Jak skonfigurować router, aby komputery zawsze się widziały?

Pozwalam sobie założyć wątek, bo na własną rękę kombinuje i nic mi nie wychodzi.

Sytuacja jest taka:

Internet (Neostrada) - kabel telefoniczny- Router TP-LINK 150Mbps Wireless Lite N ADSL2+ TD-W8950ND - kabel sieciowy- komputer stacjonarny z Win7 z dyskiem zewnętrznym 1TB

Laptop z Win8 ma możliwość połączenia za pośrednictwem Wi-Fi lub kabla i zależy mi na połączeniu kablowym, bo obydwa komputery miałby razem pracować w sieci, chodzi o dostęp do dysków, plików itd itp.

Chcę połączyć dwa komputery w sieć za pośrednictwem routera, a jednocześnie poprzez router mieć z obydwu komputerów dostęp do Internetu. Laptop z Windows 8 i możliwością podpięcia kabla i łącza bezprzewodowego i komputer stacjonarny z Windows 7 tylko sieć kablowa.

  1. Jak skonfigurować router, bo obecnie muszę go uruchomić, poczekać aż zaświeca się wszystkie “lampki”, potem uruchomić komputer, po uruchomieniu komputera ponownie wyłączyć i włączyć router. To chyba nie jest poprawne, czy mona po prostu włączyć router, włączyć komputer i mieć już dostęp do Internetu?

  2. Jak skonfigurować router, żeby za jego pośrednictwem obydwa komputery zawsze się widziały? Teraz mi się to udaje, ale ze stacjonarnego mam zawsze dostęp do laptopa a w drugą stroną są problemy.

Obydwa komputery w tej samej grupie roboczej.

Dlaczego musisz tak robić? Może w routerze masz włączoną opcję łączenia się z siecią ISP na żądanie (connect on demand). Jeśli tak, zmień tę opcję na always on.

Sprawdź czy router czego nie blokuje, np. czy nie masz aktywnej opcji izolacji na AP. Sprawdź uprawnienia w systemach.