Jak skonfigurować najlepiej mojego laptopa?

(Adrian Strozik) #1

Witam!

Posiadam laptopa HP Pavilion dv6960ew:

* Procesor: 2000MHz, Intel® Core™ 2 Duo Processor T5750 L2 cache 2MB FSB 667MHz

* Pamięć: 3072 MB możliwość rozbudowy do 4 GB

* Ekran: 15.4in, WXGA 1280 x 800

* Karta graficzna: NVIDIA® GeForce™ 8400M GS z 256MB pamięci (do 1023MB TurboCache). Obsługa Microsoft® DirectX 10.0, PureVideo, SM 4.0

* Napędy: Dysk 250GB Serial ATA 5400 rpm, DVDRW DL SuperMulti

* Komunikacja: Bluetooth, LAN 10/100 Mbit (RJ-45), modem analogowy, WiFi 802.11a/b/g

* Porty: 1 x HDMI, 1 x VGA, 3x USB 2.0, Express card 34/54, FireWire, mikrofon, S-video, słuchawki, TV-out

Wraz z laptopem otrzymałem system Windows Vista... i dysk Recovery na którym znajduję się wszystko, aby przywrócić całkowite ustawienia fabryczne laptopa w razie awarii systemu. Niestety system Vista nie zadowala mnie zbytnio ponieważ system na początku chodzi sprawnie ale po zainstalowaniu dodatkowych programów (własnego użytku) system muli się już ... np kiedy gg , nk i wmp działają w jednakowym czasie nie pracuję się wcale komfortowo ... Pierwsze pytanie które chciałbym zadać to: mam płytę z systemem windows 7 czy według was warto przeinstalować się z visty na 7 ??? proszę o odpowiedzi potem chciałbym zapytać o jeszcze wiecej ponieważ chcę w końcu skonfigurować tak laptopa żeby można było na nim pracować. DZIĘKUJĘ z GÓRY za pomoc :slight_smile:

(kubut) #2

Moim zdaniem opłaca się, ale... pytanie czy masz oryginalną 7? Jeśli chcesz rezygnować z oryginała dla pirata, to zostań przy Viście.

Druga sprawa to sterowniki-na stronie producenta nie ma sterowników z oficjalnym wsparciem Sevena, więc ryzykujesz że coś nie pójdzie. Na pewno warto zgrać Recovery Disc na płytkę (o ile HP udostępnia taką możliwość)

Edit:

Dodam dla przykładu że ja mam problem z modemem na Win 7 ze względu na brak sterowników.

(Adrian Strozik) #3

To znaczy mam płytę recowery :wink: i windowsa 7 oryginalnego... co do sterowników to wiem tzn nie działa czytnik lini papilarnych ale to akurat nie potrzebne ...

pilot po jakimś czasie też coś przestał .. a co do klawiszy na dotyk działają ale bez animacji na kompie ... więc jak dalej propozycja ... ? w sumie jak testowałem było ok dopiero jak już przesadziłem 7 zaczeła się wieszać okropnie ... ale wczesniej jak żyletka chodziła ...

(kubut) #4

Seven ma mniejsze, a przynajmniej takie same wymagania jak Vista, więc tutaj nie ma co się martwić. Pracuje na obu tych systemach równolegle, i muszę przyznać, ze o ile do Visty nie mam wiele zastrzeżeń, jednak na Sevenie pracuje mi się wygodniej. Co konkretniej potrzebujesz wiedzieć, bo pytasz się czy warto przejść na Seven, a tym postem wskazałeś ze już go masz zainstalowanego :wink:

(Monczkin) #5

AdrianStrozik , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj ten temat.

viewtopic.php?f=16&t=394978

(slepciu) #6

Ja szczerze polecam siódemkę. Jest szybsza, ładniejsza i bardziej ergonomiczna. Jeśli pracowałeś na Viście na siódemce odnajdziesz się bez problemu, a pewnie szybko odkryjesz wiele udogodnień.

(Qba Lukaszczyk) #7

A ja polecam duet Windows 7 + Ubuntu/Kubuntu :P. Sam tak mam na lapku i pracuję na linuchu, a do gier i Photoshopa mam 7.

(skandyn) #8

Windows 7 64-bit lub Linux (Ubuntu, Mint, Madriva, PCLinuxOS).

Pozdrawiam.

(Adrian Strozik) #9

Tzn nie mam zainstalowanej 7 ale Viste po prostu troszkę już siódemkę testowałem... i mam dylemat bo nie wiem czy opłaca mi się instalować 7 skoro na viscie mam wszystkie programy fabryczne z płyty recowery a w dodatku cały sprzęt działą czytnik lini klawisze dotykowe itp... a z drugiej strony jestem też za 7 bo chodzi mi bardzo sprawnie i podoba mi się bardziej od całości wisty... mam tylko problem co wybrać ... a dalej chciałbym prosić o pomoc jeśli to będzie 7 aby udzielić mi rad dotyczacych oprogramowania jakie powinienem zainstalować na laptopie .

(xomo_pl) #10

Vista Ci muli bo używasz tej zainstalowanej przez producenta laptopa, producenci dodają masę niepotrzebnego niko9mu a tylko zamulającego oprogramowania. Możesz je pousuwać, jednakże śmieci zawsze zostaną jakieś.

usuń GG, zainstaluj mirandaIM-zajmuje około 10mb RAM tylko a GG to 50 i więcej, dotego flashowe reklamy też zabierają troche ...

tu link do mirandy portable- nie trtzeba instalować: http://portableapps.com/apps/internet/miranda_portable

Trochę to odciąży komputer, jednak najlepiej zainstaluj czysty system(nie recovery), potem dograj stery których system nie doinstaluje (w przypadku visty/7 99%sterowników system sam zainstaluje), następnie swoje programy. Oczywiście czysty nośnik możesz albo pobrać z neta albo pożyczyć od znajo9mego czy kogoś innego(w przypadku gdybyś wybrał 7 trzeba albo pożyczyć płytę z tą wersją którą masz np home premium albo trzeba usunąć 1 plik z instalatora odpowiedzialny za wersję instalowaną tak aby można było wybrać tą potrzebną, w przypadku visty wersja nadrukowana na nośniku nie jest ważna gdyż można wybrać tą którą się chce).

Co do tego co wybrać to decyzję podjąć musisz sam. Osobiśćie testowałem 7 a na codzień mam viste i większej poprawy wydajnośći nie zauważyłem.

(skandyn) #11

http://www.allegro.pl/item1090350611_wi ... _fvat.html

Pozdrawiam.

(Adrian Strozik) #12

Ja mam płytę z oryginalnym Windows 7 ... więc windows 7 czy Vista ???

(skandyn) #13

Windows 7. Windows Vista nieudany system operacyjny

Pozdrawiam.

(xomo_pl) #14

ta nieudany....

7 gdyż jest nowsza.

tak ale zapewne nie od Microsoftu a od producenta laptopa.

(Adrian Strozik) #15

mam płytę z samym Windows 7 mogę wybrać jedną z wersi oraz architekturę x86 lub x64 .

-- Dodane 24.06.2010 (Cz) 9:52 --

jest to płyta od microsofta czyli dobrze czy źle ???

(slepciu) #16

To dobrze, poszukaj na stronie producenta laptopa sterowników pod 7 i instaluj

(Adrian Strozik) #17

Właśnie najprawdopodobniej tu jest problem bo na stronie producenta takich sterowników jeszcze nie ma ... są ale do Visty....

(slepciu) #18

No to nic nie wymyślisz, możesz zainstalować i sprawdzić, jest duża szansa, że sterowniki Windows sam sobie zainstaluje z własnej bazy, albo będą działać te od Visty. Zrób sobie na wszelki wypadek obraz dysku i jak nie będzie Ci dobrze działać 7 to w krótkim czasie wrócisz do starego systemu.

(Adrian Strozik) #19

Z tym nie problem bo mam płytę Recovery :wink: więc dobrze instaluje Windows 7 teraz jest kwestioa sterowników jakie są najpotrzebniejsze do mojego laptopa ???

(Tomu250) #20

Podstawowe: Płyta główna, grafika, jeżeli laptop posiada kamerkę to również do niej serowniki, bluetooth, jeżeli ktoś potrzebuje to do touchpada, chyba wszystko, oczywiście przy płycie głównej również sterowniki do USB, karty dźwiękowej.