINUX

Sprawdź, czy możesz uruchomić Brassero lub K3B i wybierz w którymś z tych programów opcję kasowania CDRW.

Jeśli to nie jest płyta wielokrotnego zapisu,to nie da rady.

Może zainstaluj Ubuntu na dysk i ściągnij K3B/Brasero?

Kubus94: Nikt cię nie pytał o zdanie. W tym temacie mamy za zadanie pomóc koledze skasować płytę

A Ty chcesz kasować DVD, które (jeśli się nie mylę) kasowane są w inny sposób niż CD, sprawdź w man czy dla DVD są inne opcje albo spróbuj zamiast /dev/cdrom dać /dev/dvd. A najlepiej kasuj programem, którym chcesz nagrać pliki na płytę.

Przeczytaj jeszcze raz tytuł wątku.

Pozdrawiam!

Są też płyty DVD z oznaczeniem DVD-RW, które to z płytami wielokrotnego zapisu mają tyle wspólnego co zeszłoroczny śnieg z tego rocznym. Dużo ludzi się na to nabiera bo się nie znają :slight_smile:

Ja się z takimi płytami jeszcze nie spotkałem, a mam ok. 20 płyt DVD-/+RW :slight_smile: Chyba, że chodzi Ci o taki znaczek, że te płyty należy nagrywać nagrywarką możliwością nagrywania RW? Bo mam taki znaczek tylko na płytach DVD+R ale ten znaczek rw jest malutki a na płycie bykiem jest napisane DVD+R, więc tu ciężko o pomyłkę, no chyba że ktoś na prawdę pierwszy raz kupuje taką płytę.

Pozdrawiam!

EDIT: Chodzi Ci o ten mały znaczek RW?

snc00687.th.jpg

I dla porównania płyta DVD-RW

snc00688.th.jpg

Jak pisałem wyżej, wyraźnie jest napisane, że jest to DVD+R, dodatkowo nawet pod tym znaczkiem RW jest napisane malutkimi literkami dvd+r, więc na prawdę ktoś kto pierwszy raz kupował taką płytę może się pomylić :slight_smile:

Są takie “DVD-RW”, gdzie dane można mazać najwyżej gumką do mazania :stuck_out_tongue: Wiem, bo mam kilka takich, niestety. Zainstaluj na chwilę Ubuntu czy coś innego, zainstaluj sobie K3B, Brasero (chyba jest od razu) czy triala NERO Linux. Przy instalacji Windowsa wywalisz Ubuntu lub zachowasz :slight_smile:

BTW, można to zrobić bez instalacji Ubuntu na dysku, jedynie uruchomić go w trybie “live CD”, jednak jest to bardzo powolne ;/

Ogólnie dzięki za pomoc.

Ogólnie to jeszcze rozpoznaje płyty dvd-rw i dvd-r

A na pewno jest to płyta dvd-rw bo jest to na niej napisane i prawidłowo się nagrywa i kasuje pod Windowsem…

A wracając do ubuntu to nie sprawdziłem za bardzo tych programów, przetestowałem tyko Brassero ale jak włączyłem kasowanie płyty to mielił tylko płytą z ubuntu parenaście minut i nawet nie ruszył płyty dvd (miałem włączony ubuntu z płyty, nie instalowałem bo nie miałem gdzie (za dużo ważnych danych); dałem sobie spokój z tym bo i system przestał reagować na ruch myszki i naciskanie klawiszy na klawiaturze - poszedł reset. Nie miałem już czasu na zabawę więc ponagrywałem na płyty dvd-r najprostszym sposobem bez użycia tych programów bo jest tam coś takiego jak: wkładam czystą płytę do napędu, wyskakuje mi kreator cd/dvd, wrzucam tam pliki i jest opcja nagraj, wciskam, wybieram napęd, szybkość i się ładnie nagrywa, tylko nie ma tam opcji kasuj płyty wielokrotnego zapisu, ale nie można mieć wszystkiego…

Ogólnie dzięki przyda się kiedyś bo i tak od jakiegoś czasu miałem ochotę zainstalować ubuntu jako drugi system bo coraz bardziej denerwuje mnie Windows choć i tak raczej nie zrezygnuję z niego; choć nic nie wiadomo co nam przyszłość przyniesie… :wink:

Może po prostu jakieś wadliwe, albo jakieś najtańsze za 2zł/szt. Miałem kilka takich tanioch to po kilku kasowaniach płyta nie nadawala się do użytku, nawet napęd nie chciał ich odczytać :slight_smile:

No właśnie Brasero coś nie radzi sobie za bardzo z kasowaniem akurat płyt DVD (nie udało mi się jeszcze żadnej skasować tym programem), ogólnie Brasoro jest używalny w 98%. Natomiast w K3b czasami muszę ustawić opcję kasowania dvd dla niektórych płyt. Dla mnie K3b jest nie zastąpiony.

Pozdrawiam!

dvd+rw-tools zainstalował?

i co cdrecord zwraca w konsoli?