Jak skopiować lub odtworzyć mbr

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie sektorów rozruchowych umieszczonych w MBR. Więc chodzi mi o to jak można skopiować, czyli zrobić kopię bezpieczeństwa. Obecnie działam na Windowsie XP i chciałbym aby ktoś mi powiedział jak skopiować to co znajduje sie w MBR i oczywiście w razie awarii jak tę kopię MBRu spowrotem przenieść tam gdzie była aby działała. Proszę tylko krok po kroku bo w tym temacie jestem zielony. :slight_smile: .

Generalnie jest mi to potrzebne aby nie nistalować ponownie systemu gdy coś się zepsuje. Chce mieć Linuxa i Windowsa. Problem jest taki że nie wiem jeszcze jakiego Linuxa i chcę przetestować a zdażyło się tak kilka razy że musialem kasować Windowsa i Linuxa bo nie potrafilem odzyskać MBRa Windowsowego

Po mojemu możesz próbować zainstalować Linuksa bez problemu. Później, aby usunąć wpis Linuksa z MBR wystarczy z płytki Windowsa wybrać Konsolę odzyskiwania (czy jakoś tak - w każdym razie klawisz [R] nacisnąć) i wpisać fixmbr (i ewentualnie jeszcze fixboot).

A co do Linuksa proponuje zacząć od Ubuntu LiveCD - nie będziesz musiał instalować, żeby go przetestować. Powodzenia życzę :smiley:

http://dobreprogramy.com/index.php?dz=15&n=5770

MBR backup

dd if=/dev/hdx of=/path/to/image count=1 bs=512

MBR restore

dd if=/path/to/image of=/dev/hdx