Jak skonfigurować linux na serwer? (router)

Witam.

Posiadam viste, ale chcę niedługo kupić laptopa z linuxem, i chciałbym na nim postawić serwer (taki mały domowy…).

Ogólnie wystarczyłoby mi że byłoby tam:

– Taki mały upload dla kumpli

– Forum

– blog/portfolio

Ogólnie wystarczy mi na to około 3gb miejsca, ale to nie na temat, więc przechodzę do rzeczy.

Chciałbym się dowiedzieć:

>> Jak skonfigurować linux (i jaką wersję) na serwer, no i też czy byłoby to możliwe gdyby komputer miał połączenie z internetem przez router (ip się wtedy zmienia na 127.0.0.1)

>> Czy taki serwer postawiony na linuxie będzie publiczny? tzn. jak podepnę pod niego domenę, i będzie na przykład www.mojanazwastrony.pl to będzie widoczne dla wszystkich zawartość strony cz tylko dla sieci lokalnej?

>> Jak podpiąć domenę pod postawiony na linuxie serwer?

Dzięki za opdowiedzi. :slight_smile:

IPCOP + addnony SAMBA i APACHE

Musisz zainstalować serwer FTP.

Zainstalować PHP i bazę SQL, np. MySQL i wybrany skrypt forum.

Postawić serwer www, np. Apache lub Nginx czy co tam wolisz. Żeby się nie bawić z instalacją wszystkiego z osobna, możesz zainstalować pakiet LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP).

Serwer możesz postawić, np. na Debianie Lenny. Serwer podłączasz po prostu do siecie, jeśli podłączasz go po prostu kablem ethernetowym to nie powinno być problemu. Jeśli chcesz podłączyć bezprzewodo to musisz sprawdzić czy Linux obsługuję twoją kartę sieci bezprzewodowej i ewentualnie w razie potrzeby zainstalować sterowniki do karty.

Jeśli masz publiczne (zewnętrzne) IP to serwer będzie dostępny w sieci globalnej.

Pozdrawiam!

Ok, chyba sobie poradzę.

Dzięki za pomoc ;]