Jak skopiować dane z CD na dysk PC?


(czecho) #1

Chciałem zrobić kopię zapasową czterech płyt CD z danymi,które później chcę nagrać na płytę DVD.Kiedy robię to w NERO,to po przegraniu każdej płyty prosi aby włozyć płytę CD.Jak mu daję anuluj,to zawartość CD z dysku się kasuje.Jakim programem mam to zrobić?


(Drobok) #2

W takim wypadku możesz skopiować zawartość płyt na dysk a następnie nagrać dysk dvd z danymi


(szymon189) #3

Pobierz sobie program Alcohol 52%.

Później uruchom program i wybierz kreator odczytu. Dzięki temu stworzysz sobie obrazy płyt.


(Cedar) #4

Jeżeli robisz kopię mając jeden napęd to w pierwszym etapie obraz płyty jest tworzony na dysku, następnie program prosi o włożenie czystej płyty i nagrywa ten obraz na płytę i kasuje obraz z dysku po nagraniu na płytę

Jeśli nie chcesz nagrywać na płytę a wystarczy Ci kopia na dysku, to użyj w Nero opcji "utwórz obraz płyty"


(czecho) #5

Mam obrazy czterech płyt.A teraz czym to nagrać na płytę DVD?


(gbartosz83) #6

Jeśli nagrasz 4 obrazy na 1 dysk to aby to otworzyć będziesz potrzebował jakiegoś programu emulującego napęd CD

Nie będziesz mógł tych plików zwyczajnie eksplorować w eksploratorze windows.

Nie prościej zrobić tak:

  1. tworzysz 4 katalogi na dysku komputera

  2. kopiujesz plik w "zwykły" sposób pliki (np. jakiś manager plików) - 1 CD 1 Katalog

  3. Nagrywasz wszystkie 4 katalogi na DVD za pomocą opcji nagraj dysk z danymi


(Cedar) #7

gbartosz83 , podałeś najgorszy z możliwych sposobów, w niesprzyjających okolicznościach straci możliwość bootowania z tych płyt (jeśli była taka możliwość w oryginalne)

czecho , Jeśli są to obrazy (np. *.iso) to w każdym programie do nagrywania (w Nero też) jest funkcja - "Nagraj obraz płyty" - uruchamiasz tą funkcję, wskazujesz obraz .iso płyty, którą chcesz nagrać i zatwierdzasz wybór.


(gbartosz83) #8

czecho nie zaznaczył czy są to płyty bootowalne, nie zaznaczył czy chce zrobić kopie zapasowe gier czy programów - wówczas zgadzam się opcja bootowania jest potrzebna.

Ja podałem przykład dla płyt z danymi zakładając że są to pliki z danymi: nie będące oprogramowaniem lub grami.

Wówczas niezbędna jest możliwość eksplorowania pojedynczych katalogów i plików umieszczonych na DVD.


(Cedar) #9

gbartosz83 , Tylko po co wyodrębniać pliki i foldery z obrazu skoro .iso (lub innego formatu obrazu, np. *.nrg) skoro jest on idealnym źródłem do nagrania na płytę i nie musimy się zastanawiać czy czasami źródłowa płyta nie była bootowalna?

Skoro robi kopie zapasową to całkowicie zbędne jest przeglądanie zawartości i ich wyodrębniania - przecież po to właśnie istnieje format obrazu płyty (.iso, img, nrg i inne)

Kopia zapasowa bez ingerencji w strukturę plików i folderów zapewnia najbardziej wierną kopię źródła, do tego jest chyba najmniej pracochłonna przy wykonywaniu tej kopii.


(czecho) #10

Płyty są bootowalne. gbartosz83 , zrobiłem juz wcześniej tak jak piszesz,ale za każdym razem muszę otwierać każdy folder z osobna.Czy da się tak zrobić,aby po nagraniu na DVD płyta sama się otwierała?Robiąc obraz płyty(iso, img, nrg ) i chcący je nagrać to muszę mieć cztery płyty CD,a mi chodzi o to,aby cała kolekcja znajdowała się na jednej płycie DVD.Chyba,ze się mylę,to mnie poprawcie


(gbartosz83) #11

w pełni się z tobą zgadzam, tylko na początku czecho nie napisał co kopiuje, dlatego podałem mój pomysł, jeśli byłaby to na przykład kolekcja zdjęć to lepiej skorzystać z mojego sposobu, teraz wszystko jest jasne...


(czecho) #12

Są to płyty wydane przez National Geografic "Podstawy fotografii",a na nich m.in zestaw ćwiczeń,które samemu możemy wykonać.


(Aleksander Czarnowski) #13

Jeśli są to płyty bootowalne to najłatwiej zrobić obraz płyt .img i otworzyć programem Vitual CloneDrive.