Jak sklonować partycję z systemem by działał z nowego dysku?

Jak w temacie…
Skopiowałem partycje na nowy dysk,
co dalej bym mógł z niego uruchomić system?
Linux Mint 18
Partycje /boot / i /home

Napisz dokładnie jakich narzędzi użyłeś i w jaki sposób? Klonowałeś (kopia posektorowa) partycje osobno czy cały dysk naraz czy tylko skopiowałeś zawartość zamontowanych partycji?

Uruchom livecd linuksa, uruchom terminal, podnieś uprawnienia i podaj wyniki poleceń:

parted -l fdisk -l

Nie masz takiej opcji. Póżniej masz lub będziesz miał kłopoty.

Kopiowałem partycje w Gparted z Live’a boot i root były ba sda a home na sdb
Myślałem, że linuks jest na tyle elastyczny, że da się tak poczarować :wink:
A można zainstalować ponownie w to samo miejsce aby naprawił sam i pozostawił pliki i ustawienia?

Linux jest elastyczny i wiele “się da”, o ile robi się to dobrze. Pomyśl o wyedytowaniu pliku /etc/fstab.

1 polubienie

Czy po przenoszeniu zachowałeś ten sam układ partycji?
Sprawdź czy UUID partycji w /etc/fstab w skopiowanym systemie zgadzają się z tymi jakie posiadają partycje. UUID partycji możesz sprawdzić w GParted klikając PPM na danej partycji i z menu wybierając pozycję: Informacja.
Jeśli się zgadzają to można spróbować uruchomić system za pomocą Super GRUB2 Disk, a następnie następnie z poziomu uruchomionego systemu przeinstalować GRUB.

Jeśli masz /home na osobnej partycji jest to bez problemu.Instalujesz system od nowa z tym samym userem i hasłem a potem edytujesz fstab i po zabawie.Doinstalowujesz tylko te programy które dodawałaś do poprzedniego systemu.

Bzdura totalna!

Jakby tak było, to by nie robiono dla identycznych jednostek kopi systemu czy jakiegoś programu co wgra cały software na kilka kliknięć.

Sprawa dość prosta. Odpal tą maszynę z sesji live, odpal Gparted i spisz sobie gdzieś UUID’y poszczególnych partycji łącznie ze swapem. Zrób po prostu dokument tekstowy nawet na pulpicie i do niego powklejaj uuid’y wraz z ich oznaczeniami partycji… Na zasadzie: sda_ILEŚTAM - uuid taki_a_taki.
Potem odpal sobie swojego filemanagera w trybie root’a poleceniem na przykład gksudo caja i przejdź do folderu gdzie sobie leży fstab -> /etc
Dla bezpieczeństwa możesz zrobić gdzieś kopię pliku fstab.
Otwórz fstab’a edytorem tekstu i popoprawiaj wszystkie uuid’y od tych nowych partycji, bo na bank będą się różniły po kopiowaniu.
Zapisz plik, zamknij edytor, zrestartuj maszynę już z dysku.
Aha… dla pewności sprawdź jeszcze spod Gparted czy partycja startowa ma flagę “boot”.
Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze, system powinien ruszyć bez problemów.
Ewentualnie pierwszy jego start będzie nieco dłuższy, bo sprawdzi sobie systemy plików na dyskach.

Po co tak kombinować? Ja bym zamienił uuidy na nazwy urządzeń, czyli /dev/sda. Jak system wstanie, to wtedy wystarczy poleceniem blkid odczytać uuidy i podmienić, jeśli koniecznie muszą być uuidy.

Powodem nie uruchamiania się systemu może być brak gruba. Jeśli tylko partycje były kopiowane, to w mbr nie ma bootloadera. Z livecd wystarczy doinstalować gruba.

1 polubienie

@roobal podaj składnię instalacji gruba…
a samo przeinstalowanie systemu bez formatowania partycji naprawi wszystko?

Od wyników poleceń, o które pytałem wcześniej zależy sposób przywrócenia Gruba …

W przypadku, kiedy można naprawić wszystko dwoma komendami jaki jest sens ponownej instalacji czystego systemu i konfigurowania go?

Pokaż jeszcze zawartość pliku /etc/fstab z NOWEGO dysku.

Po to by sprawdził sobie i by się czegoś nauczył. Wiedzę najłatwiej przyswaja się w praktyce.

Nie naprawi.

W podany przeze mnie sposób nie dość, że nauczy się więcej, to zrobi to łatwiej. To że Ty lubisz robić sobie pod górkę i proste rozwiązania wykonywać na około nie znaczy, że inni też powinni tak robić.