Jak skontrolować obroty wiatraka na procesorze?

Siemanko, założyłem sobie, Spartan PRO HE924…Problem w tym, że on ciągle chodzi na 100% i temp w spoczynku to średnio 39… A grałem w bf-a na ultra to temp. nie przekroczyły 50stopni po 30minutach… Słyszałem gdzieś, że w tym radiatorku można kontrolować obroty…Ten kontroler muszę z neta ściągnąć czy jak? ;] Z góry dzięki za pomoc

Spróbuj za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Pr … 13166.html

‘‘Radzimy ostrożne używanie programu aby np. przypadkowo nie wyłączyć wentylatorów.’’

Speed Fan odpada moja płyta nie obsługuje takich bajerów ;p

Cześć,

ustawienia w BIOSie przeglądałeś? Jaka płyta?

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

Jaki to processor ? jeśli AMD to dobry do tego jest AMD Overdrive

z funkcjami do ustawiania wiatraków

Fan ControlKontrola i ustawienia wiatraków

Enhanced support for monitoring your PC and taking control

Custom performance for novice and enthusiast users

Overclocking* made easy - Novice and beginner users need not be intimidated. AMD OverDrive™ provides a simple performance slider and even a single-click performance tuning option.

Take command of performance - Get ultimate control at your fingertips. AMD OverDrive™ exposes all controls so enthusiast PC users can monitor and modify performance settings to achieve extreme performance.

http://sites.amd.com/us/game/downloads/ … rview.aspx

No właśnie mam jakiś nowszy bios nie ogarniam go ;p A płyta główna to MSI-B75A-G43 ; ]

W BIOSie > Settings > Advanced > Hardware Monitor > i dwie pozycje do ustawienia i jedna kontrolna: CPU Smart Fan Target (temperatura docelowa, czyli uruchamiania pełnych obrotów wentylatora CPU), SYS Fan1 Control ( procent pełnych obrotów wentylatora obudowy podłączonego do gniazda SYS FAN 1) i CPU/ System Temperature, CPU FAN/ SYS FAN 1 Speed (bieżący stan wentylatorów).

Trzeba też zmienić CPU Min.Fan Speed na przykład na 12.5% lub 0% (ja ustawiam na 0%, obroty nie przekraczają 1000rpm)

Sama kontrola wiatraków ci nic nie da. Ja mam wiatraki gdzie dobrze przekraczają 2000 RPM. Musisz wejść do Bios i odszukać ustawienia, gdzie sam ustawisz obroty. Ja mam wszystko ustawione na 600 RPM i temperatura procesora jest w normie. Tam znajdziesz albo ustawiania szybkości wiatraków, a jeśli cienka płyta to będą ustawienia w trzech wariantach. Bądź mogą być tez ustawienia jak: Samrt Fan, Ultra Low, Low, Mid. Nieraz ustawienia całkiem nie działają, jeśli ludzie zainstalują złe wiatraki, musi być wtyczka na 4 piny na procesorze, widziałam już amatorów z trzema Pinami.

Moje ustawienia, ze masz podobne opcje?.

http://imageshack.us/photo/my-images/585/qfpq.jpg/

http://imageshack.us/f/853/8ihq.jpg/

:lol: :lol:

Poraj jesteś wielkie dzięki! :smiley: Nie wiem jak mi się to udało pogrzebałem pogrzebałem i teraz wszystko pięknie chodzi obroty na 56% wszystko pięknie! :smiley: Ale co najgorsze mogłem nałożyć źle pastę bo temp w spoczynku średnio mam po 40 :slight_smile: Gdyby mi ktoś jeszcze powiedział, jak ustawić w biosie, żeby np w spoczynku chodził po 30% jak będzie powyżej 60% to rozpędza się do 70% itd. Wiem, że tak można bo były 3 linijki z takimi możliwościami ;]

Temperatura jest przeważnie uzależniona od temperatury zewnętrznej, obudowy i wymiana ciepła w niej. 40C to bardzo dobra temperatura. U mnie jest obecnie +39C na zewnątrz straszne upały. klimatyzacja chodzi w domu na całego wiec praktycznie mam temperaturę jak w zimę. To i w komputerze jest +37C +40C. Źle pastę nie mogłeś nałożyć, bo by ci całkiem temperatura zwyżkowała, a jak by przekroczyła odpowiednią, to i BOIS by zapiszczał.

:lol: :lol:

matko jedyna u mnie w domu jest chyba jakieś 30+ stopni fakt, nie pomyślałem o tym, siedzę i mi cieknie z pleców… :smiley: I na dodatek obudowa otwarta…;p Martwi mnie to, że temp. na rdzeniach różni się czasami nawet o 10stopni…Ale to i tak nic… Położyłem kompa na bok odpaliłem crysisa i chciałem zobaczyć jak sobie poradzi ten spartan…Nie mam nic do zarzucenia przy 26% temp. nie przekraczały 60% ale to nic… Odpaliłem a tu nagle ts tst ststtsts jakby kabel o coś ocierał… I cały czas takie dziwne dźwięki raz takie jakby no kurde nie opisze tego ale czego bym nie zrobił to ten dźwięk się zmieniał zależnie od tego czy gra się ładowała czy ruszałem myszką po menu… Schyliłem główkę a tu się okazało, że to wszystko zasilacz + to, że chodzi jak kart graficzna i procek razem wzięty (chodzi o głośność) Tam na bank jest coś zryte ponieważ, nawet tylni przycisk w zasilaczu mi nie odbija… A jak mi przywieźli to olałem to, bo przecież "i tak nie będę tego używał a teraz proszę :slight_smile: I co sam go rozebrać czy wysłać go do reklamacji?

Nic w nim mądrego nie zrobisz! Wyślij do reklamacji. Zasilacz, poza szumem wentylatorem, nie może hałasować.

Ok, dzięki wielkie. Za nie długo poleci do reklamacji :slight_smile: I mam jeszcze jedno pytanko… Jest możliwość, żeby zrobić tak, żeby te 2 wentylatory co wciągają i wyciągają powietrze. Włączały się jak np. temp procka albo płyty głównej, były w miarę wysokie?