Jak skonfigurowac sieć LAN

Witam!

Mam jedno pytanie. Mam internet ADSL z Netii 1mb/s z modem SAGEM Fast 800-840.

Mam komputer stacjonarny (win xp) i laptopa (win vista). Czy jest możliwość podzielenia tego internetu na 2 komputery? Tak żeby na jednym i drugim byl w tym samym czasie? Jeśli tak to jak to zrobić.

A jeśli nie to może macie jakies pomysły jak nie drogim kosztem tego dokonać.

Pozdrawiam.

wojtex915

Tak, dokonując zakupu Routera z modemem ADSL np bardzo dobre są Linksysy lub Asmaxy

Możesz kupić router - wydatek ok. 100 - 200zł w zależności od routera. Ale najtaniej Cię wyniesie połączenie obu komputerów w sieć LAN i podłączenie do jednego Netii i udostępnienie sieci dla laptopa. Jedyna wada tego rozwiązania - twój komputer musi być włączony żeby laptop mógł korzystać z sieci, ponieważ twój komputer będzie routerem w tym wypadku. Owszem, modem możesz zawsze przełączyć do laptopa ale jeśli chcesz mieć 24/7 dostęp do neta niezależnie na obu komputerach to lepiej kupić jednak router - mniejsze zużycie prądu.

W laptopie na pewno masz jedną kartę sieciową ethernet (do niej podłączasz kabel sieciowy) i kartę do sieci bezprzewodowej. W komputerze zapewne też masz albo kartę sieciową ethernet na PCI albo zintergrowaną na płycie głównej. W takim układzie:

wydajniej i lepiej będzie użyć routera z modemem ADSL, wtedy każdy komp będzie korzystał niezależnie z Internetu.

Kabel musi być scrossowany, zwykłym UTP nie połączysz dwóch komputerów ze sobą, no chyba że masz router :slight_smile:

No miałem na myśli kabel scrossowany właśnie :slight_smile:

Pozdrawiam!

No nie wiem, niech wojtex915 zadecyduje co będzie dla niego najlepsze :slight_smile:

Router dobrej klasy Linksys lub Asmax to 150 - 200zł fakt, że raz kupiony starczy na długo

Twój sposób roobal też jest dobry, lecz wiąże się z niedogodnościami dla wojtex915 nie wiem czy by chciał by jeden komp ciągle chodził

Decyzja należy do wojtex915 :slight_smile:

Dzięki Panowie za odpowiedzi :slight_smile:

Wybiorę tą opcję z polączeniem 2 komputerów LAN`em :slight_smile:

jakby ktoś podrzucił linka ze zdjęciem jak wygląda ten kabel to byloby miło :slight_smile:

Poproś w sklepie o kabel skrosowany, powiedz do czego ma ten kabel służyć żebyś nie kupił złego lub jeśli masz taką możliwość, poproś jakiegoś administratora sieci aby Ci skręcił :slight_smile:

W celach orientacyjnych na tej stronie znajdziesz więcej informacji i schemat kabli http://www.piotrekb.com/skretka.html :slight_smile:

Pozdrawiam!