Jak skopiować dane ze starego systemu na nowy?

Witam. Posiadam system Windows XP Pro , ale myślę o przesiadce na Windows 7. Ponieważ chcę zachować dane i programy z XP , a nie bardzo wiem jak to zrobić i czy to w ogóle możliwe i zgodne ze sobą, chcę zapytać was:

1. Przede wszystkim jakie dane (jestem jedynym użytkownikiem komputera) co do zasady muszę skopiować ?

Rozumiem, że chodzi o pliki i programy własne czyli utworzone i zainstalowane przez siebie, ale co do zasady - z jakich ogólnie lokalizacji i jakie to są ogólnie dane ?

Czy warto w ogóle kopiować w ten sposób te dane, czy jednak nie i w Windows 7 zacząć instalować i tworzyć od początku ?

2. Ponieważ nowy system będzie zapewne u mnie potrzebował nowego i większego sprzętu i dysku twardego, zatem gdzie najlepiej przenieść te dane, na jaki nośnik ? Czy zewnętrzny np. pendrive lub zewnętrzny dysk twardy ?

Pendrive podłącza się do standardowego wejścia USB, a zewnętrzny dysk pod jaki typ złącza ?

3. Jakiego specoprogramowania do tego transferu danych użyć ?

4. I wreszcie jak z powrotem zgrać te dane z innego nośnika do nowego systemu i czy będzie tutaj pełna zgodność między systemami ?

1.dane prywatne nic więcej ludzie zapisują wszystko do moich dokumentów i na pulpit więc wszystkie twoje pliki skopiować z stamtąd można

Nie musisz kopiować żadnych plików programów chyba że masz jakiś program który trzeba ustawiać ręcznie

2.możesz zostawić dane na tym starym dysku jeżeli nowy komputer będzie miał możliwość podpięcia go jeżeli nie to na pendrive wystarczy chyba że masz tego naprawdę dużo to wtedy dysk

3.Do tego możesz użyć wszystkiego co ma możliwość kopiowania plików od windowsa po linuksa nawet ale użyj windwosa nie ma co się męczyć

Nie ma czegoś takiego jak standardowe wejście USB tylko po prostu wejścia USB.

Zależy od dysu zewnętrznego ale każdy dysk zewnętrzny 2.5cala ma USB i czasami eSata którego nie trzeba używać wystarczy samo USB.

Nowe kieszenie zewnętrzne na dyski 2,5cala pozwalają podpiąć je pod USB 3.0 z maksymalną prędkością ale jeżeli będziesz miał dysk nie obsługującego usb 3.0 to i tak można podpiąć(dzięki temu można trochę większy transfer uzyskać niż na usb 2.0)

po prostu ppm na pliki i kopiuj a w miejsce lokalizacji ppm wklej

  1. co mają dane do zgodności z systemem jak chcesz to nawet te dane będą działać pod linuksem czy czymś innym ale czasami są potrzebne programy do odczytania ich np office

Poczytaj sobie to

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -windows-7

Kopiujesz tylko dane utworzone w różnych programach np. pliki muzyczne, graficzne, teksty itp. Same programy trzeba będzie ponownie instalować i nie da się inaczej chyba, że są to programy w wersji portable czyli nie wymagające instalacji. Kopiujesz jak Ci wygodniej czyli na pendrive lub dysk zewnętrzny podłączany do USB. Jeżeli te dane są na innej partycji niż zainstalowany system to nie trzeba nawet ich kopiować jeżeli nie będziemy formatować całego dysku, a np tylko partycję na której jest system.

Można użyć tego narzędzia:

http://x86.pl/reinstalacja-windows/

Jest też Kreator transferu plików i ustawień

Warto jednak zauważyć, że ten kreator dotyczy sytuacji gdy mamy do czynienia z tym samym system lub starszym od XP.

http://studianet.pl/kursy/so_1_izk/winxp/kreator%20transferu%20plikow.htm

cyt.: “Kreator transferu plików i ustawień może także służyć do utworzenia kopii zapasowej ustawień użytkownika systemu Windows XP, której można później użyć do odtworzenia plików i ustawień w razie potrzeby ponownego zainstalowania systemu Windows XP”, a w omawianym przypadku chodzi o dwa różne systemy Windows XP i Windows 7 czyli wydaje mi się, że kreator jest w tym przypadku całkowicie nie przydatny.

@Floyd

Masz rację.

Znalazłem właściwe rozwiązanie:

Jest taki program “Łatwy transfer” specjalnie do tego stworzony.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/features/windows-easy-transfer

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1969,Z-Windows-XP-do-Windows-7-jak.aspx

http://www.google.pl/search?q=Transfer+ustawien+z+XP+do+Win+7

Ogromne i piękne dzięki kolegom za tą solidną garść informacji. Podaliście naprawdę świetne poradniki i propozycje oprogramowania, którego można do tego użyć. Teraz na pewno będę już wiedział jak to wszystko zrobić.

OK, a jeśli chodzi np. o dane samych kont w systemie i zapisane na nich inne dane czy też np. personalizacje i ustawienia przeglądarek. To i jeszcze np. konta internetowe itp. to są ustawienia internetowe właśnie, a więc są zapisane na serwerach - nie znikną chyba, za wyjątkiem może ich personalizacji typu dodatki, motywy itp…

Tak, rozumiem to, ale i tak chcę to zrobić gdyż biorąc pod uwagę dużą ilość takich programów chyba warto to zrobić z uwagi na możliwość po prostu zapomnienia o nich - sic !!

Właśnie _ pendrive _ podłącza się do portu USB (u mnie teraz z przodu obudowy), a zewnętrzny dysk twardy do jakiego portu ?

Rozumiem, że również USB , ale jeszcze jakie to mogą być, inne.

A jak z konfiguracją dysku, rozumiem że w Menedżerze urządzeń trzeba go zaznaczyć ? Czy nie trzeba ? To pewnie zależy od modelu, typu ?

Pytam o to, bo dotychczas nie miałem okazji korzystać z takiego dysku i nie wiem czy w ogóle mam teraz taki port. Znaczy USB mam.

Ja uważam, że można tak to nazwać. Standardowy czy uniwersalny - to jest właściwie to samo. Chodzi przecież o to, że taki port jest naprawdę wielofunkcyjny. Zresztą zobacz definicję tego:http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

W zasadzie system Windows 7 jak czytam na oficjalnej stronie jest zgodny z poprzednimi wersjami, a więc także chyba i wszelkimi danymi i systemami plików.

Ale biorąc pod uwagę sporą odległość czasową, technologiczną jak również co do wymagań technicznych i sprzętowych oraz znaczną różnicą w potrzebie pamięci, również fizycznej (między XP , a 7 są naprawdę spore różnice), zachodzi pytanie czy w Win 7 nie zastosowano jakichś rozwiązań, które w XP nie były dostępne i nie trzeba będzie uruchamiać jakichś programów (może niezbyt wielu, ale jednak) poprzez ręczne włączanie w opcjach trybu zgodności. Czymś się te systemy muszą różnić przecież - czym ?

Poza tym mówimy tutaj o wersji 32 bitowej XP , takiej jak teraz u mnie. A co jeśli system Windows 7 miałby być nie 32, ale 64 bitowy ? Chodzi mi o to czy byłaby tutaj zgodność tych danych pomiędzy tymi dwoma architekturami pamięci.

To ma też chyba związek z ilością bitów procesora - ja mam 64 bitowy x86 Intel Pentium 4 CPU 3 GHz.

1.Jeżeli nic w opcjach nie zmieniałeś tylko używałeś domyślnych to i tak nie ma czego się bać

A zawsze możesz użyć Łatwego transferu

2.Tak jak ktoś wspomniał niestety nie działa komenda kopiuj wklej bo nie skopiujesz wszystkich plików stworzonych przez program ani kluczów z rejestru tylko musisz je i tak przeinstalować(niektóre programy nie są kompatybilne więc trzeba pobrać specjalną oraz nowszą wersję pod win7,vistę)

3.Bardziej prądożerne dyski będziesz musiał podpiąć pod tylne usb ponieważ za mały prąd daje z przodu na usb

Dysk jeżeli dysk ma stworzone partycje i sformatowane to nic nie trzeba robić tylko go podpiąć.

Wszystkie dyski 2.5cala mają USB i przez nie możesz działać eSata też posiadają ale nie musisz go podpinać(jak podpinasz eSata to usb też musisz podpiąć)

4.Wiesz uniwersalne to nie to co standardowe(chociaż blisko znaczne).Poza tym to dziwne jest nazywać USB Standardową Uniwersalną magistralą szeregową tak samo jest z “Pamięcią” RAM.RAM oznacza Pamięć szybkiego dostępu,więc na logike nie mozna tego nazwać pamięcią pamięcią szybkiego dostępu.

5.Nie porównuj działania procesora do zapisu danych te dane możesz nawet odczytać w dosie(o ile to są pliki .txt).

Jeżeli używałeś jakiegoś oprogramowania poza systemowym to w nowym systemie nie będzie otwierał tych plików bez tego oprogramowania.