Jak skomunikować laptopa ze stacjonarnym?

oba kompy sa podlaczone do routera i otrzymuja IP z DHCP, jeden ma np. 192.168.1.10, drugi 192.168.1.11, podczas gdy zew. IP routera to np. 10.32.7.20

probowalem na stacjonarnym odpalic server FTP (filezilla server, typsoft FTP server) aby móc udostepnic pare plikow dla laptopa, ale z laptopa nie moge sie polaczyc, zrobilem przekierowanie portu 21 na routerze i nic

czy ktos zorientowany jak to wszystko skonfigurować, zarówno na laptopie (pod jaki adres dokladnie ma sie laczyc klient ftp?), jak i na serverze ftp (i czy cos na routerze mieszac) - jak narazie probowalem roznych kombinacji i nie działa

albo jak w inny latwy sposob udostepnic pliki dla laptopa (a nie dla calej sieci lokalnej w ktorej jest moj router)?

Najprościej… udostępnij folder na stacjonarnym kompie i przez otoczenie sieciowe dostań się do niego z laptopa

greg232 , pamiętaj o tym żeby komputery pracowały w tej samej grupie roboczej. I sprawdź od razu czy masz włączony NetBIOS.

pamiętaj też aby w firewallu windows odblokować udostępnianie plików i drukarek. no chyba, że nie korzystasz z windowsowego firewalla, to odblokuj to w wykorzystywanych przez ciebie firewallach.

nie mam firewalla, windowsowy XP wylaczony

stacjonarny komputer znajduje laptopa w grupie roboczej WORKGROUP, chociaz nie moge skopiować plikow bo wyskakuje komunikat “odmowa dostępu” a udostepniam bez hasła), laptop w ogóle nie widzi stacjonarnego - ma zainstalowana viste i w “sieć” widzi tylko samego siebie oraz router

na stacjonarnym (win XP) mam zainstalowany protokół System netbios NWLink, protokół transportowy NWLink IPX/SPX…, na laptopie (Vista) w wlasciwosciach karty WiFi nie ma Netbiosa (tylko IPV4, IPV6, sterownik we/wy…, responder…), a po kliknieciu dodaj-protokol nie ma takiego protokolu do do wyboru

jakie rady?

na stacjonarnym w wierszu poleceń wydaj net user gość xxx (xxx jakieś hasło) i przy łączeniu z laptopa podasz to hasło łącząc się ze stacjonarnym… Nie potrzeba żadnych dodatkowych usług! Na stacjonarnym trzeba tylko udostępnić jakiś folder w sieci

aktualizacja:

na laptopie z vistą o nazwie komputera Y stworzyłem konto gościa bez hasła, tak samo zrobiłem na stacjonarnym (o nazwie X)

użyłem poleceń

na laptopie “net user gość /workstations: X”

na stacjonarnym “net user gość /workstations: Y”

po tych operacjach wciąż Vista nie widzi XP w sieci, XP widzi vistę (działa start->uruchom->\Y) ale nie można skopiować udostępnionych plików: “odmowa dostępu…”

pingi idą z X na Y, ale nie na odwrót - firewalla nie mam na żadnym kompie

jakieś jeszcze pomysły?