Jak skłonić system by bardziej korzystał z RAM-u niż P.W

(Virtus) #1

Witam

Wystarczy, że pracuję w Offisie i otworzę przeglądarkę internetową, a już system zaczyna używać około 480 MB z pamięci wirtualnej. Natomiast 3,5 GB RAM-u leży odłogiem.

Czy ktoś mądry może mi rzec jak zmusić system by najpierw korzystał z RAM-u, a dopiero gdy ten się wyczerpie z pamięci wirtualnej (pliku wymiany) ?

Jeśli systemu nie da się tak ustawić - gdybam - to może jakiś mały programik mógłby pomóc ?

(Adam Bialek) #2

Przy dużej ilości pamięci RAM proponuję wyłączyć plik wymiany. Ja to stosuję od pół roku i nie mam żadnych problemów.

(Veers) #3

Twój system właśnie tak robi - najpierw korzysta z RAM a potem z pliku wymiany. Najprościej (i najszybciej), byłoby sprawdzić czy i jak system będzie się zachowywał przy kompletnie wyłączonym pliku wymiany, i8 w zależności od jego zachowania - podjąć decyzję co do dalszych ruchów. Równie dobrym pomysłem jest zdefragmentowanie tego pliku, wraz z najlepiej jeśli to możliwe - przeniesieniem na partycję inną niż systemowa.

Ważnym pytaniem które się nasuwa - jest czy przypadkiem nie jest tak, że masz w systemie 4 GB RAM - ale korzystasz z 32 bitowego systemu ? Jeśli tak jest - to duże przyśpieszenie można by osiągnąć, wyłączając z użycia np. 1 GB RAM i przeznaczyć go na dysk wirtualny na który można przenieść plik stronicowania.

To tyle rozważań o pliku wymiany. Osobiście jednak sądzę, że jeśli cały temat rozbija się jedynie o to że system sobie używa ileś-tam-pamięci swap, ale nie widać od strony użytkowej efektu jej używania a system i oprogramowanie działa poprawnie - to nie ma sensu grzebać w myśl starego dobrego powiedzenia informatyków: nie naprawia się czegoś co działa poprawnie.

(system) #4

a jaki system? XP??

(Virtus) #5

.

.

Ad. a No właśnie tak nie robi - widzę w menadżerze zadań, że system korzysta tylko z mniej niż 300 MB RAM-u i ok. 480 MB pamięci wirtualnej. Dlatego napisałem moje pytanie.

Plik wymiany jest na osobnym dysku logicznym o wielkości 1200 MB.

Co do wyłączenia pliku wymiany wogle, to gdzieś czytałem, że to powoduje, iż przestają działać: podgląd zdarzeń ; dzienniki wydajności i alerty tudzież system nie robi loga gdy nastąpi grubsza awaria. Wprawdzie od lat nie miałem większej awarii ale mniejsze się zdarzały. Potwierdźcie albo zaprzeczcie.

Ad. b. To mnie bardzo zainteresowało. Tak mój XP to 32 bitowiec. System widzi 3,5 GB.

Jak to się robi ?

(ADR1991) #6

Nie wydaje mi się, aby tak było. Z resztą zawsze możesz włączyć ponownie plik wymiany.

jak-zrobic-maly-dysk-ram-dla-pliku-wymiany-t481268.html