Jak skonfigurować VOIP lokalnie

Proszę o wskazówki mam bramkę VOIP PAP2T, chciałbym w swojej sieci lokalnej uruchomić voip na tej bramce dwoma analogowymi telefonami, jak to zrobić, jak skonfigurować router?

Z czym dokładnie masz problem?

Potrzebujesz konto SIP u jakiegoś operatora. Gdy będziesz już miał takie konto, to operator poda Ci dane dostępowe, tj. adres serwera VoIP i port na jakim działa serwer SIP, nazwę użytkownika, hasło, serwer outbound proxy, jeśli jest wymagany, stun serwer itp.

Na routerze nie musisz nic konfigurować. Gdybyś miał miał centralkę, musiałbyś przekierować porty SIP i RTP.

Problem w tym, że ja nie chcę konta SIP u operatora. Ja chcę mieć swoją własną sieć VOIP lokalnie.

Router to Cisco RV042, linia small biznes ale bez VOIP. Dostałem takie zadanie do wykonania. Mam jeszcze do dyspozycji IP Phone Cisco. No ale to nie ma znaczenia. W Topologii z jednej strony ma być IP Phone, z drugiej analogi z bramką.

Cel na teraz, zrobić tak, żeby analogowe telefony komunikowały się miedzy sobą.

Router>Bramka>2 x Analog Phone

Chciałem skonfigurować VOIP na Routerze Cisco 2901 ale w IOS 15, nie ma w ogóle VOIP, wywalili tę funkcję.

Studia…

  1. Bramka też musi mieć przekierowane porty SIP i RTP, chyba że korzysta z jakichś mechanizmów omijania NAT jak wspomniany STUN, Keep Alive itp.

  2. Nie każdy router się z taką bramką dogada, może się zdarzyć że pomimo przekierowania portów i postępowania zgodnie z instrukcją dostarczoną przez operatora będzie problem np. ze słyszeniem się z rozmówcą.

SIP w sieciach używających NAT jest przesadnie skomplikowany i maksymalnie nieprzystępny, aż dziw bierze że takie coś jest standardem.

Problem w tym, że ja nie chcę konta SIP u operatora. Ja chcę mieć swoją własną sieć VOIP lokalnie.

Instalujesz FreePBX na przykład na maszynie wirtualnej, dodajesz “extension”. Na telefonie ip (może być softphone lub bramka) wklepujesz ip kompa (lub vm) z freepbx, zdefiniowaną wcześniej nazwę użytkownika i hasło.

Dokładnie, bez centralki nie uruchomisz VoIPa. Również polecam FreePBX, choć niedawno zmuszony byłem wymienić na sprzętowy UCM, który również opiera się na Asterisku.

Tak, masz rację. VoIP jest bardzo czuły na NAT i nie tylko. Wystarczy manglować pakiety, gdy chce się puścić ruch jednym z łączy zapasowych i wszystko zdycha. Mam w jednym miejscu 3 łącza i jedno z nich miało być dedykowane do VoIPa, ustawiony PBR i wszystko zdycha. Tak więc VoIP zmuszony jestem puścić głównym łączem lub podpiąć do centralki UCM, która również pelni funkcję routera, ale tracę już jedno łącze zapasowe.